عضو شورای شهر تهران با اشاره به مصوبات شورای عالی شهرسازی در مورد ساختمان پلاسکو و مجلس گفت: این شورا حقوق مالکین واقع در محدوده مجلس را زیر پا گذاشته است.

به گزارش بین نیوز به نقل از فارس، محمد سالاری در تذکری در  جلسه شورای شهر تهران درباره عملکرد شوای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: در حالی که برای آحاد مردم تهران هنگام ساخت و ساز تأمین پارکینگ و پرداخت عوارض الزامی است این موضوع در مورد ساختمان جدید پلاسکو مدنظر قرار نگرفته است.

وی افزود: قرار بود ساختمان جدید پلاسکو با رعایت کامل استانداردها ساخته شود ولی شورای عالی شهرسازی و معماری به موضوع تأمین پارکینگ برای پلاسکو بی‌توجه بوده است.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه به جلسه روز گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری در زمینه طرح توسعه مجلس اشاره کرد و گفت:‌متأسفانه علیرغم مخالفت من و محسن هاشمی در این جلسه طرح توسعه و ساماندهی مجلس در میدان بهارستان بدون رعایت حقوق عمومی شهر و حقوق مالکان واقع در محدوده طرح و حریم آن به تصویب رسید.

سالاری گفت: همچنین محدوده اجرای طرح توسعه مجلس کاملا مشخص نشده  است و امکان راستی‌آزمایی ساخت و سازها در اطراف مجلس هم وجود ندارد از طرفی در مورد ساختمان‌های ساخته شده نیز اصول شهرسازی و معماری رعایت نشده است.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا ساختمان‌های عمومی و حاکمیتی نماد فاخر معماری کشورها محسوب می‌شوند،گفت: متأسفانه این موضوع در مورد مجلس ایران بی‌توجه مانده و اصول معماری ایران و اسلامی که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم است رعایت نشده است.

این عضو شورای شهر تهران گفت:‌همچنین ما نگرانی‌هایی در مورد خرابی بناهای تاریخی اطراف مجلس داریم و نماینده میراث فرهنگی در جلسه روز گذشته این موضوع را تأکید کرد.

وی گفت:‌ پرداخت عوارض برای ساخت و ساز اطراف مجلس هم مشخص نیست و مجوز انجام ساخت و ساز پس از شعاع ۵۰۰ متری در نظر گرفته نیز قابل بررسی نیست که آیا از ساختمان مرکزی مجلس در نظر گرفته شده است یا اطراف آن، بنابر این بسیاری از شهروندان در آن محدوده برای ساخت و ساز بلاتکلیف خواهند بود که از شهرداری درخواست داریم هر چه سریع‌تر رویکرد مناسبی در این زمینه اتخاذ کند.