موزه گونگهایم جزو شناخته ترین و معروف ترین آثار معماری مدرن جهان است که توسط فرانک گری آمریکایی_کانادایی در سال ۱۹۹۷ ساخته شد.

این موزه در کنار رودخانه نرنون ساخته شده، که از طریق شهر بیلبائو به دریای کانتربری متصل می شود، یکی از موزه های متعددی است که متعلق به بنیاد سولومون گ. گ. ژنهایم است و دارای نمایشگاه های دائمی از آثار هنرمندان اسپانیایی و بین المللی است. 

موزه گونگهایم یکی از بزرگترین موزه های اسپانیا است.

گوگنهایم که در منطقه صنعتی سابق قرار دارد، پیشگام پروژه تحول شهری بیلبائو شده و آنجا را تبدیل به یک مرکز گردشگری پر رونق کرد. سالانه جمعیت زیادی برای بازدید این ساختمان به اینجا آمده و باعث شدند درآمد حاصل از موزه چندین برابر هزینه ۱۰۰ میلیون دلاری ساختش شود.

نمای ساختمان این موزه در ترکیبی که با نور آفتاب و سایه روشن‌های آن پیدا می‌کند، گاهی موجدار و گاهی هم خالدار به نظر می‌رسد اما جالب‌ترین نکته درباره این موزه، طرح نمای آن است. اگرچه نمای بیرونی این موزه از فلز ساخته شده اما نگاه نزدیک تر به این نما نشان می‌دهد که این نما، طرح آجری دارد. منحنی‌هایی که ظاهر ساختمان را از فرم سنتی به مدرن تبدیل کرده، یک ساختارشکنی زیبایی شناسانه را در معماری این بنا ایجاد کرده است.

مسابقه برای خلق طرحی فراواقعی

به عنوان بخشی از برنامه تحول و نوسازی شهری، سران باسْک با موسسه «سولومون گوگنهایم» همکاری کرده و به ایده ساخت یک موزه گوگنهایم در منطقه بندرگاه رو به افول بیلبائو دست یافتند. سه معمار برجسته برای شرکت در یک مسابقه بین‌المللی برای خلق طرحی فراواقعی برای موزه دعوت شدند: «آراتا ایسوزاکی» از ژاپن، شرکت «کوپ هیمِلبلاو»  از استرالیا و «فرانک گِری» از کشور آمریکا. برنده این رقابت فرانک گری بود که با توانایی‌های کامپیوتری‌اش در زمینه طراحی توانست تصویرهای شاعرانه‌اش را به سازه‌ای شگفت‌انگیز تبدیل کند که امروز شاهدش هستیم.

شاهکارهای معماری دنیا، موزه گونگهایم

ویژگی های موزه

بنای موزه در محوطه‌ای به مساحت ۳۲,۵۰۰ مترمربع در کنار رودخانه «نِرْویون»  قرار دارد، طرح دریا گونه گِری به صورتی بی‌انتها با منظره شهری در می‌آمیزد و با شکل کشتی گونه و دم ماهی تیتانیومی‌اش روزگار خوش صنعت دریایی شهر را به یاد می‌آورد. اما قسمت‌های شیشه‌ای سازه بازدیدکنندگان را به تماشای نقاط برجسته مدرن شهر دعوت می‌کنند. موزه برای بازدیدکنندگان مواردی دائمی و موقتی را از هنرمندان سرتاسر جهان به نمایش گذاشته‌ است. در سال ۱۹۹۷ درهای گوگنهایم با نمایشگاهی از ۳۰۰ اثر متعلق به قرن بیستم به روی مردم بازگشایی شد که با شاهکارهایی از هنرمندان اروپایی چون پیکاسو، میرو، ماتیس و شاگال آغاز شده و به هنر پاپ آمریکایی با آثاری از «کلاوس اولْدِنبرگ» و «اندی وارهول»  و برخی آثار ویدئویی ختم می‌شد.

 

یکی دیگر از آثار منحصر به فرد این موزه، «توله سگ» اثر جف کونز است که از یک سازه استیل ۱۳ متری تشکیل شده و یک توله سگ نژاد وست هایلند تریر را به نمایش می‌گذارد که با هزاران گل تزئین شده و در ورودی موزه قرار دارد. یک اثر دیگر جف کونز در اینجا، «لاله‌ها»، یک دسته گل از بادکنک استیل ضد زنگ می‌باشد که به کرانه رودخانه رنگ و لعاب داده و در فاصله اندکی از مجسمه غول‌پیکر عنکبوت لویز بورژوا  به نام «مامان» قرار دارد. «فواره آتش» اثر ایو کلاین  از دیگر آثار چشم‌نواز خواهد بود.

شاهکارهای معماری دنیا، موزه گونگهایم

 

بین نیوز