آیت‌الله رستمی با حضور در ایسنا اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی ایلام بالغ بر ۳۵۰۰ نفر عضو دارد و در ۷ رشته حوزه مهندسی ساختمان حدود ۱۵۰۰ نفر از مهندسین دارای پروانه اشتغال در این حوزه به مردم خدمات مهندسی ارائه می‌کنند و در ۷ شهرستان شامل آبدانان، دهلران، دره‌شهر، مهران، ملکشاهی، ایوان و چرداول دفتر نمایندگی داریم.

وی با بیان اینکه نظام مهندسی و کنترل ساختمان مجموعه‌ای از قوانین، مقررات، آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها است که جهت دستیابی به اهداف منظور در این قانون تدوین و به مورد اجرا گذاشته می‌شود، تصریح کرد: هیئت مدیره دوره هشتم، سازمان نظام مهندسی استان، از اوایل آذر سال گذشته، کار خود را آغاز کرده و اعضای هیئت مدیره استان ۹ نفر است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام ادامه داد: در سال ۹۷ که شیوه نامه ماده ۳۲ و تبصره ۲ ماده ۲۴ وزیر سابق ابلاغ شد، مشکلاتی هم برای مردم و هم برای مهندسین به وجود آورد.

وی ادامه داد: فارغ از نقدی که بر تناقص این شیوه نامه با قوانین بالادستی وجود دارد، مشکل اصلی این بود که بستر لازم برای اجرای شیوه‌نامه در ایلام فراهم نبود و لازمه تحقق بخش عمده‌ای از خدمات نظام‌مهندسی، وجود یکسری سامانه‌های الکترونیکی در سازمان نظام مهندسی و شهرداری بود و چون این سامانه‌ها از قبل وجود نداشت مشکلاتی برای مردم ایجاد شد.

رستمی گفت: با توجه به این مشکلات در بدو ورود دوره هشتم از طرف دادستان ابلاغ شد و دیوان عدالت اداری تکلیف کرد فعلاً نظام مهندسی به قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی عمل کند که از ۱۵ دی ماه به قانون سابق عمل می‌شود و و معتقدم بخش عمده‌ای از این مشکلات بواسطه بازگشت به اجرای قانون و لغو شیوه‌نامه حل شد.

وی از ساماندهی ساختارهای مشکل‌ساز خبر داد و تصریح کرد: یکی از مسائل اساسی، موضوع ارجاع کار به مهندسان بود، که مشکل سرگردانی مردم به دنبال مهندسین را به منظور انعقاد قرارداد رفع کرد و عدالت در ارجاع به شکل نسبی ایجاد شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ایلام تصریح کرد: مشکل دیگر کنترل نقشه‌ها در سازمان نظام مهندسی بود که با ساماندهی و الکترونیکی شدن این خدمت مردم با فراغ بال نقشه‌های طراحی شده را به بخش مربوطه تحویل می‌دهند و خروجی کار به شکل منظمی در اختیار مالکان و مردم قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ایلام، یکی از برنامه‌های سال ۹۸ را واقعی کردن اجرای کار اعلام و تصریح کرد: چون حجم کار وارده به سازمان محدود است عملاً اینکه تمام مهندسان از تمام ظرفیت نظارتی خود استفاده کنند وجود ندارد، بنابراین باید کار را واقعی سازی کنیم به این ترتیب که بگوییم چند نفر مهندس داریم و با چه صلاحیتی و چقدر کار در سازمان برای واگذاری به او داریم. در این راستا نظام‌نامه‌ای تصویب کردیم که کاملاً قانونی است و در سال ۱۳۹۸ بر طبق آن کار ارجاع خواهد شد و حتماً آنچه که نقطه قوت واقعی‌سازی و خروجی این برنامه است، ایجاد عدالت خواهد بود.

رستمی، ایجاد بستر و سامانه‌های الکترونیک را از دیگر برنامه‌های نظام مهندسی ساختمان در سال ۱۳۹۸ اعلام کرد و گفت: نتیجه آن شفاف‌سازی خواهد بود و از فسادهای احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از کارفرمایان به کیفیت نظارت نظام مهندسی نقد دارند که در کل کشور این موضوع مطرح است، گفت: بازدیدهای منظم و گزارش‌های مرحله‌ای به کیفیت کار می‌افزاید و در تمام مراحل مهندس ناظر باید به سازمان گزارش دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان ایلام تصریح کرد: یکی از این راهکارها در گذشته، تشکیل کمیته کنترل مضاعف بود که گروهی دیگر از کار مهندس ناظر بازدید کنند، طبیعتاً اگر آن کمیته کار مهندس ناظر را تأیید نمی‌کردند مهندس متخلف به کمیته انضباطی می‌رفت، اما این روش خروجی مناسبی برای تحقق اهداف عالی سازمان نظام مهندسی ساختمان نداشت.

رستمی با بیان اینکه در هیئت مدیره هشتم به دنبال نظارت کیفی هستیم، ادامه داد: بر این اساس «پرداخت حق‌الزحمه‌ی نظارت به مهندسین ناظر بعد از واریز وجه به حساب سازمان باید به صورت مرحله‌ای و در ازای پیشرفت فیزیکی ساختمان انجام بگیرد» و مصوب کردیم از ابتدای سال ۹۸ پرداخت به مهندسین ناظر در راستای اجرای قانون به صورت مرحله‌ای خواهد بود، هرچند در نگاه اول مهندسین ما فکر کنند که مبلغ واریزی به آنان ممکن است تقسیط شود و از نظر مالی آن ارزش و راندمان لازم را نداشته باشد، اما نگاه ما کیفیت‌بخشی به عملکرد مهندسین ناظر است.

وی تاکید کرد: هدف ما این است که مهندس ناظر در ۴ مرحله به بازدید ساختمان برود و حتماً گزارش این مراحل را به شهرداری و سازمان نظام مهندسی بدهد و در بخش ترویج مقررات ملی و واحد کنترل خدمات مهندسی ساختمان نیز ثبت شود که بعد از آن به شکل تصادفی واحد ترویج از ساختمان‌ها بازدید می‌کند تا مبادا گزارشی غیرواقعی داده شود و بعد از این پرداخت مرحله‌ای آغاز خواهد شد و طبیعتاً در مرحله صدور پایان کار، هر آنچه حق مهندس ناظر باشد تماماً پرداخت خواهد شد.

رستمی تصریح کرد: برای از بین رفتن شائبه‌ی موجود در رسوب این پول در حساب نظام مهندسی تا تحویل پایان کار، حسابی جداگانه برای بحث نظارت افتتاح شده، که کلیه‌ی مبالغ نظارتی به این حساب واریز شود و کلیه پرداختی‌ها از این حساب باشد و اگر سودی به این حساب تعلق گیرد در راستای خدمات رفاهی، ورزشی و برگزاری برنامه برای مهندسان است.

وی گفت: شفاف‌سازی عملکرد سازمان در سطوح مختلف و حرکت سازمان به سمت سازمانی الکترونیک می‌توانند بسیاری از مشکلات گذشته را حل و از برخی مشکلات در آینده بکاهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان ایلام ادامه داد: با همکاری نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی برنامه‌ای داریم که تخفیف‌هایی به جامعه هدف این سازمان‌ها بدهیم و در کلیت مردم اگر پولی را پرداخت می‌کنند و خدمات ما کیفیت لازم را داشته باشند حتماً راضی خواهند بود.

رستمی با بیان اینکه پرداخت مرحله‌ای هم مالک را راضی می‌کند و هم مجریان، گفت: در ساختمان‌های بالای ۸۰۰ مترمربع مجری داریم و در صورت تصویب مصوبه هیأت مدیره در کمیته چهار نفره برای ساختمان‌های تا ۵۰۰ متر هم اجرا خواهد شد و اگر مجری ما اغلب خدمات مربوط به ساخت و ساز را انجام دهد مردم هم حتماً رضایت خواهند داشت.

وی ادامه داد: تعرفه‌هایی که از مردم گرفته می‌شود قانونی است و حتی هیئت مدیره استان نمی‌تواند در آن تغییری دهد. این تعرفه بر اساس ابلاغیه سازمان نظام مهندسی کشور افزایش خواهد یافت و امیدواریم با شفافیت عملکرد سازمان مردم قانع شوند که تعرفه‌ها قانونی است و نظام مهندسی در این زمینه به همه‌ی نهادهای نظارتی هم پاسخگو است.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان ایلام تصریح کرد: تعرفه‌ها در کشور یکسان نیست، چون تعرفه خدمات مهندسی در مجموع درصدی از هزینه ساخت و ساز در آن استان است و نگاه بومی‌سازی در این زمینه حاکم است؛ طرحی در مرکز در دست بررسی است که بر اساس آن در هزینه خدمات مهندسی بازنگری انجام شود و به سمت بهتر شدن برود.