وزیر راه و شهرسازی کشورمان که به عنوان رئیس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان به باکو سفر کرده است از افتتاح پل آستارا_ آستارا توسط روسای جمهور دو کشور تا دو ماه آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان که به باکو سفر کرده است، در گفت‌وگوی زنده با خبر ۲۱ سیما درباره دستاوردها و اقدامات انجام شده طی این سفر گفت: ایران‌راه یکی از کلان پروژه‌های دولت مردمی است و در راستای تکمیل زنجیره‌های کریدوری شمال به جنوب و شرق به غرب کشور اجرا خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی یکی از گذرگاه‌های رسمی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی و مورد تاکید رئیس جمهور کشورمان را گذرگاه ارس دانست و افزود: این گذرگاه در مجاورت رودخانه ارس قرار دارد.

وی با اشاره به احداث پل آغبند روی رود ارس گفت: احداث جاده در این منطقه نیز توسط ایران انجام می‌شود که از منطقه آغبند آغاز شده و تا منطقه جلفا ادامه دارد.

بذرپاش ادامه داد: این گذرگاه یکی از گذرگاه‌های اصلی و راهبردی مورد درخواست دو کشور بود که عملیات اجرایی آن امروز با حضور معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان که مسئولیت ریاست کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان را نیز بر عهده دارد، رسما آغاز شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: علاوه بر آن، توافقی در خصوص آغاز عملیات اجرایی خط آهن در مجاورت پل آغبند انجام شد تا این خط آهن از منطقه آغبند (از طریق پل ریلی) وارد خاک ایران شود. احداث این پل ظرف یک سال به اتمام می‌رسد و به موازات آن عملیات اجرایی پایانه‌های گمرکی هر دو کشور از امروز آغاز می‌شود.

وی تاکید کرد: همچنین طی جلسه کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان که امروز برگزار شد، موضوعاتی از جمله پل آستارا_ آستارا مورد بررسی قرار گرفت. این پل یکی از پروژه‌های مهم است و امیدواریم ظرف دو ماه آینده با حضور روسای جمهور دو کشور افتتاح شود چراکه تکمیل این پل ظرفیت‌های ترانزیتی بالایی را به دنبال دارد.

به گفته بذرپاش، افزایش پروازهای بین دو کشور، در راستای رشد تعاملات و تسهیل رفت و آمد تجار و گردشگران از دیگر موضوعاتی بود که در این سفر مطرح شد.

وی افزود: توافقاتی نیز توسط بخش نظامی دو کشور انجام شده بود که در این سفر مورد پیگیری قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافقات مرتبط با وزارت نیرو برای احداث چند سد و پیگیری این توافقات گفت: سد خدآفرین یکی از سدهای مهم است که عملیات احداث آن به اتمام رسیده و برخی اختلافات مالی قبلی نیز برطرف شد تا آبگیری این سد هرچه سریع‌تر آغاز شود.

وی ادامه داد: دو سد دیگر نیز وجود دارد که احداث یکی از آن‌ها با ۹۵ درصد پیشرفت همراه شده و ظرف ۳ ماه آینده عملیات آبگیری آن آغاز می‌شود. سد و نیروگاه دیگر نیز با چالش محیط زیستی مواجه است و باید تایید محیط زیست ایران را دریافت کند.

تجارت ایران و آذربایجان راحت‌تر و ارزان‌تر می‌شود

بذرپاش گفت: تعرفه ترجیحی تجارت میان دو کشور از دیگر موضوعاتی بود که در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان مطرح شد، در این خصوص لیست کالاها نهایی شده و توافق بین سازمان توسعه تجارت دو کشور در حال انجام است تا روابط تجاری ایران و آذربایجان تسهیل و ارزان‌تر شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: همچنین در دیدار با رئیس جمهور آذربایجان، آمادگی کامل این کشور برای همکاری با ایران در تکمیل کریدور شمال-جنوب اعلام شد.

وی با اشاره به برخی سوءتفاهمات رخ داده در گذشته گفت: خواستار بازگشایی هرچه سریع‌تر سفارت آذربایجان در ایران شدیم و رئیس جمهور این کشور نیز قول مساعد داد تا ظرف مدت کوتاهی این اقدامات انجام شود.