وزیر راه و شهرسازی که به همراه رییس جمهور در سفر استانی به البرز رفته است به افتتاح قطعه نخست آزادراه سردار شهید قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: پروژه کنارگذر شمالی کرج دسترسی از جانب شرق و غرب به پایتخت را شتاب می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش روز جمعه در آیین بهره برداری از قطعه نخست آزاد راه سردار شهید قاسم سلیمانی کرج اظهار کرد: این مسیر پرترافیک‌ترین راه کشور است که تکمیل و بهره برداری کامل از قطعات پروژه سردار شهید قاسم سلیمانی گره ترافیکی آزادراه تهران-کرج-قزوین را رفع می‌کند.

وی یادآور شد: برای تکمیل این پروژه به ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز داریم که قرار شد به صورت مشارکتی از سوی وزارت راه‌ و شهرسازی و شهرداری کرج تامین شود تا بتوانیم سال آینده به صورت کامل از این پروژه بهره‌برداری کنیم.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز جمعه در آغاز دومین سفر دولت مردمی به استان البرز، از طرح احداث کمربندی شمالی کرج و نیز پروژه پل بیلقان به عنوان بزرگ‌ترین پل غرب آسیا و پیچیده‌ترین عملیات مهندسی کشور بازدید کرد و با توضیحات دست‌اندرکاران از جزییات اجرای این طرح مطلع شد.

کمربند شمالی کرج از انتهای آزادراه شهید همت، تقاطع جاده چالوس آغاز و به آزادراه کرج- قزوین منتهی می‌شود.

این آزادراه که به طول حدود ۱۸ کیلومتر است، از سال ۱۳۹۵ در دست ساخت قرار گرفته و اکنون حدود ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مرحله نخست این آزادراه به طول ۷.۶ کیلومتر از بخش میانی پروژه، در حد فاصل تقاطع طالقانی شمالی تا تقاطع بلوار انقلاب شمالی در جریان سفر امروز رئیس جمهور به استان البرز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

با تکمیل تمامی مراحل این پروژه که در واقع مکمل و ادامه آزادراه همت در استان البرز است، بیش از ۴۰ درصد از ترافیک ورودی به البرز کاهش می‌یابد.

پل بیلقان نیز بر پایه سامانه کابلی اکسترادوز با بیشینه دهانه ۱۷۶ متر و بلندترین ارتفاع پایه ۱۳۶ متر در حال احداث است.

طول کل پل ۱۰۵۰ متر، ارتفاع سازه فولادی آن از راس ۳۲ متر و عرض آن ۳۸ متر است.

پیشرفت فیزیکی این پل تا سال ۱۴۰۱ حدود ۲۳ درصد بود که بر اساس برنامه دولت مردمی برای تکمیل طرح‌های اولویت‌دار، اکنون به بیش از ۶۲.۳ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود مرداد ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد.