اواخر ماه گذشته تفاهمنامه‌ای بین شهرداری تهران و وزارت راه و شهرسازی برای بازآفرینی محله‌های هدف امضا شد. بر اساس این تفاهمنامه با هدف بهره‌گیری از اختیارات و امکانات مدیریتی، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، حقوقی و اجرایی دو طرف برای تدوین، تصویب و اجرای برنامه‌های بازآفرینی شهری تهران با اولویت محله سیروس اجرایی می‌شود.

مطابق بخشی از مفاد این تفاهمنامه تامین ۷۰ درصد از اعتبارات  اجرای خدمات روبنایی و زیربنایی، تأمین فضاهای عمومی و سرانه‌های مورد نیاز محله بر عهده شرکت بازآفرینی شهری ایران است. شرکت “ب م” اجرای کننده طرح است و به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی بدون برگزاری مناقصه و با ترک تشریفات طرح مذکور به آن واگذار شده است.

محمد پژمان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در این باره گفت: با توجه به این‌که به دنبال توسعه تشکیلاتی را برای دولت نیستیم و از سوی دیگر نیز احیای بافت‌های فرسوده را بر محور و مدار حضور و مشارکت مردم می‌بینیم از این رو قانون پیش بینی کرده بر اساس ماده ۴ قانون ساماندهی مسکن به شرکت بازآفرینی شهری ایران این اختیاراتی داده شده است.

وی ادامه داد: بر اساس این اختیارات شرکت بازآفرینی شهری با مد نظر قرار دادن سه رکن کارگزار، توسعه‌گر و تسهیل گر مطابق ضوابط و شرایط، شرکت‌ها را تعیین صلاحیت کرده و به آنها پروانه تایید صلاحیت داده می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار کرد: «شرکت “ب م” نیز از همان شرکت‌هایی بوده که آمده و پروانه تعیین صلاحیت را از ما دریافت کرده است. با توجه به سوابق کاری و ظرفیت مدیریتی و سرمایه‌ای و همچنین این‌که اولین سازنده مسکن مهر هم بوده، این شرکت را انتخاب کردیم.»

پژمان در پاسخ به این پرسش که آیا به جز شرکت مذکور، شرکت دیگری نیز برای حضور در این طرح اعلام آمادگی کرده بود و از چه روشی شرکت “ب م ” انتخاب شده است، اظهار کرد:‌ شرکت‌های دیگری بودند اما جدی نبودند.

وی در پاسخ به این پرسش که بر چه اساسی اعلام می‌کنید شرکت‌های دیگر جدی نبوده‌اند، افزود: «به این دلیل بوده که حتی یکی از شرکت‌هایی که در محله سیروس مشغول به کار بود از ما درخواست خاتمه کار کرد. باوجود رایزنی‌های متعدد با شرکت‌های مختلف اما اقبالی از آنها برای حضور در این طرح ندیدیم.»

وی تاکید کرد: «شرکت “ب م” با ترک تشریفات انتخاب شده است.»

  • منبع خبر : تسنيم