صبح امروز با حضور رئیس جمهور که از طریق ویدیو کنفرانس انجام شد، اولین واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد افتتاح و به طور کلی در قالب این پروژه و طرح مسکن مهر ۵۰۹ هزار واحد به مرحله افتتاح یا آغاز عملیات اجرایی رسید.

به گزارش پایگاه خبری بین نیوز از ایسنا، رئیس جمهور امروز (پنجشنبه) در مراسمی که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد ۴۰ هزار مسکن مهر و ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن را افتتاح کرد.

در این مراسم همچنین تمامی ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن تعیین تکلیف شد و به مرحله آغاز بهره‌برداری رسید.

افتتاح ۱۱۵۶۸ طرح اقدام ملی در هشت استان و بافت های فرسوده شهری، واگذاری زمین برای ۱۳۵ هزار واحد به صورت گروهی به واجدین شرایط در قالب طرح اقدام ملی، معرفی ۲۵۳ هزار و ۵۰۰ واحد واجدین شرایط به پروژه‌ها در قالب طرح اقدام ملی در ۳۱ استان، شروع عملیات اجرایی ۱۵۷ هزار واحد مسکونی در قالب تفاهم نامه ها و طرح اقدام ملی مسکن، افتتاح ۴۰ هزار و ۱۸۰ واحد مسکن مهر اهم برنامه‌های امروز بود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور در این مراسم از واگذاری واحدهای افتتاح شده تا زیرساخت‌ها و خدمات کامل شامل آب، برق، گاز، جاده، مدرسه و غیره ابراز خشنودی کرد.

همچنین محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در این مراسم با اشاره به سهم ۴۰ درصدی بخش مسکن از سرمایه ناخالص داخلی و سهم ۱۳ درصدی این بخش در اشتغال کشور اظهار کرد: در قالب طرح اقدام ملی که یک جریان پایداری تولید مسکن خواهد بود هم مردم خانه‌دار می‌شوند و هم سرمایه‌های سازندگان به جریان می‌افتد.

وی با اشاره به رونمایی از طرح اقدام ملی مسکن در پایان سال ۱۳۹۷ گفت:  تاکنون برای تمامی ۴۰۰ هزار واحد اقدام ملی، زمین شناسایی شده، ثبت‌نام‌ها صورت گرفته و متقاضیان واقعی شناخته شده اند. ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحدی که امروز افتتاح می‌شود در استان‌های پیشتاز است که از آنها تشکر می‌کنم.

وزیر راه و شهرسازی در تشریح چگونگی اجرای طرح اقدام ملی مسکن گفت: با توجه به تاکید رئیس جمهور مبنی بر واگذاری زمین به صورت رایگان، بخشی از زمین‌ها را به صورت اجاره ۹۹ ساله واگذار کردیم. بخش دیگر که ارزش بیشتری داشتند در قالب فروش اقساطی با اقساط ۱۰ ساله  واگذار شد. پروژه هایی که امروز من شروع می‌شود تعدادی در مرحله فوندانسیون تعدادی در مرحله اسکلت و بخش هایی در مراحل پایانی قرار دارد.

اسلامی در خصوص تفاهم‌نامه‌هایی که با دستگاه‌های دولتی برای احداث مسکن ملی انجام شده اظهار کرد: تمام ظرفیت‌ها را پای کار آورده ایم و هیچ جایی نبوده که علاقه‌مند به ورود به پروژه اقدام ملی باشد و سراغش نرفته باشیم. امروز ۴۰ هزار واحد برای فرهنگیان کلنگ‌زنی می‌شود. ۶۹ هزار واحد برای نیروهای مسلح به مرحله آغاز رسیده و برای کارگران نیز می‌شود. به طور کلی این تفاهم نامه ها اضافه بر ۴۰۰ هزار واحد اقدام ملی است.

افتتاح ۱۱۱۶ واحد اقدام ملی در سیرجان

در این مراسم همچنین، محمود محمودزاده _معاون وزیر راه و شهرسازی _ که از سیرجان صحبت می‌کرد، گفت: امروز از دیار سردار مقاومت، حاج قاسم سلیمانی ۱۱۱۶ واحد مسکن ملی افتتاح شود.

وی افزود: به طور کلی ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحدی که امروز افتتاح می‌شود از طریق ۱۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه دولت و ۴۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه مردم است.

ما امروز همچنین حبیب الله طاهرخانی _ معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید _ از افتتاح ۴۰ هزار و ۱۸۰ واحد مسکن مهر در سراسر کشور که ۱۴ هزار واحد آن در پردیس است خبر داد و گفت: از کل دو میلیون و هزار واحد مسکن مهر تاکنون دو میلیون و ۴۵ هزار واحد تحویل شده است.

وی با اشاره به  برنامه ریزی ساخت ۸۳ هزار واحد مسکن مهر در پردیس گفت : امروز تعداد قابل توجهی به میزان ۱۴ هزار واحد به مردم تحویل داده می‌شود و مجموع واحدهای افتتاح شده در عصر جدید پردیس به ۶۰ هزار رسیده و مابقی در مرحله نازک کاری قرار دارد و ان شاءالله در آینده نزدیک تحویل می شود.