در راستای بررسی دقیق تر دغدغه های مطرح در افکار عمومی در خصوص مصرف بیش از حد سوخت مازوت و آلاینده های زیست محیطی نیروگاه شهید رجایی، دکتر علیخانی بازرس کل قضایی استان قزوین به همراه شنتیائی مدیر کل محیط زیست استان، به صورت سرزده از نیروگاه شهید رجایی شهرستان آبیک بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز، آقاعلیخانی در جمع مسؤولان نیروگاه شهید رجایی با تأکید بر رعایت اولویت و اصل حفظ سلامت مردم استان، خاطر نشان کرد؛ با وجود فرارسیدن فصل سرما و کمبود نیروی گاز، مسؤولان نیروگاه می بایست ضمن رصد دقیق وضعیت آلودگی هوا و با هماهنگی هر چه بیشتر با محیط زیست استان، به نحو شایسته میزان سوخت مصرفی را متناسب با شرایط موجود تامین و مدیریت نمایند.

وی در ادامه بیان کرد: بازرسی کل استان این آمادگی را دارد در کنار مسؤولان استانی و از طریق ظرفیت های قانونی خود در جهت رفع مشکلات نیروگاه پیگیری های لازم را انجام دهد.

مقام ارشد نظارتی استان قزوین ادامه داد؛ نیروگاه شهید رجایی در صورت عدم استفاده از «سوخت گاز» در کنار سایر عوامل آلاینده شهرستان آبیک، نقش به سزایی در آلودگی هوای این منطقه داشته و مسؤولان این نیروگاه به صورت مستمر، مؤثر و فعال می بایست برای رفع دغدغه های افکار عمومی و تذکرات محیط زیست چاره اندیشی نمایند.

مهران شنتیائی، مدیر کل محیط زیست استان قزوین نیز در خلال این بازدید با ارائه گزارشی از وضعیت آلودگی هوای استان و میزان تأثیر آلاینده ها، به خصوص نیروگاه شهید رجائی بر آلودگی هوای استان تصریح کرد؛ کلیه فعالیت های نیروگاه که منجر به آلودگی های زیست محیطی می شوند، به طور مستمر تحت رصد و نظارت همکاران محیط زیست آبیک قرار داشته و بدین منظور چندین مرتبه تذکرات لازم به نیروگاه ارائه شده است.

گفتنی است مسؤولان نیروگاه شهید رجائی نیز در خلال توضیحات خود به اهمیت این نیروگاه  به لحاظ نزدیکی به استان تهران، تثبیت ولتاژ تهران و شبکه سراسری و ویژگی های سوق الجیشی این نیروگاه، به برخی از مشکلاتی که نیروگاه با آن مواجه است نیز اشاره نمودند.

عدم اختیار کافی در مصرف سوخت مازوت و تبعات ناشی از آن اعم از تحمیل هزینه های فراوان به نیروگاه، افزایش آلاینده های زیست محیطی، جرایم زیست محیطی، عدم تناسب خواسته های مجوعه های نظارتی استانی با ظرفیت ها و اختیارات نیروگاه از جمله مشکلات و مسائل این نیروگاه عنوان شد.

در پایان این بازدید بازرس کل قضایی استان نسبت به بررسی دقیق تر و رسیدگی سریع با همکاری محیط زیست و مسؤولان نیروگاه شهید رجایی دستورات لازم را صادر نموده و  مقرر گردید نتایج  بررسی های تکمیلی به استحضار عموم مردم استان برسد.

 

استان قزوین- بین نیوز- سید مرتضی نصری