معاون وزیر راه، مسکن و شهرسازی عراق از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بازدید کرد.

استبرق ابراهیم الشرک معاون وزیر راه، مسکن، شهرسازی و شهرداری های کشور عراق و هیات همراه عصر یکشنبه (۲ دی ماه) از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران دیدار کرد وبا جمعی ازمسئولان سازمان به گفت و گو پرداخت.

در این جلسه دکترفرهاد مقدم راد – رییس دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان سازمان نظام مهندسی استان تهران ضمن عرض تبریک و خیرمقدم به مهندس استبرق ابراهیم الشرک به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با معرفی این سازمان به عنوان یکی از مهمترین NGO ها و موسسات غیرانتفاعی کشور در حوزه ساختمان، اظهار کرد: امیدوار هستیم که این دیدار منتج به نتیجه خوب و امضای تفاهم نامه میان نظام مهندسی و مجموعه وزارت مسکن و شهرسازی در کشور عراق باشد.

رییس دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی ساختمان با اشاره به اولین همایش صدور خدمات برای اسفندماه سال ۹۵ که در سالن اجلاس سران برگزار شد، تصریح کرد: دومین همایش به صورت ملی برگزار شد و با دعوت از بزرگانی من جمله ایشان به عنوان یکی از عالی ترین مقامات در دولت کشور عراق همراه است..

وی ضمن تاکید بر این مطلب که با توجه به تعداد فارغ التحصیلان در حال تحصیل در این رشته ها پیش بینی می شود که در سالهای آینده تعداد مهندسین فراتر از این اعداد باشد، خاطرنشان کرد: ایران در حال حاضر از نظر تعداد فارغ التحصیلان رشته مهندسی، سومین کشور در دنیا محسوب می شود که این مهم را باید به فال نیک گرفت. این فارغ التحصیلان و این مجموعه عظیم تخصصی می تواند خدمات خوبی را به کشور برادر یعنی کشور عراق ارائه دهد.

مقدم راد، ادامه داد: نظام مهندسی متولی بحث ساخت و ساز شهری است و حدود ۲۳ سال است که از تاسیس نظام مهندسی ساختمان می گذرد و براساس مقررات ملی ساختمان و مباحث ۲۲ گانه، مسائل در کشور از نظر استاندارها رعایت می شود و در چند سال اخیر که بحث صادرات خدمات در سازمان نظام مهندسی شکل گرفته، دبیرخانه دائمی خود را در این سازمان شکل دادیم و با توجه به اینکه حدود یک سال و نیم از رسمیت ایجاد این دبیرخانه می گذرد توانستیم تفاهم نامه و قراردادهای خوبی با کشور مالزی و شورای آ س آن داشته باشیم.

رییس دبیرخانه دائمی توسعه صادرات خدمات فنی. و مهندسی ساختمان، عنوان کرد: در رابطه با برگزاری دوره های آموزشی نیز توانستیم چهار سطح را برای مهندسین درنظر بگیریم و به آنها آموزش دهیم تا آنها را به استانداردهای جهانی در خدمات فنی مهندسی برسانیم وامیدوار هستیم در آینده ای نه چندان دور به اهداف پیش بینی شده دست یابیم.

وی اضافه کرد: با توجه به تجربیاتی که در حوزه آموزش داریم می توانیم کمک حال دوستان عراقی داشته باشیم و همچنین می توانیم از مهندسان عراق دعوت کنیم تا ضمن بازدید از پروژه های ایران از آموزش نیز استفاده کنند.

در ادامه این دیدار استبرق ابراهیم الشرک معاون وزیر مسکن و شهرسازی و شهرداری های کشور عراق نیز ضمن تشکر از برقراری این دیدار در راستای معرفی دو مجموعه به یکدیگر، اظهار کرد: وزارت مسکن، راه و شهرسازی عراق در حقیقت مسئولیت مسکن، راه و شهرداری ها و زیرساخت های آب و فاضلاب را برعهده دارد و بخش های ما مسئولیت های بسیار زیادی دارد تا بتوانیم به مردم سرویس بهتری ارائه دهیم.

وی، عنوان کرد: پروژه های زیادی برای انجام در عراق داریم که متاسفانه به دلیل مشکلاتی از جمله جنگ زیرساخت های اقتصادی ما را با ضعف رو برو کرده است. امیدوارم خروجی این جلسه به همکاری نزدیک تر میان دو سازمان کمک کند. چیزی که می دانم این است که ما در عراق مجموعه ای تحت عنوان مجموعه مهندسان داریم که چیزی شبیه به سازمان مهندسی در ایران است و خوشحال می شوم این دو را به یکدیگر نزدیک کنیم و موافقت نامه و یا تفاهمی را با هم امضا کنیم.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی عراق، تصریح کرد:علاوه بر این موارد می توانیم بحث آموزش مهندسان مان را با یکدیگر پیش ببریم. من علاوه بر این سمتی که در وزارت مسکن دارم مدیر صندوق بازنشستگی مهندسان عراق نیز هستم که از سال ۱۹۷۱ تاسیس شده است و مشابه صندوق های بازنشستگی ایران مسئولیت تعیین زمان بازنشستگی افراد زیرنظر را برعهده دارد.

در پایان این دیدارکه با حضور دبیر، خزانه دار وتعدادی از اعضای هیات مدیره همراه شد ضمن تقدیر از معاون وزیر راه، مسکن و شهرسازی کشور عراق برای حضور در ایران و بازدید از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به رسم یاد بود هدیه ای به ایشان اعطا شد.

  • منبع خبر : روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران