وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد ۳۲ هزار متقاضی رد صلاحیت شده در طرح اهدای زمین رایگان برای خانواده‌هایی که فرزند سوم و بیشتر آن‌ها بعد ۲۴ آبان ماه سال ۱۴۰۰ به دنیا آمدند، فرصت دوباره‌ای برای تکمیل و پیگیری پرونده خود پیدا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز از ایسنا، سومین جلسه کارگروه زمین و مسکن ستاد جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی با حضور مشاور وزیر در امور مسکن و شهرسازی، نماینده وزیر در نهادهای انقلابی و دبیر جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی و معاونین مسکن و املاک ادارات کل تمام استان‌های کشور به صورت مجازی به منظور بررسی وضعیت اجرای ماده ۳ و ۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برگزار شد.

در این جلسه ابوالفضل نوروزی ـ سرپرست دفتر اقتصاد مسکن، ضمن ارائه سیاست‌های جدید وزارت راه و شهرسازی در تسریع تحویل زمین به خانواده‌ها از موافقت وزارت راه و شهرسازی به اعطای فرصت دوباره به متقاضیانی که به دلایلی مانند عدم تشکیل پرونده در موعد مقرر و یا ‌کسری اطلاعات و مدارک رد درخواست شده‌اند خبر داد.

در ادامه محمد صادق مرادی ـ دبیر جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی نیز  با اشاره به فرصت دوباره به رد درخواست شدگان، از  معاونین مسکن و املاک استان‌ها خواست تا بیش از گذشته نسبت به تعامل و تسریع در روند اجرایی مواد تکلیفی قانون در این حوزه اهتمام ورزند.

دبیر ستاد جوانی جمعیت وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: پایش استانی در حوزه عمل به قوانین حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حال انجام بوده که پنج استان برتر و پنج استان ضعیف به مقام عالی وزارت معرفی خواهند شد.

وی افزود: ضمن تشکر از استان یزد به جهت کار بزرگ اهدای ۳۰۰۰ قطعه زمین به مشمولین طرح جوانی جمعیت از ادارات کل استانی می‌خواهیم سرعت خدمات رسانی به مشمولین قانون را بیشتر از گذشته  نمایند تا هرچه سریع‌تر کمبودهای گذشته مرتفع شود.

مرادی گفت: در دوماه گذشته اتفاقات مبارکی در حوزه حمایت از جوانی جمعیت در وزارتخانه به وقوع پیوسته و همه مدیران ارشد در ستاد و سازمان‌های تابعه عزم خود را جزم نموده‌اند تا بتوانند وزارت راه  که پیشران پیشرفت کشور است را به پیشران جوانی جمعیت کشور نیز تبدیل نمایند.

ستاد جوانی جمعیت به دستور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در تمامی وزارتخانه ها به ریاست وزیر و عضویت تمامی معاونین و مدیران ارشد دستگاه  تشکیل و اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را بر عهده دارد. که وزارت راه و شهرسازی جزء سه وزارتخانه مهم و پر تکلیف در این حوزه است.

بنابراین گزارش، یکی از برنامه‌های دولت برای تامین مسکن اقشار جامعه واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر است. همه خانواده‌هایی که تاریخ تولد فرزند سوم آنان همزمان یا پس از زمان ابلاغ قانون جوانی جمعیت یعنی از ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰ باشد مشمول این تسهیلات هستند.

در روزهای اخیر ۳۰۰۰ قطعه زمین در شهرهای استان یزد به خانوارهای یزدی صاحب سه فرزند و بیشتر اهدا شد. قرار است به زودی خانواده‌های دارای سه فرزند در روستاها و دیگر نقاط کشور نیز مشمول این زمین‌ها شوند.

زمین‌های اهدایی به خانواده‌ها رایگان است و فقط هزینه آماده‌سازی زمین بعد از دو سال تنفس به صورت اقساط هشت ساله از متقاضیان دریافت می‌شود. متقاضیان برای ثبت نام باید به سامانه جامع طرحهای حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند.