علی اصغر نادری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بر اساس تصویب‌ هیئت وزیران، بانک‌‌ ها می‌ توانند نسبت به بخشودگی سود تسهیلات غیر جاری (مازاد بر بخشودگی وجه التزام این تسهیلات) که اصل تسهیلات اعطایی آنها حداکثر یک میلیارد ریال است در چارچوب ضوابط ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.
وی افزود: بر همین اساس، در صورت بازپرداخت و تسویه اصل این تسهیلات به صورت یکجا و نقدی توسط متقاضی، سود تسهیلات اعم از سود قبل از سررسید و سود پس از سررسید در تعهد دولت بوده و توسط دولت تأمین می شود.
مدیر شعب بانک مسکن خوزستان ادامه داد: در این راستا، بر اساس مصوبه هیئت مدیره بانک مسکن مقرر شد ماده (۲) تبصره ۳۵ قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ در فاز اول در سیستم‌ های تسهیلات متمرکز (خود دریافت) و مشارکت مدنی ضمن تأکید بر کنترل و نظارت بهینه مدیریت ‌های شعب مناطق و استان‌ ها عملیاتی شود.
وی تصریح کرد: فاز دوم نیز با انجام اقدامات لازم و تسریع در راه‌ اندازی سیستم‌ نوین و تکمیل سامانه‌ های کنترلی، به منظور بهره‌ مندی مشتریان از ظرفیت قانونی ایجاد شده اجرایی شد که مهلت اجرای طرح، دو ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل است.
نادری همچنین در خصوص اولویت های این طرح گفت: تسهیلات اعطایی یارانه ‌ای مورد حمایت دولت بابت حوادث غیر مترقبه و مسکن روستایی، مشروط به اینکه اصل تسهیلات دریافتی آنان بیش از یک میلیارد ریال نبوده و حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۵ به طبقات غیر جاری انتقال یافته باشد، مشمول این طرح می شود.
وی یادآور شد: مطالبات تمامی پرونده ‎هایی‌ که از سوی بانک بر روی آنها اقدام حقوقی صورت گرفته است، مشروط بر اینکه مانده بدهی متقاضی بابت اصل تسهیلات بیش از ۵۰۰ میلیون ریال نبوده و حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۵ به طبقات غیر جاری انتقال یافته باشد و همچنین مطالبات تسهیلات ‌گیرندگانی که حکم محکومیت آنها به دلیل عدم بازپرداخت اقساط قطعی شده و زندانی شده ‌اند، مشروط به اینکه اصل تسهیلات دریافتی آنان بیش از یک میلیارد ریال نبوده و حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۵ به طبقات غیر جاری انتقال یافته باشد، مشمول این طرح می شوند.

*امکان اتصال کارت بانک مسکن به کارت سوخت
وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از گام‌ هایی که برای تحقق دولت الکترونیک توسط دولت پیموده شده، امکان اتصال کارت‌ های عابر بانک معتبر شبکه بانکی به سیستم سوخت‌ رسانی فراهم شده است، تصریح کرد: این اقدام علاوه بر اینکه هزینه ‌هایی از قبیل صدور و نگهداری کارت‌ های متعدد را کم می ‌کند، تجربه موفقی است که در بسیاری از کشورها پیاده شده است، به نحوی که یک کارت واحد قابلیت ارائه انواع خدمات شهروندی را دارد و نیازی به حمل کارت‌ های متعدد برای انواع خدمات نیست.
مدیر شعب بانک مسکن استان خوزستان با اعلام اینکه اتصال میان مسکن ‌کارت با سامانه توزیع سوخت برقرار شده است، یادآور شد: در حال حاضر تمام افرادی که کارت معتبر بانک مسکن بابت انواع حساب ‌های مفتوح دارند، می‌ توانند با مراجعه به سامانه دولت الکترونیک، مسکن ‌کارت خود را به سیستم کارت سوخت متصل و از آن به عنوان کیف پول الکترونیک کارت سوخت استفاده کنند.
نادری درباره شیوه برقراری این اتصال بیان داشت: در حال حاضر اطلاعات جامع مشتریان شبکه بانکی نزد بانک مرکزی وجود دارد و مشخص است که هر شهروند چه حساب ‌هایی نزد چه بانک ‌هایی دارد و برهمین اساس امکان انتخاب میان کارت‌ های بانکی موجود برای استفاده به عنوان کارت سوخت برای شهروندان وجود دارد.
بنابر اطلاعیه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مالکان خودرو یا موتور سیکلت هایی که فاقد کارت سوخت هستند از سوم تا ۲۴ آذرماه فرصت داده شد تا برای ثبت نام کارت سوخت اقدام کنند.

  • منبع خبر : ایرنا