رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران، از بررسی لایحه «طراحی، پایش و اجرا نماهای شهر تهران» در صحن علنی شورا خبر داد

به گزارش مهر، در چهل و پنجمین جلسه کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران «نحوه مشارکت کمیته معماری و طرح های شهری در همایش نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی» با حضور علی اعطا، رئیس و اعضای کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای اسلامی شهر تهران و سعید ظریف مدیر عامل مجتمع رسانه‌ای ساختمان (صما) تشکیل شد.

علی اعطا عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای جلسه با بیان اینکه لایحه جدید نما احتمالاً طی ‌دو هفته آینده در صحن شورای شهر تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: بر اساس یکی از بندهای این لایحه مقرر می‌شود تا طرح نمای ساختمان در پروانه ساختمان درج شود و صدور پایان کار ساختمانی منوط به اجرای دقیق نمای مصوب خواهد شد.

‫رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شورای شهر در نظر دارد تا نقش ناظرین شورای شهر و همچنین متخصصان سیما و منظر را در کمیته‌های نمای مناطق ۲۲ گانه تقویت کند، افزود: «همایش نما با محوریت مصالح و جزییات اجرایی» فرصت مناسبی برای تبیین مقررات جدید و نحوه بررسی نمای ساختمان‌ها در پروسه صدور پروانه است.

عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران ابراز امیدواری کرد: با تصویب لایحه پیشنهادی شهرداری، عملکرد کمیته های نما بهبود یافته و شاهد ارتقای وضعیت سیما و منظر شهری در تهران باشیم.

‫اعطا، حضور کمیته معماری و طرح های شهری شورای اسلامی شهر تهران در نمایشگاه جانبی همایش نما را فرصت مناسبی برای ارتباط مستقیم با عموم شهروندان، جامعه تخصصی و سرمایه گذاران حوزه ساختمان دانست و گفت: مجتمع رسانه ای صنعت ساختمان به عنوان برگزار کننده همایش نما و نمایشگاه جانبی آن، بایستی زمینه حضور سازندگان، سرمایه گذاران و معماران را در همایش فراهم کند و بازدید شهروندان از نمایشگاه جانبی همایش را تسهیل کند.

‫در ادامه این جلسه مروارید قاسمی، کارشناس کمیته معماری و طرح های شهری شورا با بیان اینکه بین جزییات اجرای نهایی نما و تأییدیه اولیه طرح نما شکاف زیادی وجود دارد، اضافه کرد: بعضی سازندگان بنا بعد از دریافت تأییدیه طرح نمای ساختمان، همان نمای تأییدشده توسط کمیته را در مرحله اجرا پیاده  نمی‌کنند و گاهی تغییراتی در آن اعمال می‌کنند.

‫قاسمی درباره تأثیر مشاوران املاک در تصمیم‌گیری و انتخاب مصالح نما توضیح داد: متأسفانه در چند سال اخیر ذائقه مشتریان خانه‌های پایتخت به‌عنوان یکی از اضلاع حوزه ساخت‌وساز توسط مشاوران املاک تغییر کرده است. از آنجایی‌که دیدگاه مشاوران املاک تأثیر زیادی در انتخاب نمای خریداران دارد باید این اقشار در خصوص کیفیت و فاکتورهای نمای خوب توجیح شوند.

در ادامه، مهرداد ‫زواره محمدی کارشناس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه باید در همایش نما با محوریت مصالح و جزییات اجرایی شرکت‌های مطرح شرکت کنند، افزود: این همایش باید محتوای خوب و جامعی برای سازندگان و علاقه‌مندان داشته باشد تا زمینه ارتقای کیفیت سیما و منظر را فراهم آورد.