عضو هیات‌ مدیره سازمان ملی زمین و مسکن از تامین ۲۲ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی مستعد، در کارگروه‌های استانی در حال بررسی برای الحاق به طرح نهضت ملی مسکن قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بین نیوز، ارسلان مالکی عضو هیات‌ مدیره سازمان ملی زمین و مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، درباره دستور و تکلیف رئیس جمهور برای انتقال اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی به وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: بر اساس دستور رئیس جمهور در جلسه شورای عالی مسکن، اراضی مازاد سایر دستگاه‌های دولتی باید تا پایان شهریورماه در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای استفاده در طرح نهضت ملی مسکن قرار گیرد.

وی افزود: ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن نیز انتقال این اسناد به وزارت راه و شهرسازی ظرف یک ماه از درخواست را تکلیف کرده و این موضوع مورد تاکید سازمان ثبت اسناد کشور نیز قرار دارد.

مالکی از شناسایی بیش از ۶ هزار و ۶۰۵ هکتار اراضی مازاد خبر داد و گفت: درخواست اخد اسناد تمام این اراضی را به سازمان ثبت اسناد کشور ارائه کردیم.

عضو هیات‌ مدیره سازمان ملی زمین و مسکن خاطر نشان کرد: دسته دیگری از اراضی، در مالکیت وزارت راه و شهرسازی است اما به واسطه قرار گیری در خارج از محدوده شهرها و در حریم شهرها، به بررسی برای الحاق به محدوده شهرها نیاز دارند.

وی مساحت این اراضی را بیش از۳۵ هزار هکتار دانست و افزود: این اراضی در کارگروه‌های استانی در دست بررسی برای طی مراحل الحاق به محدوده شهرها قرار دارند.

مالکی تاکید کرد: اگر این دو موضوع محقق شود، بیش از ۴۰ هزار هکتار زمین در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد که می‌تواند با احتساب سایر ظرفیت‌های قانون، زمین ۴ میلیون واحد مسکونی از این طرح را تامین کند.

تامین زمین برای ساخت بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد در طرح نهضت ملی مسکن

عضو هیات‌ مدیره سازمان ملی زمین و مسکن درباره تامین زمین برای طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد: تا کنون ۲۲ هزار و ۱۵۷ هکتار از اراضی مستعد متعلق به وزارت راه و شهرسازی در اختیار این طرح قرار گرفته که ظرفیت ساخت بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد را دارد.

مالکی افزود: همچنین حدود ۳۵ هزار هکتار از اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی شناسایی شده که قابلیت بارگذاری بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: در مجموع در صورت الحاق اراضی وزارت راه و شهرسازی به محدوده شهر و استفاده از ظرفیت‌های قانون جهش تولید، می‌توان بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد را در این اراضی بارگذاری کرد.

وی تاکید کرد: سایر زمین‌ها نیز از روش‌های دیگر مورد اشاره در قانون جهش تولید مسکن تامین خواهد شد.

عضو هیات‌ مدیره سازمان ملی زمین و مسکن توضیح داد: برخی مواقع در شهری زمین تامین شده اما متقاضی به اندازه کافی در آن شهر وجود ندارد و یا در برخی شهرها زمینی متعلق به دولت وجود ندارد، در این مواقع از روش‌های مختلفی از جمله توافق با مالکین بخش خصوصی، مالکین بنیادها، نهادهای دارای زمین در آن شهر و یا نیروهای مسلح به تامین زمین‌های آن مناطق اقدام می‌کنیم.

مالکی خاطر نشان کرد: حدود ۳ هزار هکتار از اراضی جهت بررسی در دستور کار شورای برنامه ریزی قرار دارد.

وی افزود: دو هزار و ۲۲۹ هکتار از این اراضی هم در دستور کارِ کارگروه‌های زیربنایی است و بیش از ۱۲ هکتار از این اراضی در کمیته‌های کارشناسی استان در حال رسیدگی قرار دارد که بر تسریع سیر مراحل بررسی تاکید کرده‌ایم.