آغاز فصلی جدید در برنامه‌ی تحول محور و آینده‌نگری در معاونت توسعه و مدیریت ‌منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر نوآوری و دانش محوری مبتنی بر سیاست‌های ابلاغ شده از سوی وزیر راه و شهرسازی کلید خورد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اولین نشست تخصصی هم اندیشی معاونین توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

در این نشست محمدعلی زهره ای معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی با تشریح برنامه‌های در دست اقدام و در دستور کار و ضمن قدردانی از مدیران پیشین این معاونت به بیان بخشی از سیاست‌های پیش رو پرداخت و گفت: برنامه محور بودن از شاخصه‌های اساسی این معاونت خواهد بود.

وی ادامه داد: با طراحی و تصویب فرآیندهای انتخاب و انتصاب مدیران ارشد به صورت هوشمند نسبت به استقرار کمیته شایسته گزینی در وزارتخانه اقدام خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی، رسیدگی به حوزه مسکن و معیشت کارکنان مجموعه وزارت راه و شهرسازی را در اولویت این معاونت دانست و با تأکید برآسیب شناسی جهت نیل به وضع مطلوب ادامه داد: برای رسیدن به وضع مطلوب با تشکیل کمیته های تخصصی نسبت به رفع نواقص و احصاء ضرورت‌ها به صورت کارشناسی اقدام شود.

وی با اشاره به محور های برنامه‌های طراحی شده در الگوی تحولی وزارتخانه افزود: حضور در سفرهای استانی باید بیش از پیش عملی می شود چرا که در قالب این سفرها مسائل و مشکلات استان‌ها،ملموس تر بوده و راهکارهای اجرایی بهتری جهت حل مسائل ارائه خواهد شد.

به گفته زهره ای این معاونت در نظر دارد با رویکردی استراتژیک مبتنی بر تغییر و اصلاح، اقدامات مثبت و سازنده را تداوم بخشد و بر اجرای برنامه هایی که پیش از این محقق نشد، اهتمام ورزد؛ در این راستا ایجاد نظام آماری یکپارچه و بانک های اطلاعاتی به روز، استفاده از ظرفیت نخبگان و فرهنگیان دانشگاهی قطعاً مثمر ثمر خواهد بود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه و شهرسازی اصلاح احکام کارکنان را اقدامی ضروری قلمداد و ادامه داد: رویکرد تبدیل منابع انسانی به سرمایه انسانی به صورت ویژه در دستور کار این معاونت قراردارد و در این راستا بازنگری نمودار سازمانی، بازآفرینی و اصلاح ساختار ستاد، سازمان و شرکت‌های تابعه و استان‌ها از دیگر اقدامات خواهد بود.

وی همچنین استفاده از ظرفیت بانوان در اکوسیستم مدیریتی را حائز اهمیت دانست و جهت تحقق ماموریت‌های کلان این وزارتخانه حضور و نقش پررنگ بانوان در عرصه‌های مدیریتی، کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی را از برنامه‌های این معاونت اعلام کرد.

زهره ای در بخش دیگری از سخنان خود مردم محوری را سرلوحه کار خود اعلام کرد و تشریح کرد: نظر به آموزه‌های دینی و اسلامی و فرهنگ جهادی باید در راستای تقویت عدالت سازمانی مبتنی بر شایستگی تلاش نمود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کارشناسی بسیار زیاد در نهادهای نظارتی، خواستار مشارکت و استفاده بیشتر از ظرفیت این نهادها در برنامه‌ریزی‌ها و اخذ تصمیمات کارشناسی در ارکان مختلف وزارتخانه شد.

از سوی دیگر او با تأکید بر افزایش شفافیت و پاسخگویی در همه بخش ها اظهار کرد: باید با بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان و دانش محوری به سوی اهداف تعیین شده حرکت کنیم.

زهره ای همچنین با تأکید بر اهمیت توجه به بحث جوانی جمعیت بر فراهم کردن امکانات و تسهیلات لازم و افزایش کیفیت زندگی کاری همکاران مجرد با هدف تشویق به تشکیل زندگی مشترک و ازدواج آسان به عنوان اولویت‌های این معاونت تاکید کرد.

از جمله محورهای سیاستی اعلام شده توسط زهره ای می‌توان به ضرورت افزایش شفافیت در عقد قراردادها و روابط کاری در کل مجموعه وزارت راه و شهرسازی و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه نام برد که قطعاً نقش مهمی در افزایش اعتماد سازمانی و افزایش اعتماد عمومی دارد.

زهره ای همچنین به تأکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر عملیاتی کردن منویات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال یعنی «مهار تورم، رشد تولید»، اشاره کرد و ادامه داد: با استفاده از راهکارهای ارائه شده برای عملیاتی کردن مؤلفه های اقتصاد مقاومتی و در مسیر تحقق اهداف گام دوم انقلاب می توان نتایج مطلوب حاصل کرد.

وی در پایان بر ضرورت توجه ویژه ارکان مختلف وزارتخانه به افزایش رضایت مردم و اعتماد سازی در پرتو عملکرد مثبت و ارائه کارنامه در پیشگاه ملت نجیب و شریف ایران تاکید کرد.

گفتنی است کارنامه عملکرد محمدعلی زهره ای در مسؤلیت‌های پیشین حاکی از نگاه تحولی و رویکرد جدید بر پایه تغییرات سازنده و رو به رشد است.