شهرنوشت: رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به شیوه پرداخت بدهی های دولت به شهرداری تهران گفت: پس از تایید بدهی ها، حسابرسی میزان آن را با شهرداری تهاتر می کند.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محسن هاشمی در حاشیه صد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به دستور جلساتی که مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: امروز افزایش زمان جلسات را داشتیم و پس از آن پانزده دقیقه هم صحن را تمدید کردیم و خوشبختانه توانستیم ۸۰ درصد از دستور جلسات را به مرحله مصوبه برسانیم.
وی ادامه داد: طرح یک فوریت انتشار اوراق سه هزار میلیارد تومانی برای شهرداری تهران، الزام شهرداری به بررسی نحوه استفاده از جوانان، سیاست های تدوین بودجه ۹۸ و استفاده از افراد خبره در شورای فنی دستور جلساتی بود که مطرح شد. همین طور حضور نمایندگانی در پرونده های کفالتی نظام وظیفه و تعیین بازرس در مجمع اتوبوس رانی از جمله دیگر مواردی بود که توانستیم امروز در صحن برسی کنیم.
هاشمی در پاسخ به این سوال که گفته می شود در شورای شهر کمیته ای به منظور نظارت بر انتصابات شهرداری تشکیل شده است، گفت: خیر! این یک شایعه است و کمیته ای به این منظور تشکیل نشده است.
رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که گفته می شود برای انتشار اوراق مشارکت وثیقه کافی وجود ندارد، توضیح داد: وثیقه به اندازه کافی وجود دارد، اما شهرداری تهران به سیستم بانکی بدهکار است و همین موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده است. واقعیت این است اگر ارگانی به یکی از بانک ها بدهکار باشد، این مسئله شامل همه موارد می شود. به همین دلیل باید مذاکراتی را با بانک ها انجام دهیم که به علت تعدد شهرداران این موضوع تا به امروز امکان پذیر نشده است.
هاشمی درباره پرداخت بدهی دولت به شهرداری تهران هم گفت: خوشبختانه این بدهی ها توسط بازرسی چک می شود که هر کدام به مرحله نهایی برسد، از طریق حسابرسی تهاتر صورت می گیرد. به عنوان مثال، دولت بدهی مالیاتی شهرداری را تهاتر کرده است و از همین محل بدهی ۷۰ میلیارد تومانی مترو نیز تهاتر شده است.

هاشمی پیشنهاد داد
تشکیل ستاد تدوین برنامه با مشارکت معاونت برنامه ریزی و کمیسیون های تخصصی شورا
شهرنوشت: رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تاخیر در ارائه برنامه سوم عنوان کرد: جهت تسریع در بررسی و آماده سازی برنامه سوم و جبران تاخیراتی که به دلیل تغییرات مکرر در مدیریت شهری ایجاد شده است، ستاد تدوین برنامه با مشارکت معاونت برنامه ریزی شهرداری و کمیسیون های تخصصی شورا تشکیل شود.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محسن هاشمی در ابتدای صد و هفتمین جلسه شورای شهر ضمن  گرامیداشت سالروز ولادت امام یازدهم شیعیان، امام حسن عسگری (ع) اظهار كرد: امام حسن عسکری (ع) که به جهت حصر شدن در یک منطقه نظامی به عسکر مترادف لشگر، مشهور است، ۷ سال عهده دار امامت شیعه بود که در این دوره، از سه طرف تحت فشار قرار داشت؛ حکومت وقت روش اعتدالی و مبتنی بر تفکر و آگاهی بخشی امام را مورد حمله قرار می دادند.
‫رییس شورای اسلامی شهر تهران به بخشی از زندگی نامه امام حسن عسکری (ع) اشاره كرد و گفت: حکومت از ارتباط مردم با امام حسن عسکری (ع) نگران بود و این ارتباطات را محدود می کرد. غالیان یا غلو کنندگان شیعه، با زیاده روی در مدح و دادن نسبت های الهی و فراتر از حد بشر به امامان شیعه موجب انحراف عقیدتی در جامعه می شدند و نیروهای تندرو شیعه با دست زدن به قیام مسلحانه و خشونت به مبارزه با حکومت می پرداختند. در حالی که روش امامان، آگاهی بخشی و مبارزه نرم و فکری با ظلم بود نه دست زدن به خشونت.
هاشمی یادآور شد: دستاوردهای امام حسن عسکری (ع) در مدت هفت ساله امامت ایشان بسیار درخشان و پربار بود ، ایشان جامعه شیعه را آماده دوران غیبت کرد و شبکه وکلای شیعه و سیستم ارتباطات امن و معتبر میان امام و شیعیان را که در دوران غیبت صغری و اولیه امام عصر (عج) مورد استفاده قرار گرفت، تکمیل و تعمیق نمود.
‫وی افزود: درس امام حسن عسکری (ع) برای شیعیان، حفظ میانه روی و اعتدال در عقاید و باورها، حفظ حریت و آزادگی در برابر ظلم در روحیات و حفظ صلح طلبی و فاصله گرفتن رفتارهای خشونت آمیز در عمل است که امیدواریم سرلوحه فعالیت ما نیز قرار گیرد.
هاشمی به روز پژوهش اشاره كرد و گفت: یکی از مشکلات کشورهای درحال توسعه، کم توجهی به پژوهش و تحقیق قبل از هر اقدام عملی است. حمایت عملی از پژوهشگران ، کاربردی کردن پژوهش ها و توجه به نتایج پژوهش در تصمیم گیری سه نیاز جدی مدیریت شهری است که باید به صورت توامان و نه جزیره ای در مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد.
‫به گفته وی یکی از مهم ترین موضوعاتی که پژوهش باید در آن مورد توجه قرار گیرد، موضوع برنامه ریزی و تصمیم گیری های درازمدت و راهبردی است که در روزهای اخیر با ارسال ویراست دوم برنامه سوم توسعه شهر تهران، کمیسیون های تخصصی شورا باید با رویکردی علمی و پژوهشی و نه سلیقه ای و سیاسی، این برنامه را بررسی کرده و در سطح یک برنامه قابل اجرا و واقع گرایانه برای اجرا به تصویب برسانند.
‫رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تاخیری که در بررسی برنامه سوم به دلیل تغییرات مدیریت شهری پیش آمده است، ضمن قدردانی از تیم تدوین برنامه دوم توسعه شهری تهران تصریح كرد: جا دارد از تیم تدوین برنامه دوم توسعه شهرداری تهران که با مدیریت دکتر واعظ مهدوی، یکی از علمی ترین برنامه های مدیریت شهری را تدوین کرده و وزارت کشور چارچوب و روش این برنامه را به عنوان الگوی برنامه ریزی شهری به سراسر کشور ابلاغ کرد، تقدیر کنیم و امیدواریم برنامه سوم توسعه شهر تهران با استفاده از نقاط قوت برنامه دوم گامی رو به جلو باشد.
‫وی ادامه داد: با توجه به آنکه شهردار تهران، ویراست دوم احکام برنامه که با استفاده از پیشنهادات اعضای محترم شورا، در ویرایش نخست احکام برنامه ایجاد شده است، را ارسال کرده است، منتظر هستیم که سایر اسناد برنامه نیز که شامل چشم انداز، استراتژی ، اهداف، منابع و مصارف است نیز به زودی در اختیار شورا قرار گیرد تا امکان بررسی برنامه ایجاد شود.
‫هاشمی افزود: اگرچه امروز در ادبیات مدیریت استراتژیک با توجه به پویایی محیط و تغییرات بنیادین، اعتبار برنامه ریزی درازمدت با تردید مواجه شده و بر استفاده از برنامه های منعطف و قابل تطبیق با تغییرات شرایط و محیط سازمان تاکید می شود، جهت حفظ انسجام و هم افزایی سیاست ها، بودجه های سالانه و سایر مصوبات شورا نیاز به برنامه راهبردی مدیریت شهری وجود دارد، اما باید مکانیزیم ایجاد انعطاف و تغییر و تطبیق نیز به شیوه ای کارآمد در برنامه سوم دیده شود.
وی در پیشنهادی اضافه كرد: جهت تسریع در بررسی و آماده سازی برنامه سوم و جبران تاخیراتی که به دلیل تغییرات مکرر در مدیریت شهری ایجاد شده است، ستاد تدوین برنامه با مشارکت معاونت برنامه ریزی شهرداری و کمیسیون های تخصصی شورا تشکیل شود و با فعالیت فشرده تا بهمن ماه برنامه سوم را نهایی و به صحن شورا ارائه کند.

با پیامک یک شهروند و انتقاد از وضعیت نظافت دستشویی ها صورت گرفت
بازدید سرزده رئیس شورای شهر از ترمینال جنوب
شهرنوشت: رئیس شورای اسلامی شهر تهران توضیحاتی را درباره بازدید سرزده از ترمینال جنوب ارائه کرد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محسن هاشمی رفسنجانی پیش از آغاز جلسه امروز شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران درباره بازدید صبحگاهی روز گذشته از ترمینال جنوب توضیح داد: پیامک بدون نامی را از شهروندی مبنی بر وضعیت نامناسب دستشویی های ترمینال جنوب دریافت کردم که از من خواسته بود ساعت ۶ صبح به صورت سرزده از وضعیت ترمینال بازدید کنم.
وی ادامه داد: روز گذشته ساعت ۶:۳۰ صبح برای بازدید در ترمینال حاضر شدم، این ساعت بعضاً شلوغ است زیرا مسافران در حال تردد هستند و بعضاً افراد بی خانمان در مسجد ترمینال اتراق می کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه وضعیت کلی ترمینال خوب بود، گفت: البته دستشویی ها به شدت شلوغ بود و همین موضوع باعث شده بود تا نظافت آن طور که باید رعایت نشود. همین طور مسجد شلوغ بود و شاید شلوغ ترین مسجد ما همین مسجد ترمینال جنوب باشد.
هاشمی با بیان اینکه وضعیت دستشویی های بیرون مناسب تر از داخل بود، عنوان کرد: به دلیل شلوغ بودن وضوخانه ها وضعیت نظافت آن چندان مناسب نبود و البته چون تردد در آن جا زیاد است به سختی می توان این مکان را نظافت کرد. از مسئولان ترمینال خواستم تا مسائل مربوط به نظافت را بیشتر رعایت کنند.
وی درباره وضعیت غرفه های داخل ترمینال توضیح داد: قیمت های اجناسی که در غرفه ها ارائه می شود به گفته شهروندان بیشتر از قیمت اجناسی است که در بیرون عرضه می شود و من علت این گرانی را جویا شدم که اعلام کردند ترمینال برای خود قیمت های مصوب دارد. اما باید در این زمینه بررسی بیشتری صورت بگیرد.
یکی از خبرنگاران درباره آخرین وضعیت ترمینال شرق از رئیس شورای شهر سوال کرد که پاسخ داد: ترمینال شرق یکی از پروژه های عمرانی بود که آقای افشانی آن را دنبال می کرد و در حال حاضر شهردار منطقه و آقای حناچی، شهردار تهران باید این موضوع را دنبال کنند.

  • منبع خبر : شهرداری تهران