در اقتصاد پسا کرونا، چین و ایران اقتصاد برتر جهانی خواهند بود چرا که امنیت منطقه شرق در اختیار این دو کشور قرار می گیرد.

به گزارش شبکه خبری تحلیلی بین نیوز از ایسنا؛

بیت الله ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دو حوزه مسکن و بورس همواره طی دهه های اخیر با یکدیگر رقابت داشته‌اند و معمولاً پیروز این رقابت، مسکن بوده است.

وی افزود: صعودی شدن شاخص بورس طی حدود یک سال گذشته ناشی از رشد صنایع سنگین و پتروشیمی است. به نظر من علت اصلی این مسئله آن است که ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی و آمریکایی​ در حال سرمایه گذاری در بورس ایران و خرید ملک در ایران هستند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در مرحله بعد سرمایه شهروندان کشورهای غربی نیز به سمت شرق روانه خواهد شد گفت: چین و ایران دو کشور جاذب سرمایه گذاری هستند که در جهان پسا کرونا و سال ۱۴۰۰ آمادگی جذب سرمایه های کشورهای غربی را دارند. امنیت منطقه خاورمیانه در اختیار ایران است و به جز قرارداد ۲۵ ساله با چین در آینده دهها قرارداد سرمایه گذاری دیگر نیز بین این دو کشور منعقد خواهد شد.

ستاریان تصریح کرد: در اینکه چین اقتصاد اول جهان خواهد بود، شکی وجود ندارد.‌ بانک جهانی رتبه ایران را هم تقریباً پایین پیش‌بینی کرده اما به نظر من از سال ۱۴۰۰ به بعد ایران ظرفیت تبدیل شدن به اقتصاد دوم جهان را دارد.

وی، کارخانجات چینی را متکی به انرژی ایران دانست و گفت: رشد بورس ایران در شرایط شیوع ویروس کرونا در حالی اتفاق افتاده که بورس های اروپایی و آمریکایی ریزش های چند هزار میلیارد دلاری داشته‌اند. بورس کشورهای شرقی هم افت چندانی را تجربه نکرده اند. این نشان می دهد سرمایه ها به تدریج از شرق به غرب در حال انتقال است.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: اقتصاد شرق مبتنی بر منابع خود است در حالیکه اقتصاد غرب از دیگر کشورها عاریه گرفته شده و کاملاً سیاسی است. به همین دلیل اتفاق غیرمنتظره شیوع کرونا آنها را دچار ریزش های شدید کرد. در این شرایط سرمایه های خرد ۲۰ تا ۵۰ میلیون دلاری، چین و ایران را مقصد خود انتخاب می کنند.

ستاریان درباره پیش بینی از وضعیت بازار مسکن گفت: حرکتی که در مسکن و بورس می‌بینیم احتمالاً ادامه پیدا می کند اما از آن طرف گشایش اقتصادی هم خواهیم داشت و درآمد سرانه بالا میرود. به همین دلیل نگرانی وجود ندارد و درآمدهای مردم متناسب با رشد این بازار ها افزایش می یابد.

انتهای پیام