روستای عمقین یکی از روستاهای خوش آب و هوا واقع در ارتفاعات بخش طارم سفلی از استان قزوین می‌باشد.

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز، طی گزارشی به معرفی یک روستا در استان قزوین پرداخته است؛
زبان مردم این روستا ترکی آذربایجانی می‌باشد . این روستا از اطراف به سیردان و روستاهای حسن آباد ، ماهین ، عمند و ارتفاعات شامادشت محدود می‌شود. مردم این روستا کشاورز ، باغدار زنبوردار و دامدار می‌باشند. از محصولات باغی روستا می‌توان گردو ، فندق ، سیب ، گلابی ، گیلاس ، آلو ، زرد آلو ، گوجه سبز و آلبالو را نام برد.

یکی از بهترین عسل های استان قزوین با تقاضای بالا در مزرعه‌ای به نام وکینه سوت در این روستا به عمل می آید. پوشش گیاهی کوه های اطراف شامل موارد زیادی از گیاهان داروئی و خوراکی و درختچه‌های بلوط می‌باشد . گیاه گون که برای تهیه کتیرا استفاده می‌شود و نیز آویشن کهلیگ اوتو و هچنین سبزیجاتی چون تره کوهی ، در این کوهها به وفور یافت می‌شود. این گیاه‌ها نقش اصلی را در تولید بهترین عسل‌ها در این منطقه دارند. گفتنی است یکی از غنی ترین پهنه های جنگل بلوط استان قزوین در روستای عمقین می باشد.

در کوهستانهای منطقه جانورانی نظیر کبک گراز پلنگ ایرانی گرگ خرس قهوه‌ای شاهین هما روباه لاک‌پشت قلندر کبک‌ها در منطقه فراهم آورده‌است.

محل خانه‌های روستائی بدلیل سیلی که در قرن اخیر در منطقه جاری شده‌است یک بار تخریب شده و به محل کنونی که در مکان مرتفع تر و امن تری قرار دارد منتقل کردند.همچنین این روستا در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده است. گفتنی است این روستا در بین  مردم طارم، به نگین طارم معروف است.

 

استان قزوین- بین نیوز- سید مرتضی نصری