یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به توسعه فناوری رنگ فوق آب‌گـریز سیمان CSHP با استفاده از فناوری ‌نانو شده است که به زیبایی بیشتر نمای ساختمان کمک شایانی می‌کند.

شبکه خبری تحلیلی بین نیوز به نقل از از ایرنا؛

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سید فرشید چینی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در خصوص این محصول گفت: در شهرهای پرجمعیت و آلوده، آب باران حاوی ذرات معلق و آلاینده است که پس از تبخیر موجب بروز لک روی نمای ساختمان می‌شود؛ چرا که ماهیت اسیدی آب باران در شهرها نیز در طولانی مدت می‌تواند به تخریب نمای ساختمان‌ها منجر شود. این در حالی است که پوشش‌دهی سطوح و ایجاد خاصیت خودتمیزشوندگی راهکاری برای کاهش هزینه‌های شستشو و تمیزکاری است.

در این روش، سطح مورد نظر با مواد کم انرژی پوشش داده می‌شود تا ضمن افزایش زاویه تماس سطح، خاصیت آب‌گریزی آن بهبود یابد. پوشش آب‌گریز حاصل ضمن محافظت از سطح در برابر انواع آلودگی‌ها و کثیفی‌های ناشی از گرد و غبار، از تثبیت لک جلوگیری می‌کند و نیاز به تکرار عملیات شستشو را به تعویق می‌اندازد.

در این راستا یکی از شرکت‌های فناور اقدام به توسعه فناوری رنگ فوق آب‌گـریز سیمان CSHP کرده است که با ایجاد لایه‌ای موجب بروز رفتار فوق آب گریزی در سطح می‌شود. یعنی قطرات باران پس از برخورد با نمای ساختمان روی آن غلتیده و به پایین می‌افتند. در چنین شرایطی نه‌تنها قطرات آب باران ناخالصی خود را روی سطح باقی نمی‌گذارند، بلکه با جذب گرد و غبار موجود روی سطح، منجر به پاکسازی سطح می‌شوند. از طرف دیگر با توجه به نچسبیدن قطره به سطح، خاصیت اسیدی باران فرصت تخریب نما را نخواهد داشت.

استفاده از این فناوری بسیار آسان و به‌صرفه بوده و به نوعی می‌توان گفت که آینده نمای ساختمان چنین رنگ‌هایی است. هر کیلو از این محلول توانایی پوشش‌دهی ۵ متر مربع را داشته و با استفاده از پیستوله می‌توان آن را روی نمای ساختمان اسپری کرد که تا چهار ماه روی سطح ماندگاری دارد.