وزیر راه و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از ۵ میلیون نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود ۴ میلیون نفر واجد شرایط باشند، اعلام کرد: ساخت ۴ میلیون واحد در دو مرحله و طی ۴ سال انجام می‌شود که به‌زودی آغاز ساخت ۲ میلیون واحد مرحله اول تکمیل می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بین نیوز، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه آغاز عملیات اجرایی  بیش از ۳۸۰۰ واحد در طرح نهضت ملی مسکن در استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: ما در سطح کشور بر اساس نیازهای مردم قانون جهش تولید مسکن توافق شد که ۴ میلیون مسکن ظرف ۴ سال ساخته شود که برای این کار نیاز به برنامه‌ریزی بود که مسائل مالی و پشتیبانی‌های لازم را فراهم کنیم.

وی افزود: این نوع اقدامات انجام شد و امروز ما در سامانه نهضت ملی مسکن ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار ثبت‌نامی داریم که ممکن است یک میلیون نفر از آنها پالایش شوند اما مابقی قطعا کسانی هستند که ما باید برایشان مسکن بسازیم.

قاسمی اضافه کرد: در نهضت ملی مسکن ما باید زمین‌های ۹۹ ساله و تقریبا رایگان را در اختیار مردم قرار دهیم در حالی که در مسکن مهر چنین تعهدی وجود نداشت. نکته دیگر اینکه ما باید سهم هر استان را در نهضت ملی مسکن تعیین کنیم که امروز سهم هر استان کاملا مشخص است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد مسکونی را در دست اجرا داریم و انشاءالله تا شهریورماه امسال ۱۰۰ هزار واحد آن تحویل خواهد شد.

وی ضمن اشاره به حجم عظیم کاری که ظرف چند ماه گذشته در این زمینه صورت گرفته است، در عین حال آن را ناکافی دانست و عنوان کرد: ما باید سریعا به سقف ۲ میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور برسیم تا بتوانیم در دو بخش ۲ میلیونی تا پایان دولت تعهداتمان را انجام دهیم.

قاسمی گفت: نزدیک به ۷۰ درصد زمین‌های مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن (از کل ۴ میلیون) در بانک زمین ما ثبت شده است و آماده بارگزاری است. بقیه زمین‌های مورد نیاز هم یا در شورای برنامه‌ریزی و یا در کمیسیون ماده ۵ در دست بررسی است. برنامه‌مان این است که زمین مورد نیاز برای ۴ میلیون مسکن را به‌زودی تعیین تکلیف کنیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره کم و کیف اجرای طرح نهضت ملی مسکن در اصفهان هم اضافه کرد: حدود ۶۰، ۷۰ درصد زمین‌های مورد نیاز این طرح در استان هم امروز تهیه شده است ولی ما باید هر چه سریع‌تر کل زمین‌های مورد نیاز را تهیه کنیم.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از بیکاری انبوه‌سازان در کشور، مسکن را پیشران اقتصاد کشور توصیف کرد و گفت: برنامه ما این است که هر چه سریع‌تر عملیات اجرایی ۲ میلیون واحد مسکونی را شروع کنیم.

قاسمی افزود: بخش خصوصی هم باید پای کار بیاید. ما الان ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به صورت خودمالکی داریم که وام را به آنها داده‌ایم و از معافیت مالیاتی هم استفاده می‌کنند و خودشان در حال ساخت واحدها هستند و طبق تعهدی که به ما داده‌اند، ظرف ۱.۵ سال تمام می‌کنند.