وزیر نیرو: برای تکمیل و احداث سد بالاخانلو 2 هزار میلیارد ریال اعتبار تأمین شده است و این سد تا دهه فجر آبگیری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو که به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور به شهرستان بوئین زهرا سفر کرده بوده ضمن جمع بندی تصمیمات اتخاذ شده در این سفر یک روز در جلسه شورای اداری استان قزوین اظهار داشت: میانگین بارش دراستان قزوین ۳۱۶ میلیمتر است اما در سال آبی جاری میزان بارش حدود ۲۲۰ میلیمتر بوده که این موضوع بیانگر کاهش ۱۲ درصدی بارش ها نسبت به شرایط نرمال در استان قزوین است.

وی افزود: میزان مصرف آب در استان ۲ میلیارد متر مکعب است که ۵۰۰ میلیون مترمکعب آن از منابع آب های سطحی و یک و نیم میلیارد مترمکعب آن نیز از منابع آبهای زیرزمینی تامین می شود.

محرابیان تصریح کرد: از این میزان مصرف آب در استان حدود ۸۸ درصد آن در حوزه کشاورزی، ۸ درصد در بخش شرب و ۴ درصد نیز در بخش صنعت و خدمات استفاده می شود. وی افزود: ۵ هزار و ۸۰۰ حلقه چاه مجاز در استان وجود دارد که با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، پر و مسلوب المنفعه کردن چاه های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند به بهبود سطح سفره های آب های زیرزمینی کمک می شود و افت آن نیز جلوگیری بعمل می آید.

وزیر نیرو با اشاره به طرح های مهم در حوزه آب گفت: یکی از این طرح ها پروژه ساخت سد مخزنی نهب است که امیدواریم با اعتبار پیش بینی شده شاهد تکمیل و بهره برداری کامل این سد در سال جاری باشیم.

محرابیان اضافه کرد: شبکه آبیاری سد نهب نیازمند ۴۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار است که بخشی از آن در سال جاری تخصیص داده خواهد شد و این پروژه نیز  تا ۲ سال آینده تکمیل و وارد مدار بهره بردرای می گردد.

وزیر نیرو ادامه داد: برای تکمیل و تسریع در عملیات اجرایی سد بالاخانلو در شهرستان بوئین زهرا ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تأمین شده است و پیمانکار نیز متعهد شده تا دهه مبارک فجر این سد را به مرحله آبگیری برساند. وی همچنین گفت: در اجرای این طرح در صورتی که نیاز به اعتبارات بیشتری باشد آن را از محل اعتبارات متمرکز تامین خواهیم کرد.

نماینده اعزامی رئیس جمهور به شهرستان بوئین زهرا یادآورد شد: جهت آبرسانی از سد بالاخانلو به ۵ شهر و ۳۰ روستای جنوب استان مناقصه تعیین پیمانکار خط انتقال و تصفیه خانه طی یک ماه آینده برگزار می شود و پیش بینی می شود عملیات اجرایی این پروژه نیز ۲ ساله باشد.

 محرابیان بیان کرد: طرح آبرسانی به آبیک از سد طالقان با عنایت و توجه ویژه دولت از سرعت اجرایی و پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است و امیدواریم با منابع مالی تزریق شده تا تیرماه این پروژه نیز به بهره برداری برسد.
وزیر نیرو در خصوص طرح آبرسانی به ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستای استان از سد طالقان نیز عنوان داشت: این طرح جهت اجرا نیازمند ۳۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که در همین راستا مذاکرات خوبی با بخش خصوصی، بانک ها و سرمایه گذاران انجام شده و مناقصه آن براساس ضوابط قانونی تا یک ماه آینده انجام خواهد شد و آورده دولت نیز در این پروژه سهمیه آب و پساب صنعتی می باشد.

استان قزوین- بین نیوز- سید مرتضی نصری