بازار مسکن تحت تاثیر جهش ارزی در آخرین ماه پاییز به مسیر صعودی خود ادامه داد. بر اساس تازه‌‌ترین گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن پایتخت در آذر ماه، قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در ماهی که گذشت از مرز ۴۸ میلیون تومان فراتر رفت و به ۴۸ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسید. این گزارش نشان می‌دهد تورم ماهانه مسکن در آذرماه معادل ۹/ ۲ درصد بوده است.

بین نیوز: این گزارش همچنین حکایت از افزایش حجم معاملات مسکن در آذرماه دارد؛ موضوعی که نقش متغیر ارزی در آن غیر قابل انکار است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در ماه گذشته حجم معاملات مسکن به ۱۰ هزار و ۲۰۰ فقره رسید که نسبت به آبان‌‌ماه رشدی معادل ۲/ ۲۷ درصد نشان می‌دهد. این میزان رشد اگرچه در مقایسه با نرخ مشابه در آبان ماه کمتر است – کمااینکه طی آبان ماه حجم معاملات با رشد نزدیک ۵۰ درصدی نسبت به مهرماه روبه‌رو شد – اما همچنان رشد قابل توجهی است و سبب شده حجم داد و ستدهای ملکی ماهانه در شهر تهران پس از چهارماه دوباره وارد کانال پنج‌رقمی شود. بررسی کارنامه معاملات مسکن در آذر ماه حاکی از نقش پررنگ متغیر ارزی در رفتار معامله‌‌گران مسکن است. جهش ارز و به دنبال آن تلاطم در بازارهای دیگر در آذرماه بر میزان خریدهای سرمایه‌‌ای در بازار مسکن طی آخرین ماه پاییز افزود و گروهی از صاحبان سرمایه که از معامله در شرایط ناآرام و پرنوسان بازارهایی مثل دلار و سکه پرهیز می‌کنند، سرمایه نقدی خود را روانه بازار مسکن کردند. افزون بر این گروهی از متقاضیان خرید ملک نیز صاحبان ارز و سکه بودند که شرایط را برای تبدیل دارایی خود مناسب تشخیص دادند و درصدد نقد کردن دارایی‌‌های خود و سرمایه‌‌گذاری دوباره آن در بازار ملک برآمدند. این وضعیت سبب شد حجم معاملات مسکن با افزایش حدود ۲ هزار و ۲۰۰ فقره‌‌ای نسبت به آبان همراه شود. هر چند این افزایش به هیچ وجه به منزله ورود معاملات ملکی به فاز رونق نیست.

در عین حال تحقیق میدانی از وضعیت بازار ملک نشان می‌دهد در هفته‌های اخیر حتی خریدهای سرمایه‌‌ای نیز با لحاظ احتیاط نسبی صورت می‌گیرد؛ چراکه قیمت‌‌های پیشنهادی در دو ماه اخیر افزایش قابل توجهی داشته و خریداران سرمایه‌‌ای ملک نیز اگرچه به معامله تمایل دارند اما در انتخاب ملک با قیمت معقول دقت و از اقدام عجولانه پرهیز می‌کنند. شاید همین رفتار گروه غالب خریداران بازار مسکن پایتخت در آذر ماه بوده که سبب شده تورم ماهانه مسکن حدود نصف این رقم در آبان ماه باشد. اما در عین حال آنچه بدیهی است این است که متغیر پیشران اصلی در بازار معاملات مسکن در ماهی که گذشت، وضعیت بازار ارز بوده است. بازار مسکن پایتخت در دوره‌های گذشته نیز تحت تاثیر جهش ارزی قرار گرفته است؛ کمااینکه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مهم‌ترین پیشران بازار، حاکمیت هیجان ارزی در آن مقطع زمانی بود. اما موضوعی که در گزارش رسمی وضعیت بازار مسکن در آبان و آذر ماه مشهود شده و سیاستگذار باید به آن توجه کند این است که تاثیرپذیری فعالان این بازار از تغییرات قیمت ارز به مراتب بیشتر از گذشته است و آنها بلافاصله پس از دریافت نخستین نشانه‌های پرنوسان شدن نرخ دلار، رفتار خود را بر این اساس تنظیم می‌کنند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، مقایسه بازدهی بازارهای چهارگانه اصلی سرمایه‌‌گذاری در کشور نیز نشان می‌دهد مسکن در رده‌‌بندی بازدهی ماهانه طی آخرین ماه پاییز در رتبه آخر ایستاده است. طی آذر ماه صدرنشین رده‌‌بندی بازارها سکه بود که سرمایه‌‌گذاران در این بازار از انتفاع ۱۵ درصدی برخوردار شدند. پس از آن دلار با بازدهی ماهانه ۱۰ درصدی و بورس با بازدهی ماهانه ۶ درصدی در رده‌های بعدی قرار دارند و در نهایت مسکن با ۹/ ۲ درصد بازدهی در رتبه چهارم رقابت میان بازارها در یک ماه پاییز قرار گرفته است.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد