رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از تدوین طرح تفصیلی منطقه ۲۲ خبر داد و گفت: در جلسات کمیسیون ماده پنج هم این موضوع بررسی شد و در حال حاضر جزئیات آن در حال نهایی شدن است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مراسم افتتاح باغ راز هستی در منطقه ۲۲ ، با حضور محمد سالاری رئیس کمیسیون عمران  و حمل‌و نقل شورای شهر تهران و علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ افتتاح شد.

سالاری در این مراسم با اشاره به اینکه مدیریت شهری در دوره پنجم شورای شهر تهران، مطالبات مردمی را پیگیری می‌کند، اظهار کرد:  بازگرداندن فضای سبز به شهرها امروز در دنیا به عنوان یک شاخص اصلی مطرح است و متاسفانه  در گذشته سرمایه‌های شهری را به سمت شبکه‌های بزرگراهی بردیم و شهر را دو دستی به ماشین‌ها دادیم.

وی گفت: کسی منکر ضرورت ایجاد شبکه‌های بزرگراهی نیست اما این حجم از ایجاد شبکه‌های بزرگراهی می‌شد با نوعی تدبیر و کارهای نرم‌افزاری مدیریت شده و از ساختش جلوگیری شود و با توجه به فضاهای بزرگ منطقه ۲۲ ، باید به فکر گسترش فضاهای سبز بود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران ادامه داد: در مناطقی که چنین فضاهای بزرگ مقیاسی برای افزایش کیفیت زندگی شهری وجود ندارد، مدیریت شهری به سمت ایجاد پاتوق‌های اجتماعی کوچک مقیاس رفته است.

سالاری افزود: منطقه ۲۲ باید صادر‌کننده سرانه‌ها به سایر مناطق می‌شد اما متاسفانه امروز خودش در باب یک سری از سرانه‌ها دچار کمبود است؛ در این منطقه  برای سکنی گزیدن ۵۰۰ هزار نفر جمعیت شهری، ساختمان‌سازی شده است اما امروز حدود ۲۰۰ هزار نفر در منطقه ساکن شده‌اند و برای همین ۲۰۰ هزار نفر هم سرانه‌ها کافی نیست.

وی تصریح کرد: طرح تفصیلی منطقه ۲۲ تدوین شده و در جلسات کمیسیون ماده پنج هم بررسی شد و در حال حاضر جزئیات آن در حال نهایی شدن است.

شهردار منطقه ۲۲: هیچ پروانه بلندمرتبه سازی صادر نکرده‌ایم

به گزارش تسنیم، علی نوذرپور؛ شهردار منطقه ۲۲  نیز در این مراسم اظهار کرد: شورای  شهر تهران مهمترین وظیفه و دغدغه مناطق را نظم بخشی بلندمرتبه سازی‌ها در تهران تعیین کرده و با توجه به این که در سنوات گذشته در منطقه ۲۲ بلند مرتبه سازی‌های شکل گرفته، دغدغه و اولویت کاری خود را مقابله با این بلندمرتبه‌سازی‌های تعیین کرده است.اولین اقدام ما این بود که از بلند مرتبه سازی جلوگیری کنیم و بر این اساس هیچ پروانه‌ای برخلاف مفاد طرح تفضیلی و هیچ پروانه بلند مرتبه‌سازی صادر نکرده‌ایم.

وی  در  ارتباط با طرح تفصیلی منطقه ۲۲ گفت:  این طرح بعد از تهیه به شورا ی عالی شهرسازی و معماری ارسال شده که با تصویب آن در حقیقت رویکرد زیست محیطی در منطقه حکمفرما خواهد شد و می‌توانیم از ادامه مسیر غلط گذشته جلوگیری کنیم و همچنین توسعه آینده را مبتنی بر برنامه دقیق شکل دهیم.

شهردار منطقه ۲۲ افزود: ساخت و سازها در گذشته در منطقه ۲۲ شکل گرفته بود و متأسفانه سرانه‌های مختلف براساس این ساخت و سازها توسعه پیدا نکرده بود لذا کمبودهایی در سرانه‌هایی همچون سرانه‌های آموزشی در منطقه وجود دارد، اما باید به این نکته نیز توجه کرد شهرداری تهران همه امور شهر را در اختیار ندارد و تنها به عنوان تسهیل کننده خدمات سازمانهای دولتی مساعده و کمک می‌کند.