در حال حاضر این امر در دستور کار مجموعه شهرهای جدید قرار گرفته و انتظار می رود که این شهر هر چه زودتر موفق به اخذ گواهی یونسکو به عنوان شهر یادگیرنده حامی سلامت و نشاط شود.

به گزارش بین نیوز از روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید، زهره داودپور عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از تلاش این مجموعه برای قرارگیری شهر جدید اندیشه در صف شبکه فراگیر شهرهای یادگیرنده در سطح بین المللی خبر داد و گفت: در حال حاضر این امر در دستور کار مجموعه شهرهای جدید قرار گرفته و انتظار می رود که این شهر هر چه زودتر موفق به اخذ گواهی یونسکو به عنوان شهر یادگیرنده حامی سلامت و نشاط شود.
داودپور در این باره افزود: بدون شک این اتفاق به ارتقای کیفیت زندگی در شهر کمک کرده و در نهایت منجر به افزایش مشارکت مردمی به عنوان یکی از راهکارهای موفقیت مدیریت شهری خواهد شد.
وی با اشاره به قرارگیری شهر جدید هشتگرد در شبکه فراگیر شهرهای یادگیرنده و اخذ گواهی یونسکو در سال گذشته اعلام کرد: هم اکنون در حال برنامه ریزی برای حفظ این گواهی طی سنوات پیش رو برای شهر جدید هشتگرد بوده و تلاش داریم با انجام اقدامات لازم بتوانیم شاهد ورود تعداد بیشتری از شهرهای جدیدمان به این شبکه باشیم.
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه سخنان خود اضافه کرد: یونسکو دارای گواهی های متنوع در زمینه های گوناگونی است، بنابراین ابتدا شهرها باید توانایی و پتانسیل خود را جهت کسب این گواهی ها نشان داده و پس از ارسال درخواست، موفق به اخذ آن شوند؛ گفتنی است پس از وقوع این امر نیز شهرها به صورت مداوم از سوی سازمان یونسکو مورد ارزیابی و رصد قرار میگرند پس لازم است تا برای حفظ گواهی اخذ شده برنامه ریزی لازم را به صورت پیوسته در دستور کار خود داشته باشند.
این مقام مسئول در ادامه ضمن اظهار امیدواری نسبت به ایجاد یک شبکه شهرهای جدید یادگیرنده در کشور بیان کرد: عضویت در این گونه شبکه ها (که امروزه در بسیاری از کشورها از نوع پیشرفته و یا در حال توسعه دیده می شود) باعث ارتقای شهر میشود چراکه شهرها میتوانند از تجربیات یکدیگر استفاده کرده و یا خود به سایرین آموزش هایی ارائه دهند، همچنین در این گونه شبکه ها، شهر ها با عنوان خواهر خواندگی نیز می توانند در شرایط بحرانی به یکدیگر کمک مالی و … داشته باشند که بسیار حائز اهمیت است.
به گفته داودپور عضویت در شبکه های جهانی شهرها را به تبعیت از اقدامات مشترکی وادار میکند که قطعا در بلند مدت به نفع آن ها خواهد بود.
عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در پایان خاطرنشان کرد: طی جلسه ای که با نماینده سازمان یونسکو در کشور داشتیم ضمن آشنایی با انواع گواهی های صادر شده از سوی این سازمان به بررسی پتانسیل شهرهای جدید در اخذ این گواهی ها پرداختیم؛ همچنین در این راستا با توجه به اهمیت مهارت آموزی و ظرفیت سازی نیروی انسانی در مجموعه شهرهای جدید و سازمان یونسکو، تصمیم به امضای تفاهنامه ای گرفتیم تا خدماتی را در زمینه های مذکور از نمایندگی یونسکو در ایران دریافت و عضو شبکه های مختلف در سطح بین المللی شویم.