مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تسهیلگری‌های نوسازی بافت فرسوده در برنامه هفتم توسعه را تشریح کرد و گفت: وام مرمت و مقاوم‌سازی در بافت‌های تاریخی پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرنگار بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران امروز چهارم دی در یک نشست خبری به تشریح برنامه‌های این شرکت در زمینه برنامه‌های بازآفرینی پرداخت.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تاکید بر اینکه اولویت دولت سیزدهم در بافت فرسوده، نوسازی مسکن است، گفت: راهبرد اصلی و عملیاتی شرکت بازآفرینی شهری ترغیب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده‌ای است که ساکنان آن بدون حمایت دولت امکان نوسازی و بازآفرینی ندارند، بنابراین در دولت سیزدهم نوسازی با ابلاغ بسته تشویقی شهرسازانه و مشارکت سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بافت با تضمین سرمایه سرمایه‌گذاران و حمایت ساکنان بافت‌ها در برنامه قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تسهیلگری‌های برنامه هفتم توسعه برای نوسازی بافت‌های فرسوده، توضیح داد: در برنامه هفتم توسعه بند صریحی آمده است که بر اساس آن شهرداری‌ها مکلف هستند حداکثر ۳ ماه نسبت به صدور پروانه ساختمانی اقدام کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه صدور پروانه ساختمانی الکترونیکی در تهران و اصفهان فراهم شده است، توضیح داد: در برنامه هفتم توسعه همچنین تسریع در راه‌اندازی انشعابات نیز موردتاکید است. در این برنامه، شهرداری‌ها، مکلف هستند برای عوارض پروانه و تراکم ساخت در بافت فرسوده حداقل ۵۰ درصد تخفیف بدهند.

تمامی حمایت‌ها، تسهیلات و تخفیف‌هایی نهضت ملی مسکن به بافت فرسوده تعلق می‌گیرد

آیینی تصریح کرد: بندی در برنامه هفتم توسعه آمده است که بر اساس آن تمامی حمایت‌ها، تسهیلات و تخفیف‌های نهضت ملی مسکن به بافت فرسوده تعلق می‌گیرد که تاکنون ۸۰ همت در این بخش به کار گرفته شد.

این مقام مسئول گفت: تخصیص وام ارزان قیمت در بافت‌های ناکارآمد و بافت‌های هدف بازآفرینی در برنامه است.

۱۸۵ میلیون تومان تسهیلات بافت فرسوده با سود صفر درصد پرداخت می‌شود

آیینی افزود: امسال تسهیلات نهضت ملی مسکن که ۵۵۰ میلیون تومان است به بافت‌های فرسوده نیز تعلق می‌گیرد که در بافت‌های فرسوده ۱۸۵ میلیون تومان با سود صفر و دوره بازپرداخت نیز ۷ ساله است که این رقم در سال گذشته ۱۵۰ میلیون تومان وام با سود صفر و دوره بازپرداخت ۳ ساله بود.

قرارداد پرداخت تسهیلات ۲۳ هزار و ۵۰۴ واحد بافت فرسوده منعقد شد

به گفته وی، تاکنون ۲۳ هزار و ۵۰۴ واحد قرارداد پرداخت تسهیلات در بافت‌های فرسوده با مالکان منعقد شده است.

ارایه وام مرمت و مقاوم‌سازی در بافت‌های تاریخی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای نخستین بار، ارایه وام مرمت و مقاوم‌سازی در بافت‌های تاریخی مصوب شده است. این تسهیلات به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و مصوبه شورای پول و اعتبار به این واحدها تعلق می‌گیرد. تسهیلات این بافت‌ها در تهران ۳۶۰ میلیون تومان، در سایر کلانشهرها ۳۲۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۲۸۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۲۴۰ میلیون تومان و روستاها ۲۰۰ میلیون تومان است.

آیینی تاکید کرد: در برنامه است تا با راهکارهایی این امکان را فراهم کنیم تا برای مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی شهری همچون مسکن روستایی حمایت‌های لازم انجام بگیرد. همچنین، در نظر داریم تا با اتخاذ تدابیر لازم شرایطی را فراهم کنیم و متقاضیان نهضت ملی مسکن در بافت فرسوده با نرخ ترجیهی تسهیلات دریافت کنند که این دو برنامه در دستور پیگیری قرار دارد.

این مقام مسئول در خصوص اجرای بسته تشویقی شهرسازانه که در ۱۹ بند مصوب و ابلاغ شد، توضیح  داد: بسته تشویقی شهرسازانه این امکان را برای هرکدام از شهرها فراهم کرده است تا با توجه به ویژگی های شهرها خود تغییراتی را ایجاد کنند. هم اینک بسته های تشویقی در شهرهایی که به اجرا درآمده‌اند سبب رشد ۱۴۰ درصدی ساخت و ساز در همان شهرها شده اند.

وی گفت: در بسته های تشویقی شهرسازانه به عنوان نمونه در تهران هر ۱۰۰ متر به بالا یک طبقه تراکم تشویقی و در متراژ ۴۰۰ متر به بالا دو طبقه تراکم اضافی دریافت می ‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در حال حاضر، در ۱۷۰ شهر بسته تشویقی شهرسازانه در حال اجراست.

اجرای طرح کلید به کلید در برنامه هفتم توسعه

آیینی محور بعدی درنظر گرفته شده در برنامه هفتم توسعه را طرح کلید به کلید عنوان کرد و در بیان جزئیات آن گفت: طرح کلید به کلید به این نحو است که در مالکان بافت های فرسوده می توانند خانه فرسوده خود را با واحد نوساز و یا یک قطعه زمین تعویض کنند و  ۴۰ درصد تخفیف شهرسازانه دریافت کنند.

برنامه ریزی برای اجرای ۱۰ هزار واحد با طرح کلید به کلید در سال جاری

به گفته این مقام مسئول، ۱۰ هزار واحد در برنامه سال جاری برای اجرای طرح کلید به کلید پیش‌بینی شده است.

آیینی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: در ۶ ماهه اخیر تعداد واحدهای مسکونی در دست نوسازی ۳۳.۵ درصد افزایش یافت. همچنین، در سال ۱۴۰۱ سهم شرکت بازآفرینی شهری ایران از پروانه‌ها ۱۹ درصد بود که امسال در سه ماه نخست سال جاری این رقم به ۲۲.۶ درصد افزایش یافت.

صدور پروانه ساخت برای ۲۰۲ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری

به گفته این مقام مسئول، سهم شرکت بازآفرینی شهری ایران در دو سال نخست دولت سیزدهم نوسازی ۳۲۵ هزار واحد بوده است که تاکنون ۲۰۲ هزار واحد پروانه دریافت کرده و ۱۷۹ هزار و ۵۰۱ واحد در حال ساخت است و بر اساس ارزیابی ها ۵۵ درصد برنامه نوسازی بافت‌های فرسوده محقق شده است.

بهره‌برداری از ۵۴ هزار و ۳۴۱ واحد نوسازی شده در بافت‌های فرسوده شهری

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تاکنون ۵۴ هزار و ۳۴۱ واحد در بافت های فرسوده و در ۹ دوره افتتاح گروهی به بهره‌برداری رسید.

آیینی یادآور شد: هم اکنون ۱۶۷ هزار هکتار اراضی کشور به بافت های ناکارآمد تخصیص یافته است که شامل بافت های فرسوده، بافت‌های تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی می شوند. در این مساحت ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد که ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد از این تعداد واحدها به عنوان واحدهای ناپایدار به شمار می روند و ۱۰ میلیون نفر در این مناطق ساکن هستند. بنابراین نیاز بوده تا با فراهم کردن شرایط امکان نوسازی این محلات و مقاوم سازی آنها در برنامه قرار گیرد که این مهم در دولت سیزدهم در برنامه شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار گرفت و با راهکارهایی تلاش شده است تا این مهم به سرانجام برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی میانگین ناپایداری واحدهای مسکونی در بافت های ناکارآمد را معادل ۴۶ درصد عنوان کرد.