شهردار تهران در پاسخ به تذکر سید محمود میرلوحی عضو شورا درباره «انتشار فهرست املاک شهرداری در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی» گفت: ۲۰۱۰ مورد از املاک واگذاری شده با کاربری های مختلف در راستای بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها مورد بررسی قرار گرفته که تاکنون ۷۰۰ مورد از آن مغایر با این بند بوده است .

به گزارش شهرنوشت و به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران پیروز حناچی شهردار تهران در ارتباط با تذکر سید محمود میر لوحی پیرامون «انتشار فهرست املاک شهرداری که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار گرفته است (از سال ۱۳۹۰) و نحوه واگذاری آن در راستای اجرای بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهردارها »، گفت: در راستای مصوبه «واگذاری حق بهره برداری املاک، اراضی و اموال غیر منقول شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات غیر دولتی» کمیته ای تحت عنوان ساماندهی املاک شهرداری تهران در سازمان املاک و مستغلات با کاربری های مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، ورزشی، مذهبی، خیریه ها ، درمانی، نظامی و … شناسایی و احصا گردیده است.
وی ادامه داد: از این میان ۷۰۰ مورد شناسایی شده که اختلاف و انحراف فاحشی با موضوعیت املاک مشمول بند ۶ ماده ۵۵ داشته است که دویست مورد آن مسکونی می باشد و با هماهنگی های به عمل آمده با مراجع ذیصلاح قضایی و انتظامی اقدامات عاجل و موثر در جهت تخلیه آن صورت پذیرفته است که هم اکنون شاهد نتایج مثبت آن هستیم.
حناچی خاطر نشان ساخت: در خصوص ۵۰۰ مورد دیگر اقدامات مقدماتی و اولیه در جهت استرداد آن در دست اجرا می باشد.
شهردار تهران افزود: در مورد واگذاری ۱۳۰۰ مورد باقیمانده مراتب در دست بررسی و استعلام از مبادی ذیربط است که متعاقبا نتایج و عملکرد آن اعلام می گردد. ضمنا سازمان املاک و مستغلات ثبت اطلاعات مربوط به املاک موضوع بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری از باب نوع کاربری، پلاک ثبتی، نوع مالکیت، متراژ و منطقه و نوع ملک در سامانه جامع املاک در دستور کار خود قرار داده است.
شایان ذکر است در بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها آمده است: (اصلاحی۲۷/۱۱/۱۳۴۵) اجرای تبصره یك ماده ۸ قانون تعلیمات اجباریوتأسیس مؤسسات فرهنگی و بهداشتی و تعاونی مانند بنگاه حمایت مادران و نوانخانه و پرورشگاه و درمانگاه و بیمارستان و شیرخوارگاه و تیمارستان و كتابخانه و كلاسهای مبارزه با بی سوادی و كودكستان و باغ كودكان و امثال آن در حدود اعتبارات‌مصوب‌وهمچنین كمك به این قبیل مؤسسات و مساعدت مالی به انجمن تربیت بدنی و پیش آهنگی و كمك به انجمن های خانه ومدرسه و اردوی كار.
شهرداری در این قبیل موارد و همچنین در مورد موزه ها و خانه های فرهنگی و زندان با تصویب انجمن شهر از اراضی و ابنیه متعلق بخود با حفظ مالكیت به رایگان و یا با شرایط معین بمنظور ساختمان و استفاده به اختیار مؤسسات مربوط خواهد گذاشت. تبصره۱-(الحاقی ۲۷/۱۱/۱۳۴۵)تبصره‌ماده۵ قانون‌نظارت ‌درمصرف سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداریها مصوب۲۸/۳/۳۴ به قوت خود باقی است.
تبصره۲- (الحاقی۲۷/۱۱/۱۳۴۵) تبصره ۵۹ قانون بودجه سال۱۳۳۹كل كشور به قوت خود باقی است.