معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هم‌زمان با ۲۹ دی، روز هوای پاک با صدور پیامی ضمن مهم دانستن نقش مدیریت شهری در حفظ و توسعه فضای سبز شهری و بهبود کیفیت هوا در محیط‌های شهری بر ارتقا استانداردهای تولید خودرو و ساخت وخودروهای هیبریدی و برقی تاکید کرد.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، متن پیام مهدی جمالی‌نژاد به مناسبت ۲۹ دی‌ماه روز هوای پاک به این شرح است:

«رشد اقتصادی همراه با رشد جمعیت، افزایش شهرنشینی، افزایش استفاده از وسایل نقلیه موتوری و تغییر تدریجی به سمت اقتصادهای صنعتی بیشتر، منجر به آلودگی شدید در بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه شده است. شتاب‌زدگی در توسعه صنعتی بدون توجه به ملاحظات شهرنشینی، توپوگرافی، هواشناسی و مهم‌تر از همه، محیط‌زیست؛ چالش‌های زیادی ازجمله آلودگی هوا را برای کلان‌‌شهرها ایجاد نموده است و گسترش این پدیده مخرب در سال‌های اخیر به خطر جدی برای سلامت شهروندان تبدیل‌شده و در کوتاه‌مدت و بلندمدت آثار زیان‌باری برای کشور در حوزه‌های مختلف به همراه دارد.

نیل به‌روز هوای پاک مستلزم به‌کارگیری راهبردی کلان به‌ویژه در بخش حمل‌ونقل و صنعت است، لذا باید ضمن توجه ویژه به صنایع دانش‌بنیان و های‌تک، در جانمایی و احداث صنایع جدید و همچنین در فرایندهای صنایع مهمی چون نیروگاه، فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی، دقت و نظارت جدی‌تر صورت گیرد و به ارتقاء استانداردهای تولید خودرو، هم‌چنین ساخت خودروهای هیبریدی و برقی توجه ویژه‌ای به عمل آید.

در سال‌های اخیر از سوی تصمیم سازان اقدامات مؤثری برای کاهش آلودگی هوا برداشته‌شده است. تصویب استانداردهای کیفیت سوخت (یورو ۴)؛ بهبود مدیریت ترافیک برای کاهش تراکم در مناطق مرکزی شهرهای آلوده، توسعه ناوگان خودرو با سوخت گاز طبیعی؛ بهبود حمل‌ونقل عمومی (BRT و مترو)، کاهش یارانه‌های سوخت و بهبود نظارت و بازرسی خودرو ازجمله این اقدامات است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب باید تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

در این راستا مدیریت شهری می‌تواند با توسعه کمی و کیفی ناوگان حمل‌ونقل عمومی و همگانی، حفظ و توسعه فضای سبز، احیای کمربند سبز و جلوگیری از تخریب گسترده باغات موجود در سطح شهر، نقش مهم و تاثیرگذاری در کاهش آلاینده‌ها و به‌ویژه بهبود کیفیت هوا در محیط‌های شهری داشته باشد. یقینا نقش فناوری‌های نوین در بخش حمل‌ونقل و استفاده از سیستم هوشمند جمع‌آوری اطلاعات مربوط به تولید آلاینده‌های ناشی از خودروها نیز در این خصوص، از عوامل کلیدی و تعیین‌کننده است که می‌بایست موردتوجه مسئولین بخش صنعت و خودرو قرار گیرد.

ضمنا مدیریت شهری می‌تواند با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه حمل‌ونقل پاک و با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد، فرهنگ استفاده از دوچرخه و پیاده‌روی را در بین شهروندان، نهادینه کنید. بدیهی است همکاری دولت در جهت فراهم نمودن تسهیلات و وضع یا اصلاح قوانین مربوطه و همچنین نقش رسانه‌ها، به‌ویژه صداوسیما، در امر آموزش باعث تسریع در تحقق این امر خواهد شد که قدم‌های مؤثری در این زمینه با تصویب قوانین و مقررات مربوطه برداشته‌شده است.

امید است به بهانه روز هوای پاک، همگی دست‌به‌دست هم داده و هریک به سهم خود گامی شایسته در پاکیزگی هوا برداشته تا شاهد تحقق این شعار در عرصه عمل و تبدیل شهرهایمان به شهرهای دوستدار محیط‌زیست باشیم.»