محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهراندر رابطه با افزایش غلظت آلاینده‌های هوا در تهران اظهار کرد: گاهی اوقات به دلیل تابش شدید نور خورشید برخی از آلاینده‌های اولیه تبدیل به آلاینده ثانویه می‌شوند که مهم‌ترین آلاینده ثانویه ازن است.

وی افزود: معادن و صنایع نیز با تولید بیش از حد مجاز گازهای آلاینده اولیه می‌توانند به تولید آلاینده‌های ثانویه مانند ازن کمک کنند.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: تأثیر آلاینده‌هایی مانند ازن بر سلامت انسان به میزان غلظت آن‌ها بستگی دارد. همان طور که می‌گوییم هوا از نظر ذرات معلق برای گروهای حساس ناسالم است، می‌توانیم بگوییم که هوا از نظر آلاینده ازن ناسالم است.

رستگاری تصریح کرد: آلاینده‌های تابستانی و زمستانی با یکدیگر فرقی ندارند. اگر غلظت آلاینده‌ای بیش از حد مجاز باشد، برای سلامتی انسان ضرر دارد.

گفتنی است؛ هم اکنون شاهد افزایش غلظت آلاینده ازن در شهر تهران هستیم و هوا در آستانه ناسالم شدن برای گروه‌های حساس قرار دارد.

لازم به ذکر است که وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ مورخ ۹۸/۰۳/۱۴ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.

بر همین اساس، مونوکسید کربن: (۲۶) پاک، ازن: (۱۱۱) ناسالم برای گروه‌های حساس، دی‌اکسید نیتروژن: (۱۰۲) ناسالم برای گروه‌های حساس ، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون: (۵۰) قابل قبول، ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون: (۷۰) قابل قبول است.

گفتنی است؛ در حال حاضر کیفیت هوای تهران با شاخص ۵۴ در شرایط سالم است.