به گزارش ایرنا، پروژه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی مسکن مهر از نظر ساختمانی تقریبا به پایان رسیده است اما ۳۹۰ هزار واحد نیمه‌ تمام وجود دارد که بخش اصلی مشکلات آنها به نبود انشعابات، خدمات، زیرساخت‌ها و نبود متقاضی در برخی از پروژه ها مربوط است.
در این تبصره های لایحه بودجه آمده است: به دولت اجازه داده می شود برای عملیات آماده سازی، محوطه سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرحهای بازآفرینی شهری و احیاء بافت های فرسوده و همچنین احداث واحدهای مسکن اجتماعی و حمایتی، اقدامات لازم را به عمل آورد.
همچنین در این لایحه دولت پیشنهاد کرده که بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی بابت اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسکن مهر تا سقف ۵۰ هزار میلیارد ریال به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منتقل و مبلغ یادشده بعنوان افزایش سرمایه دولت در بانک مسکن منظور شود.
طبق برآوردهای اولیه برای پایان دادن به پروژه مسکن مهر ۱۱ هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز است در حالی که با توجه بودجه سال آینده این رقم بالایی نیست و با تخصیص آن امیدواری برای اتمام مسکن مهر در کشور بیشتر می شود.
دولت در تبصره ۸ لایحه بودجه سال ۹۸، سازوکار قانونی برای استفاده از منابع داخلی شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن برای کمک به طرح های زیربنایی و روبنایی و همچنین اتمام واحدهای مسکونی مهر را لحاظ کرده است.
راهکار دیگر که می‌تواند کمک موثری به زیرساخت‌های مسکن مهر کند در بند «هـ» از تبصره یک لایحه بودجه عنوان شده و در این بند شرکت ملی نفت ایران مکلف شده ۶ هزارمیلیارد تومان از منابع دریافتی خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها را به دستگاه‌های اجرایی برای خرید قیر مصرفی پروژه‌ها اختصاص دهد.
طبق این تبصره قرار است ۵۰ درصد از این اعتبار برای روکش آسفالت راه‌های اصلی، فرعی و روستایی و معابر محلات هدف بازآفرینی شهری، پروژه‌های مسکن مهر و فرودگاه‌های کشور در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ‌گیرد.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر در این رابطه تاکید کرد: طبق قولی که به رییس جمهوری داده ایم، پرونده مسکن مهر تا شهریور سال ۹۸ بسته خواهد شد.
احمد اصغری مهرآبادی اوایل هفته جاری در قزوین افزود: در برگزاری جشن پایان کار مسکن مهر منتظر اتمام واحدهای مشکل دار و بحرانی نمی مانیم چون نمی توان اقدامات بزرگ انجام شده در مسکن مهر را معطل چند واحد مشکل دار و نیمه تمام گذاشت.
وی اضافه کرد: برای رسیدگی سریعتر به پرونده های مشکل دار مسکن مهر در دستگاه قضایی به پیشنهاد ما شعبه ویژه در این زمینه تشکیل و دستور آن به همه محاکم قضایی توسط رییس کل قوه قضاییه ابلاغ شد.
قائم مقام وزیر و راه شهرسازی در امور مسکن مهر اضافه کرد: مسکن مهر در کشور طرح بسیار بزرگ و عظیمی است و باید با کمک همه دستگاه های متولی و مرتبط برای رفع مشکلات این پروژه اقدام شود.
وی با بیان اینکه دولت به تنهایی قادر به حل همه مشکلات این طرح نخواهد بود، افزود: طبق نظر وزیر راه و شهرسازی باید تفاهم نامه ای با استانداران تهیه شود تا تعهدات وزارت راه و شهرسازی و استانداران برای اتمام هرچه سریعتر مسکن مهر در کشور مشخص شود.
مهرآبادی با اشاره به پیشنهاد راه اندازی کمیته ای ویژه برای بررسی مشکلات مسکن مهر، افزود: این کارگروه باید با کار کارشناسی، درست و دقیق برآوردهای کارشناسی خود را در شورای مسکن استان تصویب کند تا مشکلات این بخش هرچه سریعتر مرتفع شود.
مهرآبادی با اشاره به تقدیم لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس شورای اسلامی، افزود: موارد بسیار خوبی از قبیل تامین منابع برای بانک های طرف قرارداد این طرح و همچنین تامین منابع مالی بانک مسکن، تامین قیر در لایحه آمده است که در صورت تصویب کمک زیادی به اتمام طرح مسکن مهر خواهد کرد.
بدون شک خانه دار کردن متقاضیان باقیمانده مسکن مهر، یکی از اهداف موردنظر نظام اسلامی رئیس‌ جمهوری و وزیر جدید راه و شهرسازی بوده و این مهم در سال های اخیر همواره از خواسته های مردم و مسئولان بوده است.
وزیر راه و شهرسازی اواخر هفته گذشته در بازدید از فازهای مختلف پروژه مسکن مهر شهر جدید پردیس گفت: دولت برای اتمام پروژه های مسکن مهر، ۶ ردیف در بودجه سال آینده در نظر گرفته تا با پشتوانه مالی مناسب این پروژه به پایان برسد.
«محمد اسلامی» تاکید کرد: همه تلاش ما در وزارت راه و شهرسازی این است که با استفاده از بسترهای قانونی پروژه مسکن مهر در ۲ سال آینده به خصوص مسکن مهر شهر جدید پردیس به پایان برسد.
وزیر راه و شهرسازی با یادآوری تحویل حدود ۷۰۰ هزار واحد در دولت پیش و یک میلیون و ۱۲۰ هزار واحد در دولت تدبیر و امید، به مسائلی همچون نبود تاسیسات زیربنایی و انشعابات، زمین‌های دارای معارض و جانمایی نامناسب طرح مسکن مهر اشاره کرد. او البته وعده داد که از این به بعد هر ماهه شاهد افتتاح بخشی از مسکن مهر باشیم.
از ۸۲ هزار واحد مسکونی در پردیس تاکنون ۳۰ هزار واحد آن افتتاح و حدود ۵۲ هزار واحد باقیمانده نیز ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که معطل ایجاد سازوکار قانونی برای اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان منابع دولتی است که در صورت تحقق می‌تواند شرایط را در این شهر متحول کند.
از ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد مسکن مهر یک میلیون و ۱۲۰ هزار واحد در دولت تدبیر و امید و ۶۹۰ هزار واحد در دولت قبل تکمیل شده است، یعنی ۶۴ درصد از کل مسکن مهر در زمان دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.
از ۳۹۰ هزار واحد باقی‌مانده نیز ۱۵۰ هزار واحد آن به دلیل جانمایی نامناسب فاقد متقاضی است و ۲۴۰ هزار واحد تکمیلی به علت نبود خدمات زیربنایی و روبنایی، امکان تحویل آنها وجود ندارد.
با تصویب لایحه بودجه سال آینده توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همکاری تمام دستگا های اجرایی امیدواری و روزنه خوبی برای تمام مسکن مهر به وجود آمده است تا متقاضیان پس از ۸ سال انتظار بتواند صاحب خانه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.