حسن ظفری روز پنجشنبه در جلسه بررسی آسیب های سیلاب در استان همدان افزود: ۲۹ هزار و ۱۳۷ میلیارد ریال کمک بلاعوض به سیل زدگان کشور مصوب شد که ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال آن در اختیار استان همدان قرار می گیرد و با رعایت مسائل اداری به حساب افراد خسارت دیده واریز می شود.
وی با اشاره به اینکه این میزان اعتبار برای استان، شامل ۹ درصد کل اعتبار در نظر گرفته شده کشور است، اظهار داشت: گزارش آسیب های سیل در زمان مقرر در اختیار مسئولان استان و وزارت کشور قرار داده شد و بر اساس آن این اعتبارات تعیین شده است.
ظفری با اشاره به اینکه در کنار کمک های بلاعوض تسهیلات کم بهره نیز در اختیار خسارت دیدگان قرار داده می شود، ادامه داد: در بخش کمک های بلاعوض، به ازای هر واحد شهری تخریب شده ۱۲۰ میلیون ریال، هر واحد روستایی ۱۰۰ میلیون ریال و واحد های آسیب دیده ۵۰ میلیون ریال پرداخت می شود.
وی ادامه داد: به خانواده های روستایی که در چادر و یا مکان های موقتی اسکان داده شدند نیز ۶۰ میلیون ریال و خانواده های شهری ۱۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان با اشاره به اینکه تسهیلات بانکی با کارمزد چهار درصد برای بازسازی واحد های آسیب دیده در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: در مرحله نخست ۲۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای بازسازی کل واحدهای آسیب دیده کشور تخصیص یافته است.
وی ادامه داد: به منظور بازسازی واحدهای شهری ۵۰۰ میلیون ریال، واحدهای روستایی ۴۰۰ میلیون ریال و تسهیلات ترمیم واحدهای شهری و روستایی ۱۵۰ میلیون ریال، با ضمانت زنجیره ای، از سوی بانک های عامل تعیین شده است.
ظفری تاکید کرد: در استان همدان هفت هزار و ۷۹۴ واحد روستایی آسیب دید که پس از لرستان، بیشترین خسارت به واحد های روستایی در این استان رخ داد.
وی ادامه داد: پس از لرستان، همدان از لحاظ کمی در بخش ساخت، تعمیر و نگه داری دچار آسیب شده است که با توجه به این آسیب ها اعتبارات تعیین شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان با اشاره به اینکه شدت بارش در زمان کوتاه، در همدان بیشتر از لرستان بود، اضافه کرد: همدان نسبت به خوزستان بافت قدیمی بیشتری دارد و شدت بارش باعث تخریب واحد های مسکونی فرسوده شهری و روستایی در این استان شد.
وی افزود: در خوزستان حدود هزار و ۵۰۰ واحد، و در همدان هشت هزار و ۷۵۰ واحد شهری و روستایی نیاز به بازسازی دارند.
ظفری اظهار داشت: در بخش اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای نیز ۸۰۰ میلیارد ریال به استان همدان اختصاص یافت که پس از لرستان و خوزستان جایگاه سوم را دارد.
وی عنوان کرد: تا امروز بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب یک هزار و ۸۰۰ فقره سهمیه به استان همدان ابلاغ شده است که شامل ۷۰۰ فقره تسهیلات تعمیری، ۵۰۰ فقره تسهیلات معیشتی و ۶۰۰ فقره کمک بلاعوض می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان گفت: تا کنون سه هزار ۶۷۸ فقره پرونده برای ساخت و تعمیر واحد های شهری و روستایی تشکیل داده شده است.
وی تاکید کرد: در مجموع ۱۶ هزار و ۷۵۷ پرونده باید تشکیل شود تا در زمانی کوتاه، عملیات بازسازی و تعمیر واحد های آسیب دیده استان آغاز شود.

  • منبع خبر : ایرنا