با توجه به زلزله خیز بودن قزوین هم اکنون ۳۲ دستگاه شتاب نگار در سطح این استان فعال است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز، قدرت الله مهدیخانی اظهار داشت؛ قزوین یکی از استان های حادثه خیز در بلایای طبیعی، به خصوص زلزله است. تا جایی که طی پنج سال گذشته شتاب نگارهای فعال آن حدود ۴۵۰ زلزله را به ثبت رسانده اند.

وی بیان کرد؛ این دستگاه ها از کارسازترین ابزارهای ثبت و یا حتی مطالعه در حوزه زمین لرزه  به شمار می روند و بایستی به صورت شبکه ای باشند و شعاع عملکردی آنها نیز حدود ۱۰۰ کیلومتر بوده که کمک شایانی را در حوزه خسارت و یا نقاط احتمالی درگیری پس لرزه ها کرده و آنها را گزارش می کنند.

این مسؤول در ادمه افزود؛ سال گذشته و بر اساس مصوبه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی که مراکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران و تحقیقات وزارت راه و شهرسازی را مکلف به تجهیز استان های درگیر زلزله به دستگاه های شتاب نگار و لرزه نگار کرده بود، پنج دستگاه و امسال نیز پنج دستگاه به ظرفیت دستگاه های شتاب نگار استان قزوین افزوده شده است.

مهدیخانی خاطرنشان کرد؛ با توجه به عدم فعالیت گسل شمال قزوین که ۸۰۰ سال از عمر آن می گذرد و همچنین وقوع زمین لرزه های بزرگ همانند سال های ۴۱ و ۸۱، وجود شتاب نگارها در سطح استان ضروری بوده و ما سعی خواهیم داشت تا در سال های آینده تعداد این دستگاه ها را افزایش دهیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین در پایان بیان کرد؛ وجود شتاب نگارها و لرزه نگارها به دستگاه های خدمات رسان همانند آتش نشانی، اورژانس و مرکز فوریت های پزشکی کمک می کند تا هنگام وقوع حادثه سرعت عملیات خود را با توجه به ثبت وقوع پس لرزه ها، بالاتر ببرند. در حال حاضر ۳۷ دستگاه شتاب نگار و لرزه نگار در سطح استان قزوین فعال است.

 

استان قزوین_ بین نیوز_ سید مرتضی نصری