معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: 893 واحد مسکن مهر در استان اردبیل وارد چرخه تکمیل و بهره‌برداری شده است که پیش‌بینی‌ می‌کنیم سال آینده به شکل کامل تمامی واحدهای مسکن مهر به سرانجام برسد.

شهرام باباخانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: براساس عقد توافق ما در استان اردبیل ساخت ۴۱ هزار و ۳۷۸ واحد مسکن مهر را در اولویت قرار داده بودیم که از این تعداد ۴۰ هزار و ۴۸۵ واحد تاکنون تکمیل و افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه پروژه‌های افتتاح شده به شکل کامل و با بهره‌مندی از خدمات عمومی شامل آبرسانی، گازرسانی، برق‌رسانی و آسفالت محوطه به متقاضیان تحویل داده شده است، خاطرنشان کرد: تنها ۸۹۳ واحد از مساکن مهر که عمده آن مربوط به واحدهای نکونام است باقی مانده که امیدواریم پیمانکار با عمل به تعهدات خود هر چه سریعتر این پروژه را تکمیل و تحویل متقاضیان دهد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل افزود: به رغم عقد قرارداد با پیمانکار و به دلیل افزایش قیمتی که در ماه‌های اخیر رخ داد پیمانکار نتوانست به تعهدات خود عمل کند و ما نیز مجبور شدیم نسبت به لغو قرارداد با پیمانکار قبلی و عقد قرارداد با پیمانکار جدید اقداماتی را انجام دهیم تا هرچه سریعتر این ۸۹۳ واحد تکمیل و تحویل همشهریان شود.

باباخانی از ساخت ۸ باب مسجد و همچنین ساخت مدارس در این مجموعه‌های مساکن مهر خبر داد و بیان کرد: با همکاری نوسازی مدارس و مشارکت خیرین ساخت مدرسه همچنان ادامه دارد و برای سال تحصیلی آینده مدارسی در مساکن مهر اردبیل، نمین، خلخال و مشگین‌شهر آماده بهره‌برداری خواهند شد.

پیشنهاد دادیم تا مساکن ارزان قیمت برای نیازمندان احداث شود

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل در مورد آخرین وضعیت مسکن و افزایش قیمت رخ داده در این حوزه تصریح کرد: البته افزایش قیمت مسکن، زمین و اجاره بها در حد پایتخت نبوده ولی در اردبیل نیز افزایش قیمتی در این حوزه رخ داده اما چندان محسوس و چشمگیر نبوده است.

باباخانی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌کنیم در ماه‌های آینده روند ثبات قیمت‌ها در این حوزه ادامه پیدا کند اما همچنان اقشار با درآمد پائین توان خرید واحدهای مسکونی را ندارند و از طرفی هم قادر به دریافت تسهیلات و بازپرداخت آن نیستند.

وی ادامه داد: ما مکاتباتی را با وزارتخانه داشته‌ایم تا با توجه به عنایت ویژه وزیر جدید راه و شهرسازی به حوزه مسکن در کنار مددجویان کمیته امداد و بهزیستی طبقات ضعیف و کم درآمد جامعه نیز از شرایط برخورداری از مساکن مناسب به شکل رایگان و با قیمت بسیار پائین بهره‌مند شوند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل تصریح کرد: در این درخواست پیشنهاد کردیم تا مسکن امید به شرط بهره‌برداری بدون انتقال مالکیت برای اقشار نیازمند احداث شود تا افراد تنها از این واحدهای مسکونی بهره‌برداری کرده و امکان انتقال مالکیت زمین و ساختمان برای آنها ایجاد نشود

باباخانی اظهار امیدواری کرد؛ با توجه ویژه وزیر راه و شهرسازی در ماه‌های آینده هم در حوزه تکمیل مساکن مهر و هم تلاش برای ساخت مسکن به ویژه برای اقشار محروم تدبیری مناسب اندیشیده شود تا اقشار مختلف جامعه از سرپناه مناسب بهره‌مند شوند.

وی در مورد شایعه مساکن مهر خالی و فاقد متقاضی نیز بیان کرد: ما تنها در شهر گیوی بالا ۵۲ واحد مسکن احداث کردیم که فاقد متقاضی است و در بقیه شهرستان‌ها مساکن مهری را سراغ نداریم که خالی بوده و یا فاقد متقاضی باشد.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل در مورد بازپرداخت تسهیلات پرداخت شده به صاحبان مسکن مهر بین ۱۵ تا ۴۰ میلیون تومان اظهار کرد؛ با توجه به نرخ پائین سود این تسهیلات پرداخت شده اغلب صاحبان مسکن مهر بازپرداخت این تسهیلات را به موقع انجام می‌دهند.

باباخانی در مورد کیفیت ساخت مسکن مهر و نظارت دقیق سازمان نظام مهندسی به این واحدها خاطرنشان کرد: مساکن مهری که در این استان احداث شده در اکثر موارد هم از لحاظ طراحی، اسکلت، سفتکاری و … از کیفیت مناسب برخوردار است و هم در بخش نازک‌کاری پروژه‌ها قابل قبول به نظر می‌رسد که البته ایرادات کوچکی نیز وجود داشته که برطرف شده است.

  • منبع خبر : ایسنا