« دشمن مردم آمریکا كيست!؟ رسانه ها يا ترامپ!»

برخي ناظران و تحليلگران رسانه و مطبوعات معتقد بودند؛ با فاصله گرفتن آقاي دونالد ترامپ از التهابات و هيجانات دوران انتخابات و درگير شدن وی با مشغله ­های اجرايی ملی و بين ­المللي، لحن وی در خصوص مطبوعات و رسانه ­ها نيز نرم ­تر و ليّن خواهد شد. ليكن؛ بيانات وی در يكصدمين روز رياست جمهوري­ اش در پنسيلوانيا و هجوم تمام قد به رسانه­ ها و درگیری اخیرش با خبرنگار CNN که منجر به اخراج خبرنگار از کاخ سفید و مراجعه مجدد وی بر اساس رأی دادگاه فدرال شد،

اين محاسبات را به هم ريخت. نطق دونالد ترامپ در هریسبورگ، مرکز پنسیلوانیا فرصتی بود تا او بار دیگر به رسانه­ هایی بتازد که بارها وی را آماج انتقادهای تند و طنزآلود قرار داده بودند. او عملکرد رسانه­ ها و دولتش را مقایسه کرد و گفت: «همه با این حرف موافقیم که رسانه ­ها سزاوار نمره ­ی خیلی بد و مردودی هستند. در مقابل دولت من طی یکصد روز گذشته، هر روزش در خدمت شهروندان گرامی کشورم بوده است»!

در تقابل با اين اظهار نظر، بخش «حقیقت یاب» روزنامه ­ی واشنگتن‌پست، لیستی از تمامی اظهارات دروغین یا گمراه‌کننده‌ای که ترامپ در ۱۰۰ روز ریاست‌ جمهوری‌ خود مطرح کرده، تهیه و مدعي شده ترامپ در ۱۰۰ روز، ۴۸۸ ادعای دروغ مطرح کرده است! یعنی روزانه حدود ۵ دروغ!

از منظر برخي تحليل­گران سياسي شرق و غرب، آقای دونالد ترامپ، با ادبياتی نوظهور نسبت به رؤسای جمهور پيشين ايالات متحده پا به عرصه ­ي سياست گذارده و تا كنون در اغلب موارد مواضعي راديكال از خويش بروز داده است. ماحصل اين سياست، گشودن جبهه ­های متعدد در ميادين سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در فراروی دوره ی چهار ساله ­ی وی است. اين­كه گشودن جبهه­ هاي متنوع و بعضاً متكثر، آن هم در يك بازه­ ي زماني نه چندان طولاني، با كدام الگو و مدل مديريتي سازگار است، روي سخن نگارنده نيست. موضوعي كه اين نوشتار در صدد بررسي آن است، این كه؛ كدامين جبهه و با چه ميزان هزينه ­ی مادی و معنوی بيشترين انرژی را از رييس جمهور ۷۲ ساله­ ی آمريكا خواهد گرفت!؟ و ديگر اين­كه يافته و يا دستاورد اين هماوردی چيست!!؟

در ميان جبهه­ های متعددی كه رييس جمهور فعلی آمريكا فراروی خويش گشوده است، مبحث تقابل با رسانه ­ها، از ابعاد و اهميت خاصي برخوردار است و هر روز به يمن سخنان جديد وی، نه تنها از طراوت و تازگي نمي­ افتد، بلكه ابعاد جدي­ تر و جديدتري به خود مي­ گيرد. تا جايي كه وي چندي پيش، در ضيافت شام سالانه­ ي گزارش­گران (خبرنگاران) كاخ سفيد كه سابقه­ اي يكصد ساله دارد، حضور نيافت.

همه­ ی رؤسای جمهور آمریکا از سال ۱۹۲۱ که سال آغازین برگزاری مراسم شام سالانه ی خبرنگاران کاخ سفید است، حداقل یک بار در طول دوران ریاست جمهوری خود به این مراسم رفته ­اند و برخی از آن­ها همچون باراک اوباما، همه ساله در آن شرکت داشته­ اند.

از زمان اجراي اين مراسم در كاخ سفيد، اين دومين بار است كه رييس جمهور وقت در اين مراسم شركت نمي­ كند. بين دولتين «رونالد» و «دونالد» آخرین بار رونالد ریگان، پس از ماجرای ترورش به این مراسم نرفته بود. ليكن؛ طي تماس تلفنی از میهمانان مراسم عذرخواهی کرد. اما دومين غيبت از چهل و پنجمين رييس جمهوري آمريكا در اين مراسم، ظاهراً ماهيتي متفاوت و عنادورزانه دارد. دونالد ترامپ در ماه­ های گذشته بارها در سخنان و توییت ­های خود با حمله ­ی شدید به رسانه ­ها آن­ها را «دشمن مردم آمریکا» خوانده است. حال سؤال اين است؛ اگر اين تقابل و منازعه در لايه­ های پنهان مسيري غير از پوسته ­ي آن نپيمايد، پ