معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه بسته تشویقی دولت به صاحبان زمین و واحدهای نیمه تمام ملحق شده به طرح مسکن ملی ارایه می شود از تأمین اراضی ۵۸ هزار واحد مسکن ملی تحت مسؤولیت بنیاد از سوی سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد.

به گزارش بین نیوز، جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در خصوص عملکرد آن بنیاد در اجرای طرح اقدام ملی مسکن، گفت: در حدود ۱۴۰ هزار واحد مسکن اقدام ملی در شهرهای زیر ۱۰۰هزار نفر و برخی شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که مورد توافق با وزارت راه و شهرسازی بوده را بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تقبل کرده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه همکاری سازمان ملی زمین و مسکن با بنیاد در خصوص تامین اراضی طرح اقدام ملی مسکن همکاری مناسبی بوده، افزود: تاکنون سازمان ملی زمین و مسکن اراضی ۵۸ هزار واحد مسکن ملی را تامین کرده که این اراضی برحسب آنکه توسط بنیاد احداث و یا به شکل انفرادی ساخته شود تحویل متقاضیان شده و یا در حال تحویل است.

واریز یکهزار میلیاردتومان وجه اولیه اقدام ملی مسکن از سوی متقاضیان

حق‌شناس توضیح داد: حدود ۲۴ هزار نفر از پذیرفته‌شدگان طرح اقدام ملی مسکن در شهرهایی که اجرای طرح اقدام ملی به عهده بنیاد مسکن است در حدود یکهزار میلیاردتومان واریز وجه انجام داده‌اند و این رقم هر روز در حال افزایش است.

به گفته وی، هم‌اکنون پرونده ۹۴ هزار متقاضی تحت مسئولیت بنیاد در حال بررسی است که به محض آنکه از سوی سامانه تایید شود به لیست پذیرفته‌شدگان قطعی افزوده می‌شوند. همچنین ۵۰ هزار نفر نیز در حال تکمیل مدارک خود از جمله سابقه سکونت پنج ساله هستند. چنانچه کار آنها نیز به اتمام برسد این افراد نیز به صف بانک افزوده می‌شوند و افتتاح حساب آنها انجام خواهد شد.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: به رغم آنکه ۵۸ هزار واحد زمین از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به بنیاد مسکن واگذار شده و ۲۴ هزار نفر واریز وجه انجام داده‌اند، در حدود ۶۸۰۰ نفر فاقد زمین هستند و تامین زمین برای این دسته انجام نشده است. در عین حال بنا بر دستور اکید وزیر راه و شهرسازی کسانیکه واریز وجه می‌کنند و شرایط سه گانه طرح اقدام ملی مسکن را داند حتما باید تامین زمین برای آنها انجام شود.

ارایه مشوق‌های دولت به دارندگان زمین و واحدهای مسکونی نیمه‌تمام

حق‌شناس اعلام کرد: پیامکی برای این دسته از متقاضیان ارسال شده که چنانچه استثنائا آنها خود زمین داشته باشند و یا افرادی صاحب زمین باشند، می‌توانند به آنها  ملحق شوند. این دسته از افراد می‌توانند از تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی به اضافه مشوق‌هایی که در طرح پیش‌بینی شده از جمله تخفیف ۵۰ درصدی پرداخت پروانه و هزینه نظام مهندسی معاف شوند.

وی ادامه داد: از ۲۴ هزار نفری که واریز وجه کردند برای ۱۷ هزار نفر تامین زمین انجام شده است و تاکنون نزدیک به ۶ هزار واحد مسکونی شروع عملیات ساختمانی شان آغاز شده است که اینها شامل پروژه هایی است که از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به بنیاد معرفی شده و همچنین شامل پروژه هایی می شود که بنیاد مسکن خود اقدام کرده است.

حق شناس استان های موفق در اجرای طرح اقدام ملی مسکن را شامل استان های قم، اصفهان و مازندران عنوان و تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که در اجرای طرح اقدام ملی مسکن مانع ایجاد کرده و موجب کندی روند کار شده، موضوع صدور پروانه ساختمانی است که مقرر شده با همکاری شهرداری ها کار سرعت پیدا کند.