شهردار اصفهان در دیدار و گفتگو با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، درخواست کرد با نگاه دفاع از محیط زیست، از اعتبارات صندوق های بین المللی محیط زیستی برای احیای زاینده رود استفاده شود و شهرداری اصفهان آمادگی پیگیری این موضوع را دارد.
۰۱ خرداد ۱۴۰۰ – ۱۰:۲۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  بین نیوز از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان در این دیدار گفت: احیای زاینده رود از مهمترین اولویت‌های مدیریت شهری اصفهان بوده و هست، اما رفع این مشکل، یک موضوع فرااستانی و ملی است و شهرداری اصفهان هم یک حقابه دار و یک مطالبه گر است. از ابتدای این دوره مدیریت شهری، پیگیری های زیادی در این خصوص انجام دادیم، از نامه به رهبر معظم انقلاب تا گفتگو با رییس جمهور، رایزنی با همه وزرای مربوطه، معاونین رییس جمهور، معاونین وزیر و … اما مساله زاینده رود به ٣ استان اصفهان و چهار محال و خوزستان مربوط می‌شود و نیازمند یک نگاه فرا استانی و ملی است.  

شهردار اصفهان ادامه داد: از زمانی که مسئولیت شهرداری اصفهان را در این دوره مدیریت شهری بر عهده گرفتیم بر ایجاد روابط موثر هم با شهرهای خواهرخوانده و هم با شهرهای ایران و کلانشهرها تاکید داشتیم چراکه معتقدیم شهرهای جهان و شهرهای کشور با تعامل و هم افزایی در شرایط بحران می توانند مشکلات را حل کنند.

وی با اشاره به گفتگو و تعامل مستمر با مسئولان وزارت امور خارجه اظهار داشت: امیدوارم ارتباطاتی که در حوزه بین الملل شهرداری رقم خورده بتواند منشأ اثر برای تحولات بزرگ در اصفهان باشد.

وی با اشاره به تجربه بسیار بالای معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در سطح بین المللی، اظهار داشت: باید از ظرفیت های بین المللی برای حل مشکلات استفاده کرد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه از ابتدای کار این دوره مدیریت شهری، در حوزه دیپلماسی شهری و حوزه بین الملل، اقدامات خوبی انجام شد که البته شرایط کرونایی اجازه فعالیت بیشتر را به شهرداری اصفهان نداد، افزود: در یک اقدام، برنامه هفته فرهنگی اصفهان را در پاریس برگزار و حدود ۳۸ برنامه در این شهر اجرا کردیم. همچنین ارتباطات مستمری با سفرا و شهرداران شهرهای خواهرخوانده داشتیم.

شهردار اصفهان گفت: شهرداری اصفهان در داخل کشور نیز ارتباط بین شهری خوبی داشت و در زمان بحران ها به یاری دیگر استان ها پیوست. از زمان زلزله کرمانشاه کمک های خوبی را برای مردم این استان انجام داد، در زلزله خرم آباد نیز شهرداری اصفهان تیم بزرگی را از اکیپ های مختلف آتش نشانی و خدماتی برای یاری رساندن به مردم آسیب دیده این شهر اعزام کرد و نیروهای اصفهان نقش خود را به خوبی برای کمک به مردم این شهرها انجام دادند.

وی افزود: در سیل اهواز نیز شهرداری اصفهان بخشی از مسئولیت این شهر را بر عهده گرفت و با کمک خیریه های اصفهانی اقدامات خوبی انجام شد.

نوروزی تاکید کرد: موضوع خواهرخواندگی به طور معمول میان شهرهای دو کشور رقم می خورد اما شهرداری اصفهان با ابتکاری جدید طرح “هم پیوندی” را با شهر “بنت” استان سیستان و بلوچستان اجرا کرد و با تشکیل خیریه هایی از اصفهان و سیستان کمک های بسیار خوبی برای مردم شهر بنت جمع آوری کرده و اقداماتی برای ساخت بیمارستان در این شهر انجام شد.

وی با اشاره به پروژه سالن اجلاس بین المللی اصفهان، تصریح کرد: امیدوارم با استفاده از فرصت به وجود آمده بتوانیم بهره بردار مناسب را برای این مرکز بین المللی انتخاب کنیم.

شهردار اصفهان ادامه داد: می توان از ظرفیت سازمان های بین المللی برای مسائل زیست محیطی مانند مدیریت پسماند، زاینده رود و همچنین مسائل مربوط به حقوق شهروندی استفاده کرد.

* اهتمام مدیریت شهری اصفهان برای بهره برداری مرکز همایش های بین المللی

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این دیدار گفت: بدون اغراق می گویم ظرفیت های بالقوه و فراوان موجود شهر اصفهان در تمامی حوزه ها بی نظیر است. مراودات بین المللی و روابط با کشورهای دیگر برای استفاده از تجربیات این کشورها در حوزه های مختلف برای شهر اصفهان، دغدغه ای است که با ارایه پیشنهاد از سوی شهرداری اصفهان و پیگیری از سوی وزارت امور خارجه قابل انجام است.

سیدرسول مهاجر با اشاره به پروژه سالن اجلاس سران اصفهان، تاکید کرد: احداث چنین پروژه ای در اصفهان بی نظیر است و با توجه به اینکه کمک های مالی بسیار کمی نیز از سوی دولت برای تکمیل این پروژه صورت گرفته است شهرداری اصفهان به ویژه در این دوره مدیریت خود با اهتمامی که برای تکمیل این پروژه بسیار عظیم انجام داده خوشبختانه موفق شده مرکز همایش های بین المللی شهر را به اتمام برساند. البته بهتر است با استفاده از نظرات وزارت امور خارجه، اصلاحاتی در این طرح انجام شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با بیان اینکه در صورت بهره برداری نهایی این پروژه با حضور هیات های خارجی برای برگزاری همایش های مختلف مواجه خواهیم شد، اضافه کرد: با به ثمر رسیدن همه وجوه این پروژه چند وجهی، ظرفیت های مختلف و جدیدی در اختیار اصفهان قرار می گیرد.

مهاجر، ظرفیت های اصفهان را بسیار بالا ذکر کرد و گفت: مردم این شهر شایستگی خود را طی ۴۰ سال گذشته با ایثارگری و فداکاری های بسیار به ویژه در دوران دفاع مقدس بارها نشان داده اند و شایسته خدمات بیشتر هستند، بنابراین وزارت امور خارجه برای همکاری بیشتر با شهرداری اصفهان اعلام آمادگی می کند.

وی اضافه کرد: زمانی که سفیر ایران در رومانی بودم تدارک خواهرخواندگی شهر اصفهان با شهر یاش رومانی دیده شد و در طی سال هایی که در وزارت امور خارجه مسئولیت داشته ام همزمان با سایر شهرهای ایران به اصفهان توجه ویژه داشته ام.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم برای رفع مشکلات این شهر همچنین استفاده از ظرفیت های بالقوه این شهر اقدامات بیشتری انجام دهیم.