تعداد آپارتمان‌های عرضه شده برای فروش در اغلب محله‌های شهر تهران در حال افزایش است و آگهی‌هایی با قید عبارت «فروشنده واقعی» بیشتر از چند ماه اخیر در موتورهای جست‌وجوی ملکی به چشم می‌آیند.

Untitled-2

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز از دنیای اقتصاد، روند تغییرات قیمت مسکن طی هشت ماه سپری شده از ابتدای امسال تاکنون به شکلی پیش رفته که عملا قیمت مسکن در اغلب مناطق نسبت به قیمت‌های قطعی معاملات انجام شده در پایان سال ۹۹ افزایش محسوسی پیدا نکرده است. ثبات نسبی قیمت در مقایسه با تلاطمی که بازیگران بازار مسکن پیش‌تر در فاصله سال‌های ۹۷ تا ۹۹ تجربه کردند، سبب شده گروه زیادی از آنها به این جمع‌بندی برسند که زمان عرضه املاکی که به قصد سرمایه‌گذاری میان‌مدت در بازار مسکن خریداری کرده بودند فرارسیده است.

 

این موضوع سبب شده روز به روز بر تعداد کسانی که قصدشان برای فروش ملک جدی است افزوده شود و در نتیجه واسطه‌ها در آگهی‌های ملکی بیشتری از عباراتی همچون «فروشنده واقعی» یا «۱۰۰ درصد فروشنده» و نظایر آن استفاده می‌کنند تا به معدود خریداران حاضر در بازار مسکن این سیگنال را بدهند که فایل مذکور ارزش بررسی دارد. البته علت دیگری که برخی واسطه‌ها از این عبارت در آگهی‌های ملکی خود استفاده می‌کنند این است که آنها می‌دانند برخی آگهی‌های درج شده در بازارهای نیازمندی‌های آنلاین ملکی صرفا با انگیزه ارزیابی وضعیت بازار و به دست آوردن برآوردی از قیمت ملک در شرایط رکودی فعلی ثبت شده‌اند و مالک آنها هنوز تصمیم نهایی خود برای فروش را نگرفته است. برای خریداران تشخیص اینکه آگهی ملک موردنظر آنها متعلق به فایلی است که مالک آن قصد جدی برای فروش دارد یا نه، دشوار است و به همین خاطر برخی واسطه‌ها با استفاده از عبارت «فروشنده واقعی» در متن آگهی فروش ملک به متقاضیان خرید این اطمینان را می‌دهند که فایل مذکور در صورتی که مورد انتخاب خریدار باشد، مانعی از ناحیه مالک برای عقد قرارداد ندارد.