بهای تمام‌شده ساخت مسکن در تهران، از محل افزایش قیمت مصالح ساختمانی و خدمات مرتبط در نیمه اول امسال، ۳۸ درصد نسبت به نیمسال ۹۶ افزایش پیدا کرد.

اطلاعات مرکز آمار ایران مشخص می‌کند: در بهار امسال شاخص بهای خدمات و مصالح ساختمانی در شهر تهران رقمی معادل ۲۷ درصد نسبت به بهار سال گذشته افزایش یافت و در تابستان امسال نیز این شاخص رشد ۴۹ درصدی نسبت به تابستان پارسال را تجربه کرد. این آمارها نشان می‌دهد: هزینه ساخت‌وساز بدون احتساب قیمت زمین در تهران، طی نیمه اول امسال نزدیک به ۴۰ درصد نسبت به نیمه اول سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

در گزارشی که مرکز آمار ایران به‌تازگی از شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل تابستان سال جاری منتشر کرده مشخص می‌شود: سرعت رشد شاخص بهای خدمات و مصالح ساختمانی سال گذشته و امسال نسبت به دو سال قبل از آن روند تندتری را طی کرده است. مطابق با این گزارش، بررسی روند تغییرات سالانه شاخص بهای خدمات و مصالح ساختمانی از سال ۹۱ تاکنون برمبنای سال پایه ۹۰ نشان می‌دهد: این شاخص طی سال ۹۲ معادل ۲۳.۸ درصد، سال ۹۳ معادل ۶.۷ درصد، در سال ۹۴ معادل منفی ۱.۸ درصد و در سال ۹۵ معادل ۶.۶ درصد رشد را نسبت به سال قبل از خود تجربه کرده است.

هرچند روند رشد شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی طی دو سال ۹۴ و ۹۵ هم‌زمان با رکود عمیق بخش ساخت‌وساز، ابتدا منفی و سپس با اندکی افزایش مواجه بود اما از سال گذشته این شاخص با قرارگرفتن در سطح ۲۱۲.۱ معادل ۱۲.۳ درصد نسبت به سال قبل از خود رشد کرد. افزایش شاخص بهای خدمات و مصالح ساختمانی با سرعت بیشتری در نیمه نخست امسال نیز ادامه پیدا کرده است.

این گزارش نشان می‌دهد از میان گروه‌های مختلف نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شامل مصالح ساختمانی و خدمات، بیشترین ضریب اهمیت به گروه خدمات ساختمانی تعلق دارد. برمبنای این گزارش گروه خدمات (شامل دستمزد و حقوق کارگران) با وزن ۲۵.۵ درصدی بیشترین اثربخشی در هزینه ساخت‌وساز واحدهای مسکونی شهر تهران (به‌جز زمین) را دارد. پس‌ازآن، از میان گروه‌های مختلف مصالح ساختمانی، گروه «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۱۸.۴‌درصد و گروه «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ۱۴.۷ درصد بالاترین ضریب اهمیت درمجموع هزینه‌های ساخت‌وسازهای مسکونی هستند.

بررسی تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل تابستان سال جاری نیز حاکی از آن است که اگرچه بهای خدمات کمترین رشد را میان نهاده‌های مختلف ساختمان‌های مسکونی داشته است اما گروه «ایزوگام و قیرگونی آسفالت» بیشترین تورم نسبت به بهار سال جاری را ثبت کرده است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد شاخص قیمت این گروه از مصالح ساختمانی در تابستان امسال با قرارگرفتن در سطح ۵۱۰.۷ معادل ۹۳.۶ درصد نسبت به سه‌ماهه نخست سال جاری افزایش داشته است. درعین‌حال گروه چوب نیز با ۶۴.۳‌درصد افزایش دومین رتبه و گروه تأسیسات برقی با ۴۵.۸ درصد افزایش سومین رتبه در تورم قیمتی فصل تابستان نسبت به بهار امسال را از آن خود کرده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش، تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته موردبررسی قرار گرفته است. براین اساس شاخص بهای خدمات و مصالح ساختمانی در شهر تهران در سه‌ماهه دوم سال جاری معادل ۴۹.۱ درصد نسبت به سه‌ماهه دوم سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

در این بازه زمانی نیز بیشترین تورم قیمتی به گروه «ایزوگام و قیرگونی آسفالت» مربوط می‌شود که در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۱۶۹.۲ درصد افزایش قیمت داشته است. همچنین گروه چوب با ۱۰۸.۱ درصد و گروه «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» نیز با ۹۴.۹ درصد افزایش از دیگر گروه‌های مصالح ساختمانی با بیشترین تورم قیمتی نسبت به تابستان سال گذشته بوده‌اند. گفتنی است درصد تغییرات شاخص کل در چهارفصل منتهی به فصل تابستان سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۲۶.۷ درصد بوده است.

  • منبع خبر : هفته نامه حمل و نقل