ساختمان استوانه‌ای در مرکز پایتخت، مجموعه تئاتری که هنوز هم با وجود فراوانی، تماشاخانه‌ها قلب تپنده تئاتر ایران به‌حساب می‌آید. هنوز کارگردانان دوست دارند در سالن‌های این مجموعه نمایش‌های خود را اجرا کنند تا پوستر نمایش آنها نیز با گذر ایام در دل راهروهای این مجموعه دوست‌داشتنی بر دیوار آویزان شود.
اما خیلی‌ها هستند که بی‌آنکه حواسشان به این ساختمان باشد، ‌هر روز در ازدحام شلوغی و بازار داغ دستفروشان از کنارش رد می‌شوند و خودمان نیز گاهی برای تماشای اجرای نمایش‌ها پا به سالن‌هایش می‌گذاریم، بی‌آنکه یادمان باشد که هنرمندان بزرگی در این سالن‌ها بهترین نمایشنامه‌ها را اجرا کرده‌اند. حالا تئاتر شهر ۴۶ساله شده است و هنوز هم یار و میزبان مهربان تئاتری‌ها و علاقه‌مندان به تئاتر است. تئاتر شهر با اجرای نمایش باغ آلبالو به کارگردانی آربی آوانسیان، با بازی سوسن تسلیمی، داریوش فرهنگ، فهیمه راستکار و پرویز پورحسینی افتتاح شد. تالار چهارسو نیز در سال۱۳۵۴ و به همت آربی آوانسیان و با ظرفیت ۱۲۰تماشاگر ساخته شد.
تماشاخانه قشقایی مکانی برای تمرین گروه‌های نمایشی بوده است و از سال۱۳۵۹ به‌طور کامل به‌عنوان محل اجرا مورد استفاده قرار گرفت.
 
این بنا با اینکه در فهرست ثبت آثار ملی است، اما در این سال‌ها مصون از آسیب‌ها نبوده و علاوه بر مشکلات پیرامونش، خود ساختمان هم در این سال‌ها توسط رهگذران صدمه دیده و حتی دزدان به کاشی‌ها و دستگیره‌های درها و حتی مجسمه‌های اطرافش رحم نکردند. تئاتر شهر با وجود اینکه اسمش در ثبت آثار ملی نیست، باید کاری برایش انجام داد. سعید اسدی، مدیر تئاتر شهر از سال‌های دور این مجموعه می‌گوید و اینکه در این عمارت قدیمی هر روز تردد وجود دارد و ساختمانی است که در این سال‌ها بار زیادی به دوش کشیده است و می‌تواند خسته شود و آسیب ببیند. وی ادامه می‌دهد: «مجموعه تئاتر شهر همچنان فعال و زنده است اما نیاز شدیدی به رسیدگی دارد. در این سال‌ها سعی شده به آن توجه شود اما این توجه‌ها کم است. ابتدا تئاترشهر سالنی برای اجرا داشت و بعدها به سالن‌های آن اضافه شد.» اسدی در ادامه به بازسازی‌ها اشاره می‌کند و اینکه سیستم سخت‌افزاری تئاتر شهر در حال تعمیر بوده و با وجود تولد تماشاخانه‌های خصوصی و غیرخصوصی اما همچنان این مجموعه مشتری خود را دارد. تمام هنرمندان جوان و پیشکسوت غایت آمال‌شان اجرا در سالن‌های این مجموعه است.» این مدیر به اطراف تئاترشهر و مشکلات موجود هم اشاره می‌کند و اینکه این مشکل فراتر از تئاترشهر و حتی چهارراه‌ ولیعصر است و به یک معضل اجتماعی تبدیل شده و باید تدبیری از سوی سیاستگذاران کلان صورت گیرد.

  • نویسنده : فهیمه پناه‌آذر
  • منبع خبر : همشهری