معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام برنامه‌ها و تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ گفت: طرح نوروزی ۱۴۰۲ از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی بین نیوز از  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی‌زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، با حضور در برنامه صبح به خیر ایران شبکه اول سیمای ج.ا.ا برنامه‌ها و تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی سازمان‌ها و شرکتهای تابعه وزارت راه و شهرسازی برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ را تبیین و اطلاع رسانی کرد و گفت: ستاد نوروزی در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی و ادارات کل وزارت راه و شهرسازی در استان‌ها تشکیل شده است.

وی افزود: شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان‌ها برای اولین بار به ریاست مدیرکل راه و شهرسازی استان و عضویت تمامی مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در استان‌ها تشکیل شده و به صورت شبانه روزی پاسخگوی هموطنان عزیز خواهد بود.

افندی‌زاده خاطر نشان کرد: در نوروز ۱۴۰۱، حدود ۶ میلیون سفر جاده ای با حمل و نقل عمومی و ۵/۱ میلیون مسافر ریلی و ۳/۲ میلیون مسافر هوایی و ۳ میلیون مسافر دریایی توسط هموطنان انجام شد و پیش‌بینی‌ها نشان از این دارد که سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ علیرغم همزمانی با ماه مبارک رمضان افزایشی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصدی دارند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه بر لزوم ارتقا خدمات در مدهای مختلف حمل‌ونقل به ویژه حمل ونقل جاده‌ای با کاهش تصادفات جاده‌ای، ایجاد سرویس‌های فوق‌العاده، استفاده از سامانه‌های جدید و مدیریت هوشمند سفرهای نوروزی تاکید کرد.

وی افزود: در همه شقوق حمل و نقلی، سامانه ها و شماره تلفن هایی جهت پاسخگویی به هموطنان عزیز آماده خدمت هستند.

افندی‌زاده در خصوص نظارت بر قیمت بلیت‌ها توضیح داد: نظارت‌ها توسط بازرسین تعیین شده در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در بخش هوایی، ریلی، جاده‌ای و دریایی انجام می‌شود و در صورت مشاهده تخلفات احتمالی پیگیری لازم صورت می گیرد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در زمینه حمل و نقل جاده ای عمومی حدود ۱۴۰۰۰ اتوبوس، ۲۹۰۰۰ مینی بوس و ۳۱۰۰۰ سواری برون شهری جهت جابجایی مسافران در نظر گرفته شده است و ۲۴۰۰ شرکت حمل و نقل جاده ای فعال در کشور مسئولیت حمل و نقل عمومی جاده ای را به عهده دارند و برای اولین سال سامانه رزرو نیز برای فروش بلیت ها در این بخش توسط تعدادی از سامانه ها در نظر گرفته شده است تا در صورت اینکه تقاضای سفر بیشتر از ظرفیت تخصیصی ناوگان باشد، تمهیدات لازم جهت افزایش ناوگان توسط شرکتهای خصوصی حمل و نقل جاده ای در نظر گرفته شود.

وی افزود: ظرفیت ناوگان ریلی در طرح نوروزی حدود ۵/۱ میلیون مسافر است که پیش فروش بلیت از اواسط اسفندماه شروع شده و در حال انجام است. شرکت راه آهن ج.ا.ا در تلاش است تا با تامین منابع مالی نسبت به تامین لکوموتیوهای اضافی اقدام کند تا بتواند از این طریق ظرفیت حمل و نقل ریلی کشور را تا ۱۰ درصد افزایش دهد.

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: ۳/۲ میلیون صندلی برای جابجایی مسافرین از طریق حمل و نقل هوایی در نظرگرفته شده است و نظارت بر عملکرد شرکت‌های هوایی از طریق سازمان هواپیمایی کشور در حال انجام است تا هم بلیت ها با قیمت مصوب فروخته شود و هم از فروش چارتری تا حد امکان جلوگیری به عمل آید. سعی بر این است تا حد امکان از تاخیر بیش از اندازه در پروازها جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه احتمال افزایش تقاضای سفر در نوروز امسال وجود دارد، افزود: این موضوع نیازمند مدیریت تقاضا و عرضه از طریق سامانه‌ها با توجه به ظرفیت‌های موجود مسافری است.

افندی‌زاده در پایان گفت: اولویت مهم وزارت راه و شهرسازی انجام تمهیدات لازم جهت داشتن سفری شاد و ایمن برای هموطنان است، در این زمینه از ۸۸۷ نقطه پرتصادف مصوب در کمیسیون ایمنی راهها، ۲۰۰ نقطه توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در حال اجرا جهت آشکارسازی، ایمن سازی و اصلاح هندسی است و نیز ۸ هزار کیلومتر از راههای مواصلاتی کشور در قالب ۱۰۰ قطعه راه در اولویت نظارت در طرح نوروزی قرار گرفته، تا ایمنی سفر مسافرین را افزایش دهد.

وی افزود: توصیه جدی ما به هموطنان عزیز این است که ضمن زمان بندی مناسب سفر خود در بازه های نوروزی به رعایت نکات ایمنی اهتمام ورزند و رانندگان در طول مسیر هر دو ساعت یکبار در مجتمع خدمات ایستگاهی بین راهی استراحت کوتاه کنند. ضمنا در کمیسیون ایمنی راهها در طرح نوروزی کاهش ۱۰ کیلومتر بر ساعت سرعت در آزادراهها و بزرگراهها از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ بنابر پیشنهاد پلیس راه مصوب و مقرر شد از طریق صدا و سیما به رانندگان عزیز جهت افزایش ایمنی اطلاع رسانی شود.