وزیر راه‌وشهرسازی مقوله نهضت ملی مسکن را ماموریت امروز این وزارتخانه بیان و با اشاره به استفاده از تجربه مسکن مهر برای انتخاب بهترین روش های ساخت، تأکید کرد: لازم است بودجه وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۴۰۱ متناسب با مأموریت های آن تعریف شود

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی در جلسه بررسی وضعیت اجرای نهضت ملی مسکن با اشاره به روند پیشرفت این طرح اظهار داشت: مقوله نهضت ملی مسکن مأموریت دولت و  اجرای مصوبه مجلس بر اساس قانون جهش تولید مسکن است و در حالا حاضر قسمت قابل توجهی از سبد هزینه های خانوار صرف  مسکن می شود.

وی مقوله مسکن را موضوعی بسیار مهم و تعیین‌کننده در کشور دانست و گفت: وظیفه داریم این موضوع را که معیشت مردم به آن گره خورده است با همه توان خود حل کنیم. این امر حتما محقق خواهد شد به‌ویژه اینکه تجربه آن در گذشته وجود دارد که می‌توانیم با اصلاح نواقض و معایب طرح‌های گذشته این مشکل را برطرف کنیم.

لزوم بررسی و حل مشکلات مربوط به مسکن در حوزه‌‌های مختلف

وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به آغاز جلسات سه‌روزه دولت از امروز برای تصمیم‌گیری درباره بودجه، اظهار داشت: یک بخش از تبصره‌های مهم متعلق به وزارت راه‌وشهرسازی است. در این جلسات موضوعات مختلف در حوزه مسکن همچون زمین، تغییر کاربری، الحاق و سایر موضوعات مرتبط مطرح و مسائل و مشکلات آن بررسی خواهد شد.

وی با اشاره به آمار و ارقام موجود، از تامین بخشی از زمین مورد نیاز در کشور خبر داد و گفت: تقریبا زمین سهمیه اول استان‌ها تامین شده است؛ در این راستا جلسات متعددی برای ایجاد بانک زمین برگزار شده است و همکاری‌ها انجام شده تا به نتیجه کنونی دست پیدا کنیم.

وزیر راه‌وشهرسازی در تکمیل توضیح خود با اظهار اینکه برخی از استان‌ها در این زمینه پیشرفت بسیار خوبی داشته‌اند و عملیات اجرایی فاز اول را شروع کرده‌اند، اظهار کرد: با‌این‌حال هنوز در برخی از استان‌ها مشکلات جدی داریم که باید به‌سرعت برای رفع این مشکلات تدبیری اندیشیده شود.

قاسمی با بیان اینکه مسئول هستیم که زمین مورد نیاز برای ساخت ۴ میلیون مسکن را تامین کنیم، تاکید کرد: این زمین یا متعلق به سازمان راه‌وشهرسازی است که در گام نخست انجام می‌شود و در گام دوم نیز زمین‌های متعلق به دولت است و سومین گام نیز در راستای الحاق زمین‌های ملی به شهرها و شروع ساخت در شهرهای جدید و حتی ایجاد شهرها و شهرک‌های جدید است.

وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بر اساس آمار، برای ساخت بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی زمین در اختیار داریم، گفت: این آمار در شهرها و استان‌های مختلف، متفاوت است. در برخی از استان‌ها و شهرها با وجود داشتن متقاضی، هنوز اقدامی نشده و در مقابل در برخی از شهرها و استان‌ها مشکل کمبود زمین وجود ندارد.

ببینید|جلسه بررسی وضعیت اجرای نهضت ملی مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی

لزوم تصمیم‌گیری درباره نحوه ساخت مسکن با تجربه مسکن مهر

قاسمی با بیان اینکه بحث زمین، ساخت و نحوه ساخت ممکن است در هر منطقه‌ای متفاوت باشد، تصریح کرد: باید روی مسئله نحوه ساخت در قالب خودمالکان،‌ انبوه‌سازان و تعاونی‌ها گفت‌وگو و تصمیم‌گیری شود. تجربه خوبی در مسکن مهر وجود دارد و اشکالاتی که در دوره ساخت این طرح وجود داشته است، می‌تواند در دستور اصلاح قرار بگیرد و در نهایت بهترین روش انتخاب شود.

وی درباره بحث طرح اقدام ملی مسکن نیز با اشاره به شروع ساخت آن در برخی از شهرها و پیشرفت حدود ۱۵ درصدی آن بر اساس گزارش دیوان محاسبات نیز گفت: طرح اقدام ملی مسکن در طرح نهضت ملی جهش تولید مسکن ادغام شده است و به عنوان یک پروژه ادامه خواهد یافت و بدین‌ترتیب می‌توان از ظرفیت‌های قانون جهش تولید مسکن برای این بخش نیز استفاده کرد.

قاسمی در تکمیل توضیح خود اضافه کرد: حتی بخش‌های باقی‌مانده مسکن مهر، در صورت داشتن امکان استفاده طبق قانون جهش تولید مسکن تکمیل آنها نیز پیگری می شود.

وزیر راه‌ و شهرسازی همچنین درباره مقوله تسهیلات نیز با بیان اینکه ۲۰ درصد از سهم تسهیلات بانک‌های کشور به مسکن اختصاص یافته است، توضیح داد: هر سال این رقم متناسب با تورم افزایش خواهد یافت که سهم بسیار خوبی است؛ هم‌اکنون به بانک‌ها ابلاغ شده و سهم هر واحد در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز ابلاغ شده است. این فرصت برای حوزه مسکن در کشور استثنایی است و بانک‌ها نیز در قانون موظف به پرداخت این تسهیلات هستند و در صورت ممانعت مشمول جریمه می‌شوند.

قاسمی با تاکید بر اینکه مجلس و دولت با جدیت تمام به‌دنبال اجرای طرح نهضت ملی مسکن هستند، تصریح کرد: اگر نتوانیم از این فرصت تسهیلات اختصاص یافته به مسکن استفاده کنیم. باید به سرعت کارها را پیش برد تا بتوان دریافت این سهم را عملیاتی کنیم.

در تلاش برای حل موضوعات موردنظر در قانون جهش تولید مسکن در بودجه ۱۴۰۱ هستیم

وی همچنین با اظهار اینکه مواردی در قانون جهش تولید مسکن وجود دارد که به دنبال برطرف کردن آن ها هستیم، گفت:‌ با همراهی مجلس در تلاش برای جبران این موارد در بودجه ۱۴۰۱ هستیم.

قاسمی در عین‌حال با اشاره به امضای توافقنامه و تفاهمنامه با چند مجموعه در کشور درخصوص طرح نهضت ملی مسکن، تصریح کرد: یکی از این مجموعه‌ها، بنیاد مستضعفان است که حدود یک‌هزار هکتار از زمین‌های این بنیاد در سراسر کشور برای استفاده در طرح نهضت ملی مسکن توافق شده است.

وزیر راه‌وشهرسازی سازمان اوقاف را یکی دیگر از مجموعه‌هایی بیان کرد که با آن به توافق رسیده‌اند اعلام کرد و افزود:  بر اساس این توافقنامه می‌توان از زمین‌های سازمان اوقاف در کشور برای ساخت مسکن استفاده کرد. در این راستا در برخی از استان‌ها نیز این توافق انجام شده است و در سایر استان‌ها نیز توسعه خواهد یافت.

بنیاد مسکن از بازوهای اصلی اجرای طرح نهضت ملی مسکن است

قاسمی علاوه‌ بر این یکی از بازوهای اصلی اجرای طرح نهضت ملی مسکن را بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جزو خانواده وزارت راه‌وشهرسازی به‌شمار می‌رود که در ادوار گذشته اقدامات موثر و مهمی را در حوزه مسکن کشور و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی انجام داده است. این بنیاد در بخش نهضت ملی مسکن نیز جزو یاران و کمک‌های اصلی است.

وی درباره توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توضیح داد: بر این اساس در ساخت واحدهای روستایی و در شهرهای کوچک و در هر جایی که بتوان از توان آن بهره گرفت، از کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استفاده خواهیم کرد.

وزیر راه‌وشهرسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را مجموعه‌ای توانمند و انقلابی بیان کرد و گفت: همکاری بسیاری تنگاتنگی را با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اجرای طرح‌ها خواهیم داشت.

قاسمی در پایان تاکید کرد: لازم است استان‌ها گزارش آخرین وضعیت پیشرفت نهضت ملی مسکن در حوزه زمین و ساخت و مشکلات موجود را به صورت هفتگی ارائه کنند.