مهندس عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به همراه مهندس کاوه حاجی علی‌اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران و ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران و جمعی از مسئولان شهرداری منطقه ۱۲ ضمن بازدید میدانی سه ساعته از بخش های مختلف بازار بزرگ تهران همچون تیمچه ها، راسته ها، پاساژها، مساجد، تکایا و گذرهای مختلف، در جریان اقدامات دفتر توسعه محله ای و فعالیت های کالبدی – اجتماعی برای ساماندهی بازار قرار گرفتند.
در جریان این بازدید گلپایگانی درباره اقدامات مورد نیاز بازار تهران گفت: ابتدا بایدکارهای انجام شده در سال های گذشته را مورد مطالعه و بررسی قرار بدهیم، تا بتوانیم بر اساس نیازهای امروز و چشم اندازآینده بازار تهران، به اقدامات اجرائی دست بزنیم.
معاون شهرسازی و معماری شهر تهران افزود: بازار تهران به عنوان یکی از دارایی های شهر و شهروندان تهرانی یکی از موضوعات مهم شهری است که شوربختانه اکنون تبدیل به مسئله شده است و باید از جنبه های ایمنی، حمل و نقل بار و مسافر، منظر معماری و زیبایی شناسی مورد توجه جدی قرار بگیرد.
گلپایگانی ادامه داد: با توجه به قدمت قابل توجه بازار تهران به عنوان یکی از هسته های اولیه شهر و با در نظر گرفتن تجربه های مشابه فضاهای این چنینی، بازار تهران مکان خوبی برای جذب گردشگر و ساخت و سازهای مرتبط با موضوع گردشگری و اقتصاد مبتنی بر فرهنگ و تاریخ است و در این زمینه همکاری و هماهنگی با میراث فرهنگی و گردشگری مورد نظر است به گونه ای که تاکنون زمینه های خوبی برای اقدام مشترک فراهم شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به حجم گسترده تبادلات اقتصادی در بازار و توسعه روز افزون فعالیت های تجاری عنوان کرد: به نظر می رسد این مسئله برای ویژگی های منحصر به فرد بازار تهران یک تهدید باشد، به همین دلیل نیاز به اندیشیدن و تبیین چشم انداز آینده بازار تهران دیده می شود.
گلپایگانی از گفتگو با تمامی فعالان و دستگاه هایی که در بازار تهران کار کرده اند خبر داد و گفت: تلاش داریم نقطه نظرات تمامی بخش هایی که در شهرداری تهران در بازار فعالیت و خدمت رسانی دارند را بشنویم تا بتوانیم با برنامه ریزی به سمت حل مسائل برویم.
وی افزود: هم چشم انداز بازار در شهر تهران را باید در مقیاس کلان بررسی و تبیین کرد و هم از مسائل فوری و اقدامات عاجل نباید غافل شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه دفتر توسعه محلی مستقر در بازار تهران با توجه به شناختی که از مشکلات محلی دارد، می تواند در این زمینه کمک کند،گفت: با این کار، مدیریت شهری می تواند با تشخیص درست اولویت ها در زمینه اقدامات فوری عملیات خود را با تأیید مراجع ذیصلاح به خصوص میراث فرهنگی شروع کند.
گلپایگانی افزود: ما باید برای حل مسئله بازار یک سند راهبردی طراحی کنیم،تا این میراث بین نسلی حفظ شود.
وی گفت: شهرداری تهران به منظور انجام درست این کار دست یاری به سمت تمامی صاحبنظران این حوزه دراز می کند و من فکر می کنم ظرفیت خوبی در بین کسبه بازار به این منظور وجود دارد و باید از این افراد حتماً نظرخواهی شود.

  • منبع خبر : شهرداری تهران