محمدحسن علمداری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با ارائه آمار پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن در سال‌جاری از سوی بانک‌ مسکن اظهار کرد: بر اساس آمار از ابتدای امسال تا پایان دیماه مجموع با وام ساخت و واگذاری ساخت (با احتساب انتقال وام به خریداران) بالغ بر ۱۵۲ هزار میلیارد ریال (۱۵ هزار میلیارد تومان) به سازندگان پرداخت شده است.

وی با بیان این‌که در مدت یاد شده  ۹۳ هزار میلیارد ریال (۹۳۰۰ میلیارد تومان) وام خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است، افزود: در بخش وام ساخت نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۲ درصد کاهش داشته‌ایم، البته این کاهش به دلیل پرداخت متمم ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر به پیمانکاران بوده است. در واقع این کاهش به واسطه افزایش وام مسکن مهر از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان اتفاق افتاده است.

وی در عین حال ادامه داد: در حوزه پرداخت تسهیلات خرید مسکن به لحاظ تعداد ۴۰ درصد و به لحاظ مبلغ ۳۲ درصد افزایش در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته داشته‌ایم.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که پیش بینی شما از میزان پرداخت تسهیلات در دو ماه آخر سال چیست، گفت: طبق روال همیشگی باید افزایش داشته باشیم؛ در دو ماه آخر سال تقریبا به اندازه ۴ ماه وام توسط بانک پرداخت شده است. اما به دلیل این‌که  وضعیت بازار مصالح ساختمانی به لحاظ قیمت نامشخص است، سازنده‌ها استقبال چندانی برای دریافت وام نداشته اند.

علمداری با بیان این‌که سازنده‌ها فعلا دست نگه داشته‌اند، یادآور شد:‌ هم‌اکنون پرونده‌های متعدد وام آماده شده، اما سازنده‌ها برای دریافت وام آن مراجعه نمی‌کنند.

  • منبع خبر : تسنیم