وزیر راه و شهرسازی در نشست ویدئوکنفرانسی با مدیران کل راه و شهرسازی استان های سراسر کشور بر تسریع و کیفیت دادن به ساخت و سازهای مسکن ملی تاکید کرد.

به گزارش شبکه خبری بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جلسه ای که به شکل ویدئو کنفرانس با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور در خصوص پیشرفت فیزیکی طرح اقدام ملی مسکن برگزار شد، بر تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تصریح کرد و خطاب به معاونان خود و همچنین مدیران کل راه و شهرسازی، گفت: با همت بالا به سمت تحول بخشیدن به تولید و عرضه مسکن اقدام کنید. باید روند حرکت تولید مسکن سرعت داده شود و تولید مسکن در کشور برای رفع نیازهای متقاضیان واقعی به منصه ظهور برسد.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت مبنی بر اینکه کاری که در دولت در خصوص مسکن شروع شده باید در همین دولت به اتمام برسد، گفت: اتمام طرح اقدام ملی مسکن و تعهدات دولت تکلیف شرعی و برعهده تک تک ما قرار دارد. همانطور که رییس‌جمهوری نیز تاکید کرده و مداوم در خصوص مسکن در حال پیگیری موضوع هستند.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: مدیران کل راه و شهرسازی تا پایان شهریورماه مهلت دارند تا زمین‌های اجرای طرح اقدام ملی مسکن را نهایی کنند.

اسلامی توضیح داد: درآخرین نشست شورای عالی شهرسازی و معماری ایران اختیار الحاق به محدوده ها را به شورای برنامه ریزی و توسعه استان تفویض کردیم و این تفویض اختیار یک راه میان بر است که البته شروطی نیز دارد. باید دقت داشته باشید که بی انضباطی نشود. بدین معنا باید در خصوص اجرای طرح اقدام ملی مسکن، طراحی درست، انجام شود. باید پهنه هایی ایجاد و ساخت و سازی انجام شود که کاری ماندگار و فاخر شود.

وی تاکید کرد: در خصوص اجرای طرح اقدام ملی مسکن کار شتاب زده، غیرمتعهدانه و غیرمهندسی به هیچ عنوان پذیرفته نیست. بنابراین باید طرح و نقشه خوب و قابل قبولی برای آنها انتخاب شود و مشاورانی کار طراحی را برعهده بگیرند تا کار قابل دفاع باشد. الزامات نیز حتما باید رعایت شود. بدین معنا باید عدم تداخل با حرایم، قرار نگرفتن ساخت و سازها روی گسل و همچنین آب‌خوان‌ها رعایت شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در خصوص طرح اقدام ملی مسکن در حال حاضر مشکل مالی و بانکی وجود ندارد. تسهیل گری بانک برای ارایه تسهیلات به سازندگان طرح اقدام ملی ایجاد شده است. از بانک خواستیم با شروع کار و تجهیز، قسط اول به سازندگان ارایه شود. باید هرچه سریعتر افرادی که واجد شرایط هستند شناسایی و ترغیب به افتتاح حساب و واریز اولیه وجه شوند تا پرونده های این عده در بانک ها تشکیل شود. تا بدین شیوه بانک، وجوهی که در اختیار بانک ها قرار می گیرد به پروژه ها تزریق شود.

اسلامی ادامه داد: این حرکت ها باید متوازن دنبال شود و اجازه ندهیم زمان بگذرد. بنابراین اطلاع رسانی به متقاضیان واجدشرایط، کسب اطمینان از اینکه مردم اطلاع حاصل کرده اند، تشویق و ترغیب و هدایت مردم برای اینکه حساب باز کنند، وجه واریز کنند، با سازنده قرارداد بانک منعقد شود اینکار باید پیوسته انجام شود.

وی بر اجرای تفاهمات وزارت راه و شهرسازی با سایر وزارتخانه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش برای مسکن فرهنگیان، با وزارت دفاع برای تامین مسکن کارکنان نیروهای مسلح و با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای تامین مسکن کارگران و مستمری بگیران تاکید کرد.

گفتنی است در نشست فوق، نمایندگانی از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند. همچنین این مراسم به دعوت محمودزاده معاون مسکن و ساختمان برگزار شد که در آن، علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شایان مدیرعامل بانک مسکن، علمداری مدیر امور اعتبارات بانک مسکن، عبوری مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و معاون معماری و شهرسازی نیز حضور به هم رساندند.