اسحاق جهانگیری بعدازظهر روز گذشته (دوشنبه) در جلسه گزارش عملکرد خوشه‌های مشورتی دانشگاه‌های کشور با بیان این‌که در شرایط کنونی و اعمال تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا بر پیچیدگی در حل مشکلات افزوده شده است، گفت: قطعاً حل مشکلات موجود در حوزه حقوق شهروندی، سرمایه اجتماعی و اقتصاد پولی و بانکی با کمک نخبگان جامعه میسر است.

وی با قدردانی از روسای دانشگاه‌ها و اساتید حاضر در خوشه‌های مشورتی که با دغدغه نسبت به حل مشکلات کشور وارد عرصه شده اند تا راهکارهای اجرایی برای عبور از بحران‌ها ارائه دهند، گفت: با وجود محدودیت‌ها و برخی موانع ساختاری، دولت تلاش می‌کند تا علاوه بر استفاده از نظرات ارائه شده ارتباط دستگاه‌های اجرایی با نهاد دانشگاه را تقویت کند.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اهمیت موضوع سرمایه اجتماعی و نقش نخبگان و دانشگاهیان در بازسازی اعتماد و امید مردم، گفت: احیای سرمایه اجتماعی و مقابله با آسیب‌های اجتماعی که امروز حساسیت‌ها نسبت به آن دوچندان شده، نیازمند همکاری جدی محافل علمی و حاکمیتی در کشور است.

وی گفت: این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که هر پنج شش ماه در حضور رهبر معظم انقلاب جلسه‌ای با حضور روسای قوا و مسئولان حوزه‌های اجتماعی کشور برگزار و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ می‌شود که ان‌شاءالله خروجی این جلسات جلوگیری از روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در ماه‌های اخیر برای مهار تلاطم قیمت ارز، که از ابتدای سال آغاز شده بود، گفت: دولت پس از ایجاد آرامش در بازارهای اقتصادی تمام تلاش خود را در هفته‌های آینده بر روی موضوع تولید متمرکز خواهد کرد تا کشور از بابت درآمدهای ارزی و رفع نیازهای داخلی با مشکل مواجه نشود.

جهانگیری یکی از چالش‌های مهم پیش روی کشور را وضعیت صندوق‌های بازنشستگی خواند و با بیان این‌که دولت نمی‌تواند به وضعیت موجود و پرداخت ۸۰ هزار میلیارد تومان کمک به این صندوق‌ها ادامه دهد، خواستار تدوین برنامه‌ای جدید از سوی دانشگاهیان در این زمینه شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه پیرامون کاهش مالیات شرکت‌ها از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد، گفت: برخی نسبت به کاهش درآمدهای دولت در صورت اتخاذ این تصمیم هشدار می‌دهند اما در دولت اصلاحات میزان مالیات‌ها از ۵۴ درصد به ۲۵ درصد کاهش یافت، اما درآمدهای دولت بالاتر رفت. بنابراین وزارت اقتصاد و دارایی با هم‌اندیشی دانشگاهیان باید در این زمینه برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

جهانگیری با اشاره به این که مشکلات اقتصادی کشور در سال‌های متمادی گذشته یکسان بوده و شناخت کاملی نسبت به آنها وجود دارد، گفت: اگر ما در حل مشکلاتی نظیر کاهش بهره‌وری یا اصلاح قیمت حامل‌های انرژی ناموفق هستیم، دلیل آن این بوده که یا راه‌حل خوب و اجرایی نداشته‌ایم یا نتوانسته‌ایم راهکارهای علمی را به خوبی اجراء کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز نگرانی از پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه‌های آشکار و پنهان در کشور، بر اراده جدی برای حل این معضلات تأکید کرد و گفت: دستگاه‌ها قطعاً برای حل مشکلاتی از این دست باید به دنبال استفاده از فرصت ارتباط با دانشگاه‌ها باشند.

جهانگیری در پایان خاطرنشان کرد: اگر گزارش‌هایی که خوشه‌های مشورتی دانشگاه‌ها به دستگاه‌های اجرایی ارائه می‌کنند مورد استفاده قرار بگیرد، قطعاً شانس موفقیت طرح‌ها به دلیل حمایت همزمان دولت و نخبگان دانشگاهی افزایش خواهد یافت.

در این جلسه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که مهمترین بحث در جلسات ستاد اقتصادی سران قوا، ساماندهی بازار پول و ارز در کشور است، بر تعهد بانک مرکزی بر حفظ سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها تأکید کرد و گفت: بانک مرکزی در آرامش طرح اصلاح نظام بانکی کشور را اجراء خواهد کرد.

وی با بیان دیدگاه‌های خود در خصوص استقلال بانک مرکزی و جلوگیری از رشد پایه پولی کشور، بر لحاظ کردن شرایط ویژه کشور به ویژه در زمان تحریم از سوی دانشگاه‌ها و نخبگان در هنگام ارائه راهکارها تأکید کرد.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی نیز ورود عملیاتی و موثر دانشگاه‌ها در مقوله برخورد با چالش‌ها را امری مبارک توصیف کرد و با استقبال از دیدگاه‌های ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها، گفت: اولویت ما در شرایط امروز مقابله با تورم در عین توجه به مسأله سرمایه‌گذاری و رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار است.

دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به استقبال خوب دانشگاه‌ها برای همراهی با دولت، گفت: تأکید رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور بر ارتباط بیشتر وزارتخانه‌ها با دانشگاه بوده و امیدواریم این همکاری‌ها به راه‌حل‌های مناسب به منظور مقابله با مشکلات منتج شود.

دکتر انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز با اشاره به اهمیت اصلاحات از نوع حکمرانی، خواستار تلاش برای برنامه‌ریزی بر اساس جامعیت در اصلاحات، کاهش مداخله دولت و نیز افزایش هماهنگی میان قوا شد.

وی افزود: لایحه حقوق شهروندی در کمیسیون لوایح، نهایی شده است و به زودی تقدیم مجلس خواهد شد.

دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از نحوه کار دانشگاه‌ها و اساتید برای ارائه راهکار عملیاتی به منظور مقابله با چالش‌های پیش روی کشور، گفت: دانشگاه‌ها با مسئولیت‌پذیری، هر امری را که به آنها ارجاع شود، در راستای کمک به نظام و دولت قبول خواهند کرد.

دکتر بت‌شکن مسئول خوشه پولی و بانکی، از دانشگاه علامه طباطبایی با ارائه گزارشی از وضعیت نظام بانکی ایران، خواستار اجرای سریع برنامه اصلاح و تعیین تکلیف نظام بانکی کشور شد.

دکتر خلیلی عراقی رئیس خوشه اقتصاد کلان، از دانشگاه تهران نیز با بیان ارتباط اخلاق و مسئولیت‌پذیری اجتماعی، به مقایسه شاخص‌ها و عملکرد اقتصادی کشور در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: ما نیازمند بهبود روابط خارجی به‌ویژه با همسایگان، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، به‌کارگیری الگوی مشارکت خصوصی و عمومی، مقابله با فعالیت‌های سوداگرانه و اصلاح ساختار تخصیص یارانه‌ها هستیم.

دکتر رحمتی رئیس خوشه اقتصاد خرد از دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به موضوع اصلاح ساختار نظام مالیاتی و نیز صندوق‌های بازنشستگی در کشور، بر ادغام نظام مالیاتی و رفاهی برای ارائه خدمات بهتر به جامعه تأکید کرد و گفت: اگر این دولت بتواند در خصوص قانون اصلاح نظام بازنشستگی و حفظ استقلال بانک مرکزی گام موثری بردارد، از خود یادگاری خوب به جا خواهد گذاشت.

دکتر حاتمی، رئیس خوشه سرمایه اجتماعی از دانشگاه اصفهان نیز با اشاره به اهمیت سرمایه اجتماعی در پیشبرد برنامه‌ها در حوزه‌های مختلف به آسیب‌های اجتماعی در کشور اشاره و راهکارهای این کارگروه به منظور افزایش امید و اعتماد در جامعه را تبیین کرد.

دکتر یاوری رئیس خوشه حقوق شهروندی از دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به مسأله عدم آگاهی و فهم مشترک نسبت به مفهوم، محتوا و قلمرو حقوق شهروندی در جامعه و مسئولان بر آموزش و ترویج حقوق شهروندی در سطح کشور تأکید و خواستار مداخله رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی در جاهایی شد که حقوق شهروندی نقض می‌شود.

دکتر خانیکی، رئیس خوشه ارتباطات و رسانه از دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارائه گزارشی از حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های تصویری و تلویزیون، مطبوعات و مراکز روابط عمومی دستگاه‌ها، گفت: دستاورد این خوشه مشورتی می‌تواند به دولت برای ایجاد شتاب اجتماعی در ساز و کارها کمک کند. رسانه‌ها می‌توانند با مدیریت تقاضا علاوه‌بر راه‌اندازی دستگاه کند اداری، به اجتماعی شدن دانشگاه‌ها نیز کمک کنند.

وی با اشاره به این‌که دولت دچار اختلال ارتباطی است و صدایش کمتر شنیده می‌شود، به نقش پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: امروز مرجعیت اطلاع‌رسانی از رسانه‌های داخلی به رسانه‌های خارجی انتقال یافته و مطبوعات ایران با بحران نشر و مخاطب روبه‌رو هستند و شاهد رقابت نابرابر میان خبرگزاری‌های رسمی و غیررسمی هستیم.

در این جلسه وزرای اقتصاد و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادی رئیس جمهور، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور حضور داشتند.

  • منبع خبر : ایسنا