بروز رکود تورمی در بازار مسکن هر روز گسترده تر می شود و به اعتقاد کارشناسان اگر دولت و سیاستگذاران حوزه مسکن اقداماتی انجام ندهند این رکود گسترده تر خواهد شد و مسکن زودتر از فرار رسیدن زمستان به خواب طولانی فرو می رود. البته این رکود تورمی باعث توقف رشد قیمت بازار مسکن نشده است و آخرین گزارش منتشر شده نشان می دهد که میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. اتفاقی که باعث شده قدرت وام مسکن ۱۶۰ میلیون تومانی برای خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری متناسب با میانگین قیمت شهر تهران به ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده است. هم اکنون خرید یک خانه ۶۰ متری در تهران با میانگین قیمت ۸ میلیون ۶۰۰ هزار تومان ۵۰۰ و ۱۶ میلیون تومان است. البته در این بین مسئولان وزارت راه و شهرسازی به دنبال این هستند که با افزایش سقف وام مسکن تقاضا را برای خرید مسکن افزایش دهند و صنعت ساختمان را از رکود تورمی کنونی خارج کنند.

وزیر جدید راه و شهرسازی، محمد اسلامی که حدود یک ماه پیش انتخاب شد یکی از اولویت‌های خود را ایجاد ساز و کاری برای تولید دائم مسکن برای اقشار پایین دست عنوان کرد. محمدرضا رضایی‌ کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس هفته گذشته درباره مواضع وزیر جدید راه و شهرسازی در جلسات خود با نمایندگان گفته بود: نظر وزیر راه و شهرسازی نیز این است که باید سقف تسهیلات افزایش یابد و این برنامه متناسب با رشد قیمت باشد. البته برخی از کارشناسان حوزه مسکن معتقدند افزایش وام مسکن نه تنها کمک نخواهد کرد بلکه بیشترین فشار را به متقاضیان مسکن وارد خواهد کرد چراکه فقط تقاضای بازار را بالا می‌برد. پیشنهاد این کارشناسان این است که تسهیلات به سمت تولید هدایت و بعدا به خریداران منتقل شود و با این اتفاق بازار می تواند بدون جهش قیمت به توازن نزدیک شود. اما در مقابل این دیدگاه برخی دیگر از کارشناسان معتقدند رکود بازار مسکن به دلیل پایین بودن توان خرید متقاضیان تشدید شده و باید رقم تسهیلات خرید افزایش پیدا تا افراد توان خرید را داشته باشند. در ماه های پایانی کار عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی هم پیشنهادهایی برای افزایش سقف تسیهلات مسکن تا ۳۰۰ میلیون تومان مطرح شده بود.

در ‌ماه گذشته تعداد معاملات بازار مسکن تهران به ۹۳۵۷ فقره رسیده که نسبت به ‌ماه قبل ۹٫۵ درصد و نسبت به ‌ماه مشابه در سال قبل ۳۲٫۳ درصد افت کرده است، اما طبق گزارش بانک مرکزی، میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در این ‌ماه به ۸ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ‌ماه قبل ۶٫۴ درصد و نسبت به ‌ماه مشابه در سال قبل ۸۳٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که اسناد بالادستی حوزه مسکن، نیاز سالانه کشور به ساخت واحدهای مسکونی جدید را حدود ۹۰۰هزار واحد اعلام کرده‌اند اما بازار مسکن عملا از ۵ سال پیش با کاهش شدید عرضه واحد مسکونی نوساز مواجه بوده است، به‌گونه‌ای که در مهرماه امسال، سهم واحدهایی با عمر تا ۵ سال در بازار مسکن تهران، ۴۴٫۵ درصد اعلام شده است که در مقایسه با ۵ سال قبل ۲۵درصد کاهش یافته است.

  • منبع خبر : اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران