سیزدهمین نشست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران برگزار شد و طی آن، موضوعاتی مانند راه‏‌اندازی سامانه‏ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری بین نیوز از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیزدهمین نشست شورای‏عالی شهرسازی و معماری ایران با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، پیروز حناچی، شهردار تهران، اسماعیل نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، محمد مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران، محمدحسن طالبیان، معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی اکبر سلیمانی، معاون وزارت دفاع، محسن صالحی‏نیا، معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، اسدالله کریمی، معاون سازمان پدافند غیرعامل، رحمانی، معاون سازمان برنامه و بودجه و حیدری، معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورخ ۲۱ مهر برگزار شد.

در این نشست که مدیران استانی به‌طور مجازی (ویدئو کنفرانس) حضور داشتند، چهار موضوع با عناوین؛ راه‌‏اندازی سامانه‏ مکانیزه پایش توسعه شهری، تهیه و تدقیق نقشه گسل‌های شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان در محدوده شهری  و حاشیه ۳۰ کیلومتری آن و تعیین حریم آن‌ها، مغایرت‌های اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر آران و بیدگل (تغییرات خط محدوده و حریم شهر) و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی (مصوب ۱۶ مهر ۹۷ ) مورد بررسی اعضا قرار گرفت.

در راستای راه‏‌اندازی سامانه‏ مکانیزه پایش توسعه شهری و به منظور تجمیع فرایندهای صدور پروانه تا طرح جامع و دیگر موارد با تائید اهمیت آن توسط تمامی اعضا، مقرر شد در این سامانه فعالیت‏‌های مشابه تمام دستگاه‌‏های عضو شورا تجمیع شده و همه دستگاه‏‌های عضو در ارائه اطلاعات و اجرایی شدن آن اهتمام ویژه داشته باشند.

همچنین بنا بر تکالیف قبلی تهیه و تدقیق نقشه گسل‌های شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان در محدوده شهری  و حاشیه ۳۰ کیلومتری آن و تعیین حریم آن‌ها در مقیاس ۲۰۰۰ /۱ انجام و ارائه شد. بنا بر این امر، علاوه بر گسل‏‌ها و حرائم آن، ساختمان‎های مهم در معرض خطر این شهرها شناسایی شدند و مقرر شد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به‌عنوان مجری طرح طی ۲ ماه آینده ضوابط ساخت و ساز در این نواحی را ابلاغ کند.

با توجه به ابهامات مصوبه قبلی بلندمرتبه سازی در اجرا، اصلاحاتی در آن صورت گرفت. مهمترین این اصلاحات عبارت است از اینکه مقرر شد ایجاد ساختمان‏‌های بلند به‌صورت موردی و نقطه‌ای ممنوع شود و طرح پیشنهاد و ضرورت آن تنها در قالب محور و پهنه ارائه شود.