روز ۱۵ اکتبر مصادف با ۲۳ مهرماه به‌‌‌عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید نام‌گذاری شده است. عصای سفیدی که معرف نابینایان و راهگشای حضور مستقل آنان در فضاهای شهری است، البته اگر بستر مناسب برای این حضور فراهم شده باشد.

قانون عصای سفید، دولت‏‌ها را ملزم به تشویق نابینایان جهت شرکت در درتمام امور اجتماعی و اقتصادی می‏‌کند؛ همچنین بر‌ حق استفاده آزادانه از خیابان‏‌ها و بزرگراه‏‌ها، پیاده‌‌روها و سایر مکان‌‏های همگانی و همین‌طور وسایل حمل و نقل، هتل و اماکن عمومی تاکید می‏‌کند.

 در همین راستا ویرایش سوم ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت در بیستم آبان ۱۳۹۸ نیز به تصویب شورای‏‌عالی شهرسازی و معماری رسیده است و در دو دسته فضای شهری و ساختمان‏‌های عمومی، ضوابط طراحی و مناسب‌‌سازی ارائه شده است که بخش‌‏هایی مشخصا به نابینایان و افراد دارای محدودیت بینایی می‏‌پردازد: ضوابط مرتبط با تقاطع دو پیاده‎رو، محل عبور عابر پیاده در سواره‎رو، ایستگاه بی‏‌آرتی، علائم راهنمایی، تابلو‎های اطلاع‌رسانی، کروکی‌‎ها و نقشه‌‎ها و مانند آن و همچنین ضوابط تفصیلی در خصوص نشان‌گر‎های لمسی سطح پیاده‎رو در بخش نخست یعنی فضاهای شهری آورده شده است.

ضوابط طراحی و مناسب‌سازی مرتبط با دکمه‎‎های کنترل‌کننده آسانسور، کتابخانه‌‎های عمومی، اماکن ورزشی، محل‎‎های سرگرمی، دسترسی‏های به اماکن عمومی، راه‌پله‌‎ها و مسیر‎های خروج نیز در بخش دوم یعنی ساختمان‏‌های عمومی آورده شده است.

این مصوبه راهنما و زمینه قانونی دسترس‌‌پذیر ساختن شهرها و اماکن عمومی را برای همگان تا حدی فراهم کرده است؛ گام بعدی برای حضورپذیر ساختن شهرها برای عموم، برعهده متولیان اجرا و متخصصانی است که با علم به این حق، شهرها را همه شمول سازند تا زمینه رشد برابر همه انسان‏‌ها فراهم شود. در این شرایط است که همه افراد من جمله افراد دارای محدودیت بینایی همچون نخستین شاعر پارسی‌سرای ایرانی، رودکی، می‌‏توانند از سطح حقوق اولیه‌‏شان عبور کرده و به ارزش‌‏آفرینی رسند.

این جهان را نگر به چشم خرد                                         نی بدان چشم کاندر او نگری
همچو دریاست وز نکوکاری                                           کشتی ساز، تا بدان گذری

هر روز، نیاز به توجه به حقوق گروه‏‌های مختلف اجتماع است؛ هر روز، روز عصای سفید است.

  • نویسنده : فرزانه صادق مالواجرد-دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران
  • منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی