زلزله 6.6 ریشتری شهر ازمیر ترکیه را به لرزه درآورد. برخی ساختمان های این شهر، تخریب شده اند. آمار رسمی تاکنون ۱۴ کشته و ۱۲۰ زخمی در اثر زلزله را اعلام کرده است. مرکز این زلزله در ساحل دریای اژه بوده است. این زلزله در عمق 17 کیلومتری زمین رخ داده است.
زلزله شدیدی که ظهر روز جمعه غرب ترکیه و تعدادی از شهر‌های یونان را به لرزه انداخت در ازمیر دست‌کم ۱۴ کشته برجای گذاشته است.
بر اساس آخرین آمار رسمی ارائه شده از سوی مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه این زمین لرزه در ازمیر، سومین شهر بزرگ این کشور چهارده کشته و بیش از ۴۰۰ زخمی برجای گذاشته است.
قدرت این زمین لرزه که کانون آن در عمق ۱۷ کیلومتری زمین اعلام شده از سوی اداره لرزه نگاری آمریکا ۷ و توسط مرکز لرزه‌نگاری اروپا و مدیترانه ۶.۹ ریشتر اعلام شده است.
این در حالیست که رسانه‌های ترکیه قدرت زمین لرزه یاد شده را که سبب فروریختن و تخریب ساختمان‌ها در برخی شهر‌های استان ازمیر شده ۶.۶ در مقیاس ریشتر عنوان کرده‌اند.
زمین لرزه در دریای اژه همچنین سبب وقوع سونامی در شهر‌های ساحلی ترکیه و یونان شده است. از سواحل جنوب غربی ترکیه و مناطق ساحلی استان ازمیر و نیز جزیره ساموس یونان به عنوان مناطقی نام برده می‌شود که تحت تاثیر این زمین لرزه و سونامی پس از آن قرار گرفته‌اند.
تلویزیون دولتی یونان نیز اعلام کرد که دو تن شهروندان جوان ساکن جزیره ساموس بر اثر فروریختن دیواری در پی زمین لرزه ظهر جمعه جان باختند.

برخی رسانه‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که سونامی سیلاب را به کوچه و خیابان‌های شهرستان سفری‌حصار سرازیر کرده و بیش از ۲۰ ساختمان نیز در این شهرستان تخریب شده‌اند.

تصاویری که رسانه‌های ترکیه از شهر ازمیر منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که بسیاری از شهروندان از بیم پس‌لرزه‌های پس از زمین لرزه شدید روز جمعه به خیابان‌ها آمده‌اند و برخی نیز به مناطق حادثه دیده رفته تا به زیر آوار ماندگان کمک کنند.
استاندار ازمیر گفته است که دولت با تمام قوا برای کمک به شهروندان حادثه دیده بسیج شده و مدعی شده که هیچ ساختمانی وجود ندارد که امدادگران استان وارد آن نشده باشند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی با شهروندان حادثه دیده کشورش ابراز همدردی کرده و وعده داده تا با تمامی امکانات در کنار حادثه‌دیدگان باشد.
فرانسه که به تازگی روابطش با ترکیه بر سر اظهارات اردوغان دستخوش تنش شده روز جمعه پس از انتشار خبر زمین لرزه شدید دریای اژه که بخش‌هایی از یونان و ترکیه را تحت تاثیر قرار داد به آتن و آنکارا پیشنهاد کمک و یاری‌رسانی داد.
  • منبع خبر : یورونیوز