در نشست مشترک بین شرکت بازآفرینی شهری ایران و سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور، موضوع تفاهم‌نامه همکاری با تأکید بر بسته تشویقی و پروژه‌های ساخت و تولید مسکن مورد بررسی قرار گرفت.

زهرا اسکندری، مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، در این نشست با مهم خواندن نقش شهرداری‌ها در حوزه بازآفرینی شهری، گفت: با هدف بهره‌مندی از توان و ظرفیت بخش خصوصی، مشوق‌های لازم برای جلب مشارکت و همکاری بخش خصوصی و انبوه‌سازان باید تعریف شود.

او با بیان اینکه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از پتانسیل بالایی در امر نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری برخوردار است، گفت: نحوه همکاری دو طرف بر مبنای تفاهم‌نامه باید  بر اساس سه سطح سیاست‌‌گذاری، برنامه‌ریزی و اقدامات اجرایی باشد.

 رضا مهدی‌زاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور نیز در بخشی از این نشست با اشاره به تأمین مسکن به‌عنوان یکی از ضروریات حال حاضر کشور، افزود: تأمین زمین، به‌عنوان مسئله اصلی در زمینه ساخت و تولید مسکن در محدوده و محلات هدف بازآفرینی شهری بسیار مهم است .

او تصریح کرد: در راستای تولید مسکن در بافت‌های ناکارآمد شهری باید دریافت عوارض و صدور پروانه ساخت برای سازندگان و انبوه‌سازان، تسهیل شود.

مهدی‌زاده در پایان سخنان خود خواستار واگذاری اراضی دستگاه‌های دولتی به برنامه ملی بازآفرینی شهری شد.

بازبینی تفاهم‌نامه در پنج سطح (سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی عملیاتی، اقدامات اجرایی، بودجه‌ریزی و نحوه اجرایی نمودن )، تهیه و تدوین بسته‌های تشویقی محرک توسعه در راستای ایجاد محرک اقتصادی برای مسکن در دوران پساکرونا، تشکیل کمیته مشترک متشکل از دفتر برنامه‌وبودجه شرکت و دفتر ستاد ملی بازآفرینی برای تعریف برنامه اقدام مشترک سال ۱۳۹۹ از جمله پیشنهاد‌های حاضران در این نشست بود که به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین با توجه به توافق‌نامه میان شرکت بازآفرینی شهری ایران و معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی هرگونه تعیین محدوده بافت‌های ناکارآمد شهری باید در چارچوب طرح‌های جامع و تفصیلی و با تائید معاونت مذکور صورت گیرد.

  • منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی