شهردار اصفهان با اشاره به تداوم حرکت عمرانی در شهر اصفهان گفت: پروژه مجموعه پل های شهید سلیمانی شنبه هفته آینده رسما افتتاح می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بین نیوز از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی در مراسم آغاز عملیات اجرایی پارکینگ زیرسطحی خیابان توحید با اشاره به اینکه حرکت انقلاب عمرانی در شهر اصفهان هر روز ادامه دارد و از امروز بازدید از پروژه های بزرگ عمرانی شهر آغاز شد، اظهار کرد: پروژه مجموعه پل های شهید سلیمانی شنبه هفته آینده رسما افتتاح می شود.

وی ادامه داد: امروز هم کلنگ پروژه پارکینگ زیرسطحی خیابان توحید به عنوان نخستین پروژه در سال ۱۴۰۰ به زمین زده شد تا معضل پارک خودرو و ترافیک ناشی از پارک خودرو در حاشیه خیابان های نظر و توحید برطرف شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه با توجه به مغازه های متعددی که در خیابان نظر فعالیت دارد، ساخت این پارکینگ یک ضرورت بود، تصریح کرد: در منطقه ۵ دو پارکینگ در دست ساخت قرار می گیرد که یکی از آنها امروز کلنگ زنی شد و مقدمات ساخت پارکینگ دیگر در چهارراه پزشک نیز در حال آماده سازی است.

وی با اشاره به اینکه قرار بود پارکینگ توحید اسفندماه کلنگ زنی شود اما به دلیل محدودیت هایی که در اثر این پروژه در ایام نوروز برای مردم و مسافران ایجاد می شد این کار به تعویق افتاد، گفت: مهندسان اعلام کرده اند که این پروژه ظرف ۱۲ ماه ساخته می شود اما تلاش میکنیم این کار با تلاش شبانه روزی ۱۰ ماهه به پایان برسد و ابتدای اسفندماه شاهد افتتاح پارکینگ توحید باشیم.

*ظرفیت پارک ۴۵۰ خودرو در پارکینگ توحید

نوروزی طول پارکینگ توحید را ۵۴۰ متر و با دو عرض ۱۱ متری عنوان و اظهار کرد: ظرفیت پارکینگ توحید، پارک ۴۵۰ خودرو است و تدبیری هم برای پارک موتورسیکلت اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: افتتاحیه های متعددی در شهر اصفهان در نوبت است که مدیون تلاش و همکاری مردم و همه معاونت های شهرداری و کارکنان است؛ از همه کسانی که شهر را در سه سال گذشته با تحولات عمرانی مواجه کردند قدردانی می کنم.

شهردار اصفهان افزود: با توجه به اینکه احداث پارکینگ خیابان توحید عبور و مرور خودروها را با محدودیت هایی روبرو می کند، از مردم بابت این موضوع عذرخواهی می کنم اما همراهی شهروندان می تواند به عمران و آبادانی شهر کمک کند.

*پارکینگ زیرسطحی توحید تا پایان سال ساخته می شود

همچنین در ادامه این مراسم، احمد رضایی، مدیر منطقه ۵ شهرداری اصفهان تصریح کرد: پارکینگ زیرسطحی خیابان توحید و پارکینگ جلوی بیمارستان شریعتی، در مطالعات جامع ترافیکی شهر اصفهان به عنوان اولویت های اول و دوم در منطقه ۵ پیش بینی شده بود و در سال جاری پارکینگ شریعتی هم کلنگ زنی می شود.

وی ادامه داد: در طرح تفصیلی شهر اصفهان در کاربری های همجوار هم پارکینگ هایی پیش بینی شده است اما با قیمت های گران در املاک روبرو شدیم و توجیه اقتصادی برای احداث پارکینگ نداشت که بهترین گزینه احداث پارکینگ زیرسطحی در خیابان توحید با اعتبار حدود ۷۰ میلیارد تومان بود.

مدیر منطقه ۵ شهرداری اصفهان با بیان اینکه با توجه به تاسیسات زیرسطحی احتمال افزایش هزینه ها تا ۱۰۰ میلیارد تومان وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون با این تدابیر، پارکینگ خیابان توحید با یک سوم اعتبار در قیاس با زمانی که نیاز به آزادسازی زمین های پشت بیت العباس بود، ساخته می شود.

*صرفه جویی ۲۰۰ میلیارد تومانی در ساخت پارکینگ زیرسطحی توحید

وی با اشاره به اینکه علاوه بر اینکه ساخت پارکینگ در زمین های پشت بیت العباس با محدودیت ارتفاع با توجه به محدوده تاریخی و رودخانه زاینده رود مواجه بود و باید پارکینگ در دو طبقه ساخته می شد، گفت: همچنین برای این کار نیاز به تملک دو هزار متر زمین داشتیم که اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی را می طلبید.

رضایی افزود: از نظر ساخت هم با ارتفاع دو طبقه و سه طبقه زیر زمین نهایتا ظرفیت پارک ۳۷۰ خودرو ایجاد می شد که با هزینه ۳۰۰ میلیارد تومانی برای این پروژه، اجرای چنین طرحی صرفه اقتصادی نداشت و بهترین گزینه ساخت پارکینگ زیرسطحی بود.

وی با اشاره به اینکه با روش زیرسطحی نهایتا پارکینگ با اعتبار یکصد میلیارد تومانی ساخته می شود، گفت: خوشبختانه خیابان توحید تاسیسات عمده ای در محل پارکینگ ندارد و جلسات متعددی در این زمینه با شرکت های زیرساختی و تاسیساتی برگزار شده است. یکی از دغدغه های این پروژه، بار ترافیکی روی سقف است که درصدی هزینه ها را افزایش می دهد اما به قدری نیست که پروژه را از توجیه اقتصادی خارج کند.

مدیر منطقه ۵ شهرداری اصفهان افزود: هر پروژه عمرانی در دل شهر تبعات ترافیکی دارد اما در همجواری خیابان توحید خیابان باغ به و خیابان شهید زارعی وجود دارد که حدود یکصد متر از دو طرف خیابان توحید با هماهنگی پلیس راهور و هماهنگی پلیس هدایت موقت ترافیکی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه در گام اول باند غربی خیابان توحید بسته و پارکینگ ساخته می شود و در گام دوم عملیات ساخت و ساز جابجا می شود، گفت: در بازه یکساله می توان این پروژه را به سرانجام رساند و تاکید شده سازمان عمران در دو یا سه شیفت کاری برنامه ریزی برای پیشبرد کار را اجرایی کند که طرح تا پایان سال به بهره برداری برسد.