رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای طرح جهش تولید مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی‌دارد، گفت: معایب و مزایای مسکن مهر احصا شده و به دنبال این هستیم که مردم در ساخت مسکن دخیل باشند. از سوی دیگر حوزه حکمرانی تنها ریل گذاری و مدیریت صحیح در این بخش را انجام دهد و موانع را از سر راه مردم بردارد.

به گزارش پایگاه خبری بین نیوز از اداره کل اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی،محمدباقر قالیباف در نشست با روسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس و نمایندگان دولت  اظهارداشت: در حال حاضر باید به مردم در دو حوزه کمک فوری کرد نخستین موضوع بحث بسته حمایت معیشتی است، چرا که در حال حاضر ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد، اما کالاها حداقل و در خوش بینانه‌ترین حالت با ارز نیمایی به دست مردم می‌رسد که در این راستا باید مسیر پرداخت ارز دولتی اصلاح شود.

وی با تاکید بر اینکه ارز دولتی باید به آخرین حلقه زنجیره یعنی مردم پرداخت شود، تصریح کرد: چرا باید سود ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب واسطه‌ها برود و مردم کالاهای اساسی را با قیمت غیرقابل قبول خریداری کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس مصمم به اجرای جهش تولید در حوزه مسکن و ریل گذاری در این حوزه است، گفت: تولید مسکن ضرورتی اجتناب ناپذیر است که می‌تواند در حوزه اشتغال و جذب نقدینگی تاثیرات مثبتی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته ۷۰ درصد درآمد خانوار صرف هزینه مسکن می‌شود، افزود: در حال حاضر اگر خانوارها ۱۰۰ درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص دهند و به همان میزان قرض هم بگیرند، باز نمی‌توانند از عهده هزینه مسکن بربیایند.

قالیباف با بیان اینکه مجلس مصمم است که موضوع تولید مسکن به روش دولتی دنبال نشود، ادامه داد: در حال حاضر معایب و مزایای مسکن مهر احصا شده و در حوزه ساختاری به دنبال این هستیم که مردم در ساخت مسکن دخیل باشند و از سوی دیگر حوزه حکمرانی تنها ریل گذاری و مدیریت صحیح در این بخش را انجام دهد و موانع را از سر راه مردم بردارد.

رییس قوه مقننه با اشاره به افزایش قیمت صدور پروانه ساختمانی اظهار داشت: عدم تصمیم‌گیری مناسب در راستای ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها سبب شده که شهرداری‌ها قیمت پروانه ساخت واحدهای مسکونی را افزایش دهند که این موضوع سبب بالا رفتن قیمت مسکن شده است.

وی با بیان اینکه باید از تمامی ظرفیت‌های کشور در مسیر صحیح استفاده کرد، افزود: فولاد و سیمان جزو سرمایه‌های مردمی و انفال است، اما مشاهده می‌شود که مابه التفاوت قیمت ورق فولادی و همچنین سود اصلی فولاد و سیمان به جیب دلالان می‌رود.

قالیباف با تاکید بر اینکه مجلس با دو نرخی شدن قیمت کالاها مخالف است، گفت: قرار نیست اموال عمومی که در اختیار حاکمیت قرار دارد و می‌تواند برای آن قیمت واحدی تعریف کند، با قیمت بالا به دست مردم برسد و هر روز افزایش قیمت داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس با توسعه بی‌رویه شهرها، مهاجرت از روستاها به شهرها و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ مخالف است، بیان کرد: باید در شهرهای کوچک فرصت ساخت مسکن فراهم شود تا مردم مجبور به حاشیه نشینی و زندگی در حلبی آباد شهرها نباشند.

وی با بیان اینکه انجام اقدامات لازم حمایتی در حوزه مسکن و مواد غذایی بار بزرگی از دوش مردم بر می‌دارد، افزود: دولت هر پیشنهادی در حوزه طرح جهش تولید مسکن دارد، طی دو هفته آینده به کمیسیون تخصصی ارائه دهد. البته مجلس هیچ پیشنهادی مبنی بر اینکه تولید مسکن کاهش یافته یا متوقف شود را نمی‌پذیرد اما از پیشنهادات اصلاحی استقبال می‌کند.

قالیباف با بیان اینکه بافت‌های فرسوده داخل شهرها باید در اولویت ساخت و ساز قرار گیرند، ادامه داد: قیمت‌ها باید در حوزه محصولاتی که هیچ ربطی به ارز نداشته و تولید داخلی دارند، منطقی شود.

وی با تاکید بر اینکه باید سرمایه گذاران بخش خصوصی را به ساخت مسکن ترغیب کنیم، تصریح کرد: ۷۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام با قیمت کارشناسی سال ۹۵ وجود دارد که دولت می‌تواند از سرمایه‌های مردمی برای تکمیل آنها استفاده و منابع حاصل از آن را در تولید مسکن سرمایه گذاری کند.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه می‌توان بدون افزایش پایه پولی بحث جهش تولید را دنبال کرد، گفت: با جهش تولید مسکن ۲۵۰ حرفه به صورت مستقیم و حدود ۱۵۰۰ حرفه به صورت غیرمستقیم فعال می‌شود.